Gdzie warto zamontować oświetlenie LED?
Wybór oświetlenia do mieszkania jest niemal tak ważny, co wybór kolorów ścian, mebli i wyposażenia. Obecnie to oświetlenie LED staje się w naszych domach standardem i nic w tym dziwnego: jest energooszczędne, a przy tym efektowne. Wyróżnia je również zdecydowanie dłuższa żywotność w porównaniu z tradycyjnymi punktami świetlnymi.
Oświetlenie LED w mieszkaniu
Oświetlenie LED czyli Light Emitting Diode to innowacyjna technologia, która wykorzystuje diody generujące światło. Ze względu na swoje właściwości i zastosowanie LED-y zdobywają coraz to większą popularność i cieszą się uznaniem wśród nawet tych najbardziej wymagających klientów.
Odpowiednio dobrane oświetlenie LED w mieszkaniu może podkreślać zalety wnętrza, a także budować w nim nastrój. Ze względu na swój niewielki rozmiar diody LED można zamontować niemal w każdym pomieszczeniu i miejscu: sypialni, kuchni, salonie, łazience, jako oświetlenie półek, szafek, wnęk itp.
Lampy LED w salonie
Na rynku bez problemu znajdziemy źródła światła LED, które są zamiennikami najpopularniejszych tradycyjnych żarówek o mocy 40 i 60W. Takie światło możemy z powodzeniem zastosować do oświetlenia salonu. Do salonu najlepiej sprawdzi się oświetlenie kierunkowe (punktowe) oraz oświetlenie dekoracyjne. W pierwszym wypadku, jeżeli zainstalujemy oświetlenie LED w poszczególnych strefach salonu, podkreślimy i zaakcentujemy interesujące przestrzenie pomieszczenia, wnęki czy obrazy. W drugim wypadku – dzięki odpowiedniej temperaturze barwowej – stworzymy odpowiedni klimat.
Lampy LED do kuchni
Oświetlenie w kuchni musi być ładne, ale przede wszystkim funkcjonalne po to, aby zapewnić bezpieczną i komfortową pracę podczas przygotowywania posiłków. Do tej pory najczęściej do oświetlenia kuchni wykorzystywano pojedyncze żarówki halogenowe zamontowane nad szafkami. Obecne halogeny zastępuje się lampami LED umieszczonymi w równomiernych odstępach.
Oświetlenie LED do łazienki
Decydując się na światło LED do łazienki, przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na barwę światła, która powinna być jak najbardziej zbliżona do światła naturalnego. Temperatura barwowa wyrażona jest w Kelwinach. Im wartość jest wyższa, tym światło jest zimniejsze. Do ogólnego, codziennego oświetlenia łazienki najlepiej wybrać chłodne światło o temperaturze barwowej 4000-5500K. Do tego warto zadbać również o oświetlenie strefy lustra.
Oświetlenie LED do sypialni
Funkcję oświetlenia ogólnego w sypialni może spełniać efektowna lampa wisząca wyposażona w żarówkę LED lub oprawy LED umieszczone w podwieszanym suficie z płyt kartonowo gipsowych. Taśmy LED można zamontować również we wnękach lub półkach. Bardzo popularne stało się także podświetlenie toaletki do makijażu żarówką LED.
Oświetlenie LED w przedpokoju
W przedpokoju lub korytarzu oświetlenie LED może być używane jako oświetlenie główne w postaci sufitowych plafonów lub kinkietów rozmieszczonych na ścianach. Jako oświetlenie punktowe sprawdzą się małe lampki tzw. downlight ze światłem skierowanym w dół. Z kolei za pomocą taśmy LED można uzyskać modne i efektowne oświetlenie schodów.
Technologia LED – dlaczego warto?
Dzięki światłu LED stworzymy energooszczędne oświetlenie domu. Lampy LED – pod warunkiem, że są wyposażone w nowoczesne diody – pozwalają ograniczyć nawet o 70% koszty, które generowały tradycyjne lampy. Co więcej, LED-y są kilkukrotnie bardziej żywotne od tradycyjnych żarówek, a przy tym są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Fenomen technologii LED polega przede wszystkim na rodzajach emitowanego światła – LED-y mogą świecić na jeden kolor lub występować w wersji wielokolorowej (RGB). Dodatkowo za pomocą ściemniacza możemy rozjaśnić albo przyciemnić światło. Warto również zauważyć, że diody LED są bezpieczne dla zdrowia – nie emitują szkodliwego promieniowania ultrafioletowego.