Czy lampa może poprawić jakość życia? Podpowiadamy, jakie oświetlenie ma wpływ na nastrój
Czy światło może mieć wpływ na nasz nastrój i samopoczucie? Jak najbardziej! Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, ale to, jaki rodzaj lampy mamy w danym pomieszczeniu ma ogromne znacznie. Wyposażając dane pomieszczenie w oświetlenie, koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na to, jaką barwę światła wybieramy. Inną bowiem zaleca się do wypoczynku, a inną do pracy. Kluczowe może okazać się także rozmieszczenie oświetlenia i poszczególnych lamp. Jak zatem stworzyć idealne oświetlenie w domu, by skutecznie spełniało swoje funkcje? Poniżej kilka wskazówek czym się kierować i na co zwrócić uwagę.
Barwa ciepła światła — jak działa na ludzki organizm i gdzie sprawdzi się najlepiej?
Omawiając wybór odpowiedniego oświetlenia oraz wpływ lamp na jakość życia, warto przyjrzeć się bliżej barwie światła. Barwa ciepła światła ma charakter intymny, subtelny. Zwykle polecana jest do pomieszczeń, których przeznaczeniem jest odpoczynek i relaks. Właśnie takie działanie ma ona na mózg — kojarzy się ono z relaksem, odpoczynkiem, ciepłem domowego ogniska. Ma raczej charakter kojący, uspokajający niż pobudzający. Zwykle o barwie światła decyduje żarówka umieszczona w lampie. Jak sprawdzić jakie światło daje dana żarówka? Jest to oznaczone na żarówce i na opakowaniu za pomocą Kelwinów. Żarówka o ciepłej barwie nosi wartość poniżej 4000 K, czyli np. 3000 K. Ten odcień wprowadza przyjemny ciepły nastrój. Wspomniana wcześniej wartość 4000 K określa światło o barwie neutralnej, uniwersalnej. Oznacza to, że światło o tej barwie w skali plasuje się pomiędzy odcieniami zimnymi i ciepłymi.
Barwa zimna światła — jak działa na ludzki organizm i gdzie sprawdzi się najlepiej?
Barwa zimna różni się od barwy ciepłej nie tylko walorami wizualnymi. Ma ona także zupełnie inny wpływ na organizm człowieka. Zimne światło działa na organizm człowieka pobudzająco jest sygnałem dla mózgu, że czas na pracę i mobilizację. Jest to zatem światło, które powinno znaleźć się w biurze, w miejscu pracy, przy biurku, w warsztacie i w każdym innym miejscu, które ma stwarzać odpowiednie warunki do działania. Warto jednak pamiętać, że długotrwała i częsta ekspozycja na niebieskie światło może być mecząca i niebezpieczna. Po pierwsze wprawia ona w zmęczenie oczy. Po drugie, światło i zimnej barwie może uniemożliwiać wypoczynek. Jeśli zainstalujemy je w miejscu, które ma służyć do wypoczynku i relaksu, może okazać się, że przyniesie ono opłakane skutki. Organizm będzie cały czas pobudzony i nieprzygotowany do odpoczynku. Dlatego przed pójściem spać i podczas odpoczynku, zimne światło warto zamienić na jego ciepły odpowiednik. W celu wybrania odpowiednich żarówek z zimnym światłem podczas zakupów trzeba zdecydować się na żarówki oznaczone wartością powyżej 4000 K. Im wartość jest wyższa, tym światło będzie bardziej chłodne, jego kolor może wpadać nawet w niebieski.
Jak dobrać barwę światła do nastroju?
Kiedy już wiemy, jakie działanie ma światło o ciepłej barwie, a jakie o zimnej, warto zastanowić się, jak dobrać odpowiednie światło do nastroju. Oto kilka przykładów, które mogą pomóc w tym wyborze:
- Do szybkiego obudzenia się, np. rankiem — niebieskie światło.
- Do relaksu, odpoczynku — żółte światło.
- Do czytania książek w ramach relaksu — neutralne lub żółte światło o wyższych wartościach.
- Do nauki — niebieskie i neutralne światło.
- Do wykonywania makijażu — neutralne światło.
- Do przygotowania się do snu — żółte światło.
- Do pracy przy komputerze — neutralne światło lub niebieskie o niskich wartościach.
Warto też poruszyć wpływ oświetlenia na samopoczucie. Jeśli czujemy się osowiali i bezsilni, wówczas dobrze jest zafundować sobie dawkę światła o neutralnej lub chłodnej barwie. W przypadku, gdy czujemy przemęczenie i jesteśmy spięci, lepiej zdecydować się na oświetlenie w delikatniejszych tonach. Im barwa ciepła będzie oznaczona wyższymi wartościami, tym bardziej będzie przypominać ogrzewające płomienie ogniska i światło świec.
Jak rozplanować oświetlenie w domu? – dobór lampy a nastrój i przeznaczenie pomieszczenia
Planując oświetlenie w domu, warto podzielić dom na dwie strefy: strefę do pracy i strefę do relaksu. Niektóre osoby bez problemu wyznaczą w swoim domu miejsca do pracy i nauki oraz odpoczynku i zabawy. Niestety trudniej jest w sytuacji, kiedy dany pokój lub pomieszczenie pełni dwie funkcje, np. salon bywa także gabinetem, a dzieci w swoich pokojach uczą się i bawią. Wówczas można zdecydować się na podział oświetlenia. Dziecku można zainstalować główną lampę o barwie neutralnej lub lekko ciepłej. Natomiast biurko wyposażyć w lampę o chłodnym świetle, by mogła być używana podczas nauki. Z kolei salon pełniący funkcję gabinetu można wyposażyć w neutralne światło oraz kilka lamp z ciepłym światłem, które będą włączane podczas wieczornych spotkań, oglądania telewizji, czy rodzinnego grania w gry planszowe. Podobnie można zadziałać w łazience. Głównym oświetleniem w tym przypadku powinno być relaksujące światło o ciepłej barwie. Tuż przy lustrze warto zainstalować neutralne reflektory, przydatne podczas makijażu. W ten sposób tworzy się praktyczne, funkcjonalne wnętrza z odpowiednim oświetleniem.