Jak udekorować dom oświetleniem i zachować przy tym funkcjonalność?

maj 5, 2020Światło w życiu0 komentarzy

Podczas aranżowania przestrzeni w mieszkaniu zależy nam nie tylko na wygodzie. Wkładając dużo energii w odpowiednio dobrane meble, tapety, a nawet rośliny, mamy nadzieję, że ktoś z gości zwróci uwagę na nasz wysiłek. Niestety bardzo łatwo przekroczyć granicę pomiędzy funkcjonalnością a świetną dekoracją, co może odbić się na naszej wygodzie i późniejszym dobrym samopoczuciu. Oto kilka porad oświetleniowych, które pomogą zabłysnąć, ale również sprawią, że nasz dom pozostanie w pełni funkcjonalny. Zapraszamy do czytania.

Dekoracja oświetleniem – na co zwracać uwagę?

Montaż oświetlenie powinniśmy rozpocząć od zaplanowania funkcjonalności pomieszczeń. Dopiero po tym możemy zadecydować, które lampy będą służyły tylko za dekorację, a które za oświetlenie funkcjonalne, najbardziej wspomagające nasze codzienne czynności. Dobrą taktyką będzie zapoznanie się z wpływem światła na zdrowie, gdyż dobrze zamontowane oświetlenie utrzyma nasze samopoczucie na odpowiednim poziomie.

Podczas planowania oświetlenia zwróć uwagę między innymi na:

  • funkcje pomieszczeń – inne lampy wybierzemy do salonu i sypialni;
  • wpływ światła na samopoczucie – typ pomieszczenia powinien wskazywać na temperaturę barwową światła;
  • ukształtowanie pomieszczenia – poddasze ze skosami wymaga innego podejścia niż mały miejski salon;
  • ogólny design domu – dobrze, gdy oświetlenie jest spójne z wybranym przez nas stylem;
  • budżet na lampy – przeznacz odpowiednią kwotę na oświetlenie i staraj się jej pilnować. Wyższa cena nie zawsze idzie w parze z jakością;

Dekoracja światłem – jakie lampy wybierać, żeby pokój wyglądał stylowo?

Dekoracja za pomocą światła najczęściej kojarzy się z LEDami i efektownymi laserami, które spotykamy na weselach, koncertach lub imprezach tanecznych. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby odpowiednie technologie przenieść również do domu i ozdobić ścianę, akwarium czy łóżko. Wykonanie ozdoby z taśmy LEDowej nie jest skomplikowane. Na rynku dostępnych jest wiele wariantów; jednokolorowych lub z różnobarwnymi diodami. Taśmę wystarczy nakleić w konkretne miejsce i podłączyć do zasilania. Te bardziej skomplikowane posiadają panele sterujące, które pozwalają na włączenie innego trybu świecenia.

Innym pomysłem na nietypową i nowoczesną dekorację światłem jest użycie neonów. To typ lampy wypełnionej gazem, dzięki któremu świecą na charakterystyczne kolory. Neony tworzone są z rurek, układanych w fantazyjne kształty przez rzemieślników. Kto nie marzył o neonie w kuchni, który odmieni ją w stylowy bar rodem z lat siedemdziesiątych?

Kształt lampy a pomieszczenie – stylowo zachowaj funkcjonalność

Funkcjonalność lampy zależy nie tylko od mocy żarówki i odpowiedniego ułożenia. Liczy się także kształt klosza i materiał, z jakiego jest zrobiony. Sztuczne i błyszczące tworzywa będą odbijać światło, przez co wzmocnią żarówkę i zapewnią świecenie o większej powierzchni. Podobnie jest z kryształkami, które traktowane są głównie jako ozdoba. Z kolei papierowe i płócienne klosze tłumią światło przez rozproszenie i nieznaczne ocieplenie, co przekłada się na intymny klimat, idealny do odpoczynku.

Łatwo się domyślić, że w pokojach typu biuro, kuchnia i pracownia lepiej wstawić lampy o dużej mocy, a do sypialni i salonu te budujące atmosferę. Jeśli jednak nasze mieszkanie jest małe i nie możemy pozwolić sobie na eksperymentowanie z oświetleniem, to zdecydujmy się na wielką lampę pająk, do której wstawimy żarówki o różnej jasności i temperaturze barwowej. Dzięki temu zmienimy nastrój w pomieszczeniu jednym kliknięciem przełącznika.

Czy rozmiar lampy ma znaczenie?

Rozmiar lampy może mieć znaczenie, jednak nie zawsze jest równoznaczny z zasięgiem oświetlenia. Wiele zależy od samych żarówek, kloszy i dodatków. Niezmiernie ważnym czynnikiem w wyborze odpowiedniej lampy jest dopasowanie jej do kształtu pomieszczenia. Do długiego pokoju na poddaszu nie będzie pasował okazały żyrandol, lepiej wybrać panel z LEDami lub pająka. Podobnie jest z salonem, możemy oświetlić go samymi kinkietami, jednak straci wtedy na funkcjonalności.

Rozmiar lampy dobierzmy tak, aby każdy strategiczny punkt pomieszczenia był odpowiednio doświetlony. W przypadku pokojów o niestandardowych kształtach, na przykład litera L lub podkowa, może być konieczne zainstalowanie większej ilości lamp.

Dekoracja oświetleniem a funkcjonalność – podsumowanie

Wybierając nowe oświetlenie do mieszkania, zazwyczaj mamy ochotę zaszaleć i postawić na coś nietypowego. Postarajmy się nie kupować w ciemno, tylko zacząć od planu, który ułatwi nam odpowiednie ułożenie oświetlenia. Ponadto z tak przygotowaną wiedzą, łatwiej znajdziemy dodatki, które rozświetlą i podkreślą wnętrze, bez uczucia chaosu i przytłoczenia. Nie zapominajmy także o wielkości i funkcji pomieszczenia, do którego kupujemy lampy.