Oświetlenie LED na poddaszu – kilka sposobów na przytulną przestrzeń
Prawie każdy przeciętnych rozmiarów dom ma poddasze. W niektórych ta przestrzeń została zaplanowana nieco inaczej i pod dachem zmieściło się więcej pomieszczeń, jednak mają jedną wspólną cechę – skosy pod sufitem. Ich zabudowanie i oświetlenie może okazać się wyzwaniem, jednak wystarczy kilka dobrych pomysłów, a nawet te trudno dostępne miejsca zyskają na funkcjonalności i stylu. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów, które pomogą zaplanować niewielką przestrzeń ze smakiem. Zapraszamy do lektury.
Co na początek? Określ rozmiar i kształt poddasza oraz zaplanuj strategiczne punkty
Oświetlenie będzie o wiele łatwiejsze do zrealizowania, kiedy zaczniemy od planowania projektu pomieszczeń. Dla ułatwienia możemy zaznaczać kredą ważne punkty na podłodze i ścianie. W zależności od specyfiki pomieszczeń, które znajdą się na poddaszu, wybierzmy miejsca wymagające najwięcej światła. W przypadku pokoju młodzieżowego lub biura będzie to stanowisko pracy – właśnie w takich punktach powinny znaleźć się lampy.
Jeśli poddasze ma być centrum relaksu, jednak odciętym od salonu, nie oznacza to, że światło nie gra tam żadnej roli. Wręcz przeciwnie. Możemy się nim bawić, aby stworzyć przytulną przestrzeń, sprzyjającą wypoczynkowi. Najlepiej sprawdzą się taśmy LED i lampki o ciepłej temperaturze barwowej, ponieważ nasz mózg interpretuje je podobnie, jak zachodzące słońce.
Rozmiar pomieszczenia z kolei ma znaczenie przy ilości punktów oświetleniowych. Im większe, tym lepiej zorganizowane powinno być rozmieszczenie lamp. Jedno światło centralne w przypadku poddasza nie sprawdza się tak samo dobrze, jak w przypadku dużego pokoju. Niski sufit wymusza większe rozproszenie światła, dlatego lepiej wybrać rozłożystą lampę typu pająk niż duży żyrandol.
Przygotuj instalację elektryczną pod zaplanowane oświetlenie i typ lamp
Zaplanowaliśmy już, jak mniej więcej ma wyglądać oświetlenie na poddaszu? W takim razie, zanim przejdziemy do montażu, powinniśmy sprawdzić, czy instalacja elektryczna pozwoli nam zrealizować wyznaczone cele. Ilość gniazdek powinna być tak dobrana, żeby zaświecenie wszystkich lampek i podłączenie do sieci kilku urządzeń nie przeciążyło sieci. Pamiętajmy, że instalacją elektryczną powinna zajmować się osoba odpowiednio przeszkolona na tym polu, samodzielne działanie może okazać się tragiczne w skutkach.
Lampy LED na poddaszu – kilka pomysłów na oświetlenie małej przestrzeni
Poddasze, które zostało odpowiednio przygotowane technicznie, można z powodzeniem oświetlać. W oznaczonych wcześniej miejscach pojawią się wymarzone lampy, a następnie zaczniemy wnosić meble. Jednak jeśli dalej nie zdecydowaliśmy się na właściwe elementy oświetlenia, to warto zainspirować się poniższymi pomysłami:
lampa pająk ustawiona centralnie – najbardziej elastyczne oświetlenie, jakie mogliśmy wybrać. Długie i rozłożyste ramiona prawdopodobnie sięgną w każdy kąt pomieszczenia, co pozwala zrezygnować z dodatkowych źródeł światła;
halogeny ukryte w regipsach – ten patent od dawna ma wielu zwolenników i nic dziwnego, na poddaszach sprawdza się znakomicie. Lampki tego typu nie są widoczne, a ilość dostarczanego światła można łatwo regulować, poprzez wymianę halogena na słabszy lub mocniejszy. Ponadto halogeny nie zabierają dodatkowej przestrzeni, co jest niezmiernie ważne na poddaszu ograniczonym przez skosy;
reflektory umieszczone na ścianach – pomysł podobny do poprzedniego, jednak w tym przypadku halogeny umieszczane są w specjalnych ruchomych podstawach, które pozwalają na zmianę kąta padania światła;
listwy LED montowane w karton-gipsach lub przytwierdzane do mebli – listwy świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach przeznaczonych do odpoczynku, ponieważ są źródłem nastrojowego i efektownego oświetlenia. Wprowadzą na poddasze nieco ekstrawagancji i z pewnością trafią w młodzieżowe gusta.
Czy warto instalować oświetlenie punktowe na poddaszu?
Na poddaszu najlepiej sprawdzą się lampy zapewniające dużą ilość światła, czyli takie o szerokim kącie świecenia. Funkcją punktowego oświetlenia jest natomiast dekoracja i podkreślenie konkretnych stanowisk. Jeśli przestrzeń jest mała, to możemy zdecydować się na kilka punktowych halogenów, które skierujemy w różne miejsca. W innym przypadku lepiej postawić na lampę, która doświetli większa przestrzeń. Pozwoli to na zaoszczędzenie miejsca w pomieszczeniu.
Stwórz przytulne poddasze za pomocą oświetlenia – podsumowanie
Najważniejsze w oświetleniu poddasza jest odpowiednie zaplanowanie przestrzeni. Przygotujmy wszystko tak, żeby lampa nie zabierała dużo miejsca, a jednocześnie oświetlała najważniejsze punkty pomieszczenia. Ponadto zwróćmy uwagę na przeznaczenie poddasza. Inaczej oświetlimy pokój dzienny, sypialnię lub biuro – liczy się nie tylko ilość światła, ale również jego natężenia i barwa. Lampki dające ciepłe światło sprzyjają wypoczynkowi, z kolei zimne pobudzają. Zaopatrzeni w taki pakiet wiedzy, z łatwością zaplanujemy przytulne poddasze.