Oszczędzanie na świetle dzięki żarówkom LED – co trzeba o nich wiedzieć?

mar 5, 2021Oszczędzaj na świetle0 komentarzy

Żarówki LED w ostatnich latach coraz bardziej zyskują na popularności. Stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnych jarzeniówek. Decydujemy się na nie przede wszystkim ze względu na ich energooszczędność. Dzięki ledom nasze rachunki za energię elektryczną mogą być znacznie niższe niż w przypadku tradycyjnych źródeł światła. Co warto wiedzieć o żarówkach LED przed zakupem? Zapraszamy do lektury!

Żarówki LED czyli jakie?

Technologia LED mocno rozwinęła się w ostatnich latach, dostarczając na rynek różne rodzaje żarówek. Ledy oparte są na diodach elektroluminescencyjnych. Dzięki temu nie nagrzewają się i cechuje je wysoka wydajność przy niskim poborze energii elektrycznej. Charakteryzuje je także długi czas eksploatacji – żarówki LED działają od 15 do 100 tysięcy godzin. 

Jak działają żarówki LED?

Żarówki LED, tak jak tradycyjne, posiadają kulistą lub dekoracyjną obudowę. Składają się z diody ledowej i luminoforu. Emitująca światło dioda jest zbudowana z półprzewodników, które wymieniają między sobą dostarczoną energię elektryczną – łączą się cząstki dodatnie i ujemne. Prąd sprawia, że w żarówce LED dochodzi do reakcji chemiczno-fizycznej. Następnie energia emitowana jest w postaci światła. 

Ile prądu pobierają żarówki LED?

Zewsząd słyszymy, że żarówki LED są najbardziej energooszczędne, bo pobierają znacznie mniej prądu niż te tradycyjne. To prawda! Co więcej, pobierają go nawet do 90% mniej. Na tak ogromną różnicę wpływa między innymi brak żarnika, który znaczną część energii traci na nagrzanie się. Większa wydajność diod ledowych w stosunku do innych rodzajów oświetlenia przekłada się na niższe rachunki za elektryczność, co w skali roku pozwoli nam zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy.

Co wpływa na energooszczędność LEDów?

Jak już wiemy, żarówki LED pozwalają obniżyć koszty rachunków za energię elektryczną. Jakie parametry i czynniki wpływają na to, że ledowe oświetlenie jest ekonomiczne?

  • wykorzystanie nowych technologii – dzięki temu, że ledy produkuje się zgodnie ze współczesnymi standardami, są one o wiele bardziej wytrzymałe od swoich tradycyjnych odpowiedników. Obudowę wykonuje się ze szkła, aluminium lub ceramiki, dzięki czemu bardzo dobrze odprowadza światło emitowane przez diody.
  • wysoka wydajność – żarówki LED nie nagrzewają się, a energię elektryczną wykorzystują jedynie do oświetlenia naszego wnętrza. Na pobór mocy nie wpływa także częste włączanie i wyłączanie światła, co jest głównym problemem tradycyjnych świetlówek. 
  • czas świecenia – w przeciwieństwie do jarzeniówek, których wydajność kończy się na około 1000 godzin pracy, ledy będą nam służyć nawet przez 100 000 godzin! Dzięki temu nie będzie konieczna ich częsta wymiana, co dodatkowo ograniczy nasze wydatki.

Żarówki LED – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Stojąc przed wyborem ledów do poszczególnych pomieszczeń w domu, szczególną uwagę zwróćmy na ich podstawowe parametry. Dzięki temu dobierzemy odpowiednią moc czy barwę światła emitowanego przez żarówkę.

Strumień świetlny żarówek LED

Wyraża się go w lumenach, i takie właśnie oznaczenie znajdziemy na opakowaniu. Im więcej lumenów ma żarówka, tym mocniejsze będzie emitowane przez nią światło. Warto porównać tę wartość z żarówkami tradycyjnymi. Przykładowo jarzeniówka o mocy 60W wyemituje nam strumień świetlny wynoszący 700lm. Z kolei żarówka LED, emitująca także ilość światła, może mieć jedynie 9W. 

Moc ledów

Moc żarówek wyraża się w watach (W). Jednakże jednostkę tę nieco inaczej postrzega się w przypadku ledów. Żarówki o niższym poborze mocy mogą świecić znacznie jaśniej niż ich tradycyjne odpowiedniki. Nie należy więc przywiązywać szczególnej wagi do tego parametru, a bardziej miarodajnym dla nas będzie strumień świetlny. 

Współczynnik oddawania barw żarówek LED

CRI, czyli Colour Rendering Index, to jeden z ważniejszych parametrów ledów. Informuje nas o tym, jakiej jakości światło emituje dana żarówka. CRI podaje się w skali od 0 do 100, a im wyższy, tym bardziej naturalne jest światło emitowane przez żarówkę. Według normy, żarówki LED w naszych domach powinny posiadać współczynnik CRI większy niż 80.

Barwa światła emitowanego przez ledy

Parametr ten określa się za pomocą temperatury barwowej, a jej jednostką jest Kelwin (K). W tym przypadku im niższa jest wartość, tym cieplejsze światło. Według normy wyróżniamy trzy temperatury barwowe:

  • ciepłą – poniżej 3300 K,
  • neutralną – 3300-5300 K,
  • zimną – powyżej 5300 K.

Na barwę zwrócimy szczególną uwagę, dobierając żarówki z myślą o konkretnych pomieszczeniach. Ciepły odcień powinien znaleźć się w miejscach odpoczynku, a zimny w miejscach pracy, czyli tam, gdzie potrzebujemy pobudzającego światła.

Czy warto inwestować w żarówki LED?

Zdecydowanie! Inwestując w żarówki LED mamy pewność, że produkt, który otrzymujemy, spełnia najwyższe standardy. Ze względu na ich wysoką wydajność i trwałość, ledów nie będziemy musieli zbyt często wymieniać. Ledy pozwolą nam zmniejszyć wydatki na energię elektryczną, dlatego ich zakup będzie dobrą decyzją.