Inteligentne oświetlenie sypialni, czyli jak poprawić sobie komfort życia

sty 31, 2022Światło w życiu0 komentarzy

Inteligentne oświetlenie to sposób na ułatwienie sobie życia. Coraz częściej w naszych domach stawiamy na praktyczne i funkcjonalne rozwiązania w kwestii oświetlenia. Okazuje się, że w prosty sposób możemy zaprojektować i wykonać system oświetlenia, który wykorzysta możliwości techniczne i zmieni tradycyjne oświetlenie w zintegrowany system. W jaki sposób możemy poprawić jakość swojego życia z wykorzystaniem oświetlenia? Zapraszamy na lekturę poradnika, w którym przyjrzymy się możliwościom inteligentnego oświetlenia.

Czym jest inteligentne oświetlenie?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym tak naprawdę jest inteligentne oświetlenie. Inteligentne oświetlenie to nic innego, jak system lamp, który może być kontrolowany bezprzewodowo z poziomu aplikacji zainstalowanej na dowolnym urządzeniu mobilnym, na przykład smartfonie. W ramach inteligentnego systemu oświetlenia możemy mówić, zarówno o połączeniu ze sobą kilku lamp, jak i nawet kilkudziesięciu. Możliwości, jakie daje nam inteligentne oświetlenie, są praktycznie nieograniczone. Przede wszystkim możemy ze sobą dowolnie grupować źródła światła oraz łączyć je z innymi inteligentnymi urządzeniami. By w mieszkaniu czy domu przygotować taki system, potrzebne nam będą między innymi inteligentne źródła światła, czyli odpowiednie żarówki taśmy LED lampy czy kinkiety oraz urządzenie, za pomocą którego będziemy kontrolować połączenia między tymi źródłami światła. Dodatkowo niezbędna będzie aplikacja do sterowania, zazwyczaj pochodząca od producenta powyższych elementów systemu.

Jakie zalety ma wykorzystanie inteligentnego oświetlenia w sypialni? 

Inteligentne oświetlenie możemy stosować zarówno w mieszkaniach domach, jak i biurach. Szczególnie przydatne może być ono w tych wnętrzach, w których odpoczywamy i spędzamy więcej czasu. Jednym z takich pomieszczeń będzie z pewnością sypialnia. Dlaczego więc warto wykorzystać inteligentne oświetlenie w tym pokoju? Dzięki takiemu systemowi nie będziemy musieli wstawać z łóżka, by włączyć czy wyłączyć światło. Wszystko wykonamy jednym kliknięciem w aplikacji na naszym smartfonie. Istnieje również możliwość, by zainstalowanym oświetleniem sterować za pomocą asystenta głosowego lub bezprzewodowego kontrolera mocowanego na ścianie czy położonego na nocnym stoliku. Jednak inteligentne oświetlenie w sypialni ma dużo więcej możliwości. Przede wszystkim Dzięki niemu jesteśmy w stanie w łatwy sposób sterować natężeniem światła i dopasowywać go do pory dnia czy naszego nastroju. Oczywiście wszystko to wykonamy, nie ruszając się z łóżka. Idąc dalej tym tropem, dzięki inteligentnemu oświetleniu mamy również łatwy wpływ na zmianę barwy oraz temperatury naszego oświetlenia. Nie będziemy mieli więc żadnego problemu ze zmianą temperaturę barwy światła z zimnej na ciepłą lub odwrotnie, w zależności od tego, czym aktualnie się zajmujemy. Kilkoma kliknięciami będziemy mogli również stworzyć w sypialni wyjątkowy nastrój, na przykład zmieniając kolor oświetlenia z tradycyjnego na relaksujący niebieski czy pobudzający czerwony. W sypialni inteligentne oświetlenie może pełnić również rolę dekoracyjną, zmieniając nasze wnętrze w zależności od naszych potrzeb. Dodatkowo możemy synchronizować je z oglądanymi filmami, słuchaną muzyką, czy inną rozrywką, potęgując doznania wynikające z odbioru tych treści.

Jak za pomocą inteligentnego oświetlenia w sypialni zadbać o bezpieczeństwo i ekologię?

Przede wszystkim podczas instalacji inteligentnego oświetlenia możemy postawić również na montaż czujników ruchu, która sprawią, że światło będzie zapalało się wyłącznie wtedy, gdy wejdziemy do pomieszczenia, a zgaśnie, gdy je opuścimy. Dodatkowo jesteśmy w stanie ustawić specjalne harmonogramy, które będą nam sterować oświetleniem w poszczególnych porach dnia. Zapominalskim na pewno spodoba się opcja wyłączenia oświetlenia automatycznie, gdy wychodzą z domu. Jeśli w naszym domu mamy więcej domowników o różnych potrzebach oświetleniowych, jesteśmy w stanie zaprogramować odpowiednie profile oświetlenia. Dostosują one ilość i natężenie światła w zależności od tego, kto korzysta w danym momencie sypialni.

Światło jako element systemu bezpieczeństwa w sypialni i domu

Nasze oświetlenie może stać się elementem całego systemu bezpieczeństwa nie tylko sypialni, ale i całego mieszkania czy domu. Warto połączyć je z systemem alarmowym i zaprogramować chociażby tak, by włączało się podczas naszej nieobecności, sugerując, że znajdują się w nim domownicy. Dodatkowo w sytuacji, gdy uruchamia się alarm lampy w sypialni czy innych pomieszczeniach, mogą migać. 

Inteligentne oświetlenie w sypialni jako sposób na oszczędności

Musimy mieć świadomość, że inteligentne oświetlenie w sypialni będzie zużywało zdecydowanie mniej energii niż to tradycyjne. Wynika to nie tylko z różnic w technologiach żarówek, ale również z tego, że lampy będą działały wyłącznie wtedy, kiedy tego potrzebujemy. Możliwość regulacji natężenia światła w sypialni również sprawi, że zużycie prądu będzie niższe