Jakie oświetlenie do biura? Ciepłe czy zimne? Poradnik
Okazuje się, że barwa światła ma znaczny wpływ na samopoczucie użytkownika, o czym nie każdy z nas wie. Nieprawidłowa dobrane oświetlenie do biura stworzy niezbyt przyjemny nastrój, co odbije się także na jakości naszej pracy. Jaka barwa światła do przestrzeni biurowej będzie najlepszym rozwiązaniem? Czy ciepłe oświetlenie w biurze będzie korzystne dla pracowników? Czy jednak lepsze będzie zimne oświetlenie w takim miejscu? O czym warto pamiętać w tym przypadku?
Barwy światła dla oświetlenia biurowego
Wyróżnić można następujące barwy światła;
– światło zimne – daje pewne wrażenie chłodu,
– światło neutralne – jest podobne do dziennego światła i wpływa na większą koncentrację,
– światło ciepłe – nadaje pomieszczeniu przytulności, jednak zbyt ciepła barwa powoduje senność.
Każda z tych barw jest polecana do innego wnętrza, jednak ostateczny wybór leży w rękach użytkownika. Pamiętajmy o tym, że zarówno oświetlenie zimne do biura, jak i ciepłe mają swoje plusy i minusy. Nie jest łatwo postawić na to, co zadowoli każdego użytkownika – trzeba pamiętać o kilku kwestiach.
Oświetlenie zimne do biura
Biuro jest miejscem pracy, w którym w większość dni korzystamy z wielu urządzeń i zajmujemy się konkretnymi zadaniami. Może być zlokalizowane we własnym domu lub w danej firmie. W tym miejscu dobrym rozwiązaniem będzie światło zimne lub neutralne. Warto zauważyć, że zbyt ciepła barwa światła może być przesadą i doprowadzi nawet do rozleniwienia pracowników, a także poczucia senności. W biurze trzeba postawić na wydajność i energię do wykonywania zadań. Zimne oświetlenie będzie zatem lepszym wyborem do biura niż ciepłe barwy.
Rola oświetlenia w miejscu pracy
W biurze spędzamy wiele godzin w ciągu dnia, dlatego niezwykle ważne jest to, aby czuć się komfortowo i korzystać z ergonomicznych rozwiązań. Nie tylko przyjazna atmosfera pomiędzy pracownikami ma znaczenie, ale także odpowiedni wystrój i oświetlenie przestrzeni biurowej. Co ciekawe, oświetlenie biurowe może oddziaływać pozytywnie na pracownika, który odczuje poprawę koncentracji, a tym samym efektywności i wydajności. Barwa światła do przestrzeni biurowej powinna wpływać na pobudzenie do działania i chęci do wykonywania zadań.
Naturalne światło do biura
Najlepszym rozwiązaniem w każdym biurze jest oczywiście naturalne oświetlenie, które daje nam światło słoneczne. Jednak nie zawsze jest możliwość korzystania z promieni słońca, a także usytuowania biura w miejscu, gdzie wpada sporo światła z zewnątrz.
Spore znaczenie w tym przypadku na współczynnik odwzorowania barw (CRI- Colour Rendering Index). Zostaje on wyrażony za pomocą przedziału od 0 do 100, przy czym im większy poziom, tym lepiej dla wnętrza. CRI na poziomie 100 jest związane ze światłem białym oraz standaryzowanym słonecznym światłem. Jeśli współczynnik wynosi 0, wskazuje ona na monochromatyczne oświetlenie.
Ciepłe oświetlenie w biurze
Światło ciepłe będzie znacznie lepszym rozwiązaniem w domu, jednak w przypadku biura może nie spełnić swojej roli. Żarówki LED w tym przypadku przyjmują odpowiednią skalę barwową, która może kształtować się na poziomie;
– Temperatury 2500 – 2900 K – jest to bardzo ciepła barwa, która sprawdzi się w sypialni i wprowadzi domowy klimat. Zauważyć warto, że nie nadaje się do czytania ani do pracy przed komputerem.
– Temperatury 3000 – 3500 K – jest to barwa ciepła zbliżona do koloru żółtego, nienadająca się do pomieszczeń biurowych. Nie sprawdzi się także w kuchni czy w łazience.
– Temperatury 3600 – 4000 K – najbardziej uniwersalna barwa, której można użyć w zależności od własnych oczekiwań. Bardzo dobrze odwzorowuje barwy, dlatego sprawdzi się zarówno w biurze, jak i w domowym zaciszu.
Chłodne światło – czy będzie dobre do biura?
Jeśli chodzi o światło chłodne, przyjmuje ono następujące wartości;
– Temperatura na poziomie 4100 – 5000 K – wskazuje na barwę chłodną, która doskonale nadaje się do biura. Co ciekawe, na początku to światło może sprawiać wrażenie nieco męczącego, jednak po pewnym czasie odczujemy większy poziom koncentracji i lepszą wydajność. Warto podkreślić, że takie oświetlenie wykorzystywane jest także w centrach handlowych, w sklepach czy w placówkach usługowych.
– Temperatura powyżej 5000 K – jest to bardzo zimna barwa, która spotykana jest najczęściej w garażach czy na parkingach podziemnych. Dosyć szybko męczy wzrok i nie sprawdzi się w biurze, ani nawet w domu.
Podsumowując, warto zauważyć, że w przestrzeniach biurowych najlepiej sprawdzi się chłodne światło. Oświetlenie zimne do biura nie tylko da energię do działania, ale także nie zmęczy wzroku i spełni wymogi pracowników. Zasada jest bardzo prosta – w domowym zaciszu najlepiej postawić na barwy ciepłe, jednakże w biurze sprawdzi się chłodne oświetlenie. To niezwykle ważny aspekt wpływający na samopoczucie użytkownika i zapobieganie rozleniwieniu w pracy. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że rola oświetlenia w życiu każdego z nas jest bardzo istotna i daje wiele korzyści, ale może także nieco nas zmęczyć i nam zaszkodzić. Jeśli zależy nam na efektywnym działaniu w przestrzeni biurowej, wybierzmy zimną barwę światła.