ABC żarówek energooszczędnych – wszystko, co warto o nich wiedzieć

sie 2, 2024Inteligentne oświetlenie0 komentarzy

Na przestrzeni lat wygląd i technologia produkcji świetlówek zmieniała się dość znacznie. Obecnie na rynku znajdziemy różne rodzaje żarówek o różnej specyfikacji. Warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi informacjami odnośnie działania poszczególnych modeli żarówek. Bez tej wiedzy technicznej możemy mieć trudność z wyborem świetlówki, która zapewni nam najefektywniejsze oświetlenie.

Tradycyjna żarówka a żarówka LED

Tradycyjna żarówka powoli znika ze sklepowych półek, a jej miejsce zajmuje wydajniejsza żarówka LED. Dlaczego jednak taka sytuacja ma miejsce? Tradycyjne żarówki żarowe były używane od dziesięcioleci. Składały się z szklanej bańki wypełnionej gazem lub próżnią, w której znajdował się żarnik. Pod wpływem energii elektrycznej nagrzewał się do odpowiedniej temperatury i jasno świecił. 

Ogromną zaletą tradycyjnych żarówek była ich bardzo niska cena i łatwa dostępność. Z kolei wady stanowiły m.in. i niska trwałość i żywotność, mała wydajność i nieproporcjonalny pobór energii. Tradycyjne świetlówki wykorzystywały jedynie 5% energii eklektycznej, którą pobierały, co w dalszej perspektywie użytkowania było nieopłacalne. Żarówki LED zużywają prawie 90% energii elektrycznej. Źródłem światła w nich jest dioda luminescencyjna, która emituje promienie w lekko niebieskim kolorze. Są wydajniejsze i energooszczędne w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami, dla których są wygodnym zamiennikiem.

Żarówki energooszczędne – rodzaje

Jeśli zdecydujemy się na zakup żarówek energooszczędnych do wyboru będziemy mieć trzy rodzaje. Technologie wykorzystane w nich różnią się trochę od siebie, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, czym charakteryzuje się konkretny model energooszczędnej żarówki. 

  • żarówki LED – najpopularniejsze i najchętniej wybierane. Działają, gdy dioda elektroluminescencyjna pobudza do świecenia luminofor umieszczony wewnątrz. Czas osiągania pełnej jasności jest bardzo krótki i zazwyczaj trwa poniżej jednej sekundy. 
  • świetlówki kompaktowe – w tym rodzaju żarówek światło jest tworzone przez luminofor pobudzane przez promieniowanie ultrafioletowe wytworzone przez reakcje argonu z niewielką ilością rtęci. Wybór konkretnego luminoforu decyduje o barwie światła. Możemy znaleźć żarówki w czerwonym, zielonym i żółtym kolorze. 
  • żarówki halogenowe – znajdujący się w nich gaz (halogen) pod wpływem ciepła, jakie generuje zasilający je prąd pobudza żarnik do świecenia.

Żarówki energooszczędne – zalety 

Przede wszystkim długa żywotność. Przeciętna żarówka energooszczędna LED może świecić od około 15 000, a najbardziej wydajne żarówki LED potrafią świecić do nawet 100 000 godzin. Dla porównania żywotność żarówki tradycyjnej wynosi jedynie 1000 godzin. Bardzo wytrzymała jest również dioda umieszczona wewnątrz, która może wytrzymać w niezmiennym stanie do 25 lat. Nie nagrzewa się tak jak żarnik w przypadku tradycyjnych świetlówek i nie wytwarza zbędnego ciepła.

Po drugie oszczędność. Jak sama nazwa wskazuje ten typ żarówek potrzebuje mniej energii elektrycznej do działania, co przekłada się na niski koszt codziennego użytku. Chociaż zakup nowej żarówki energooszczędnej LED jest dość wysoki, koszt późniejszego zużycie prądu szybko się zwraca. 

Po trzecie ekologia. Świetlówki energooszczędne są zalecane przez Unię Europejską, gdyż znacząco wpływają na środowisko. Mniejsze zużycie energii oznacza mniejszą produkcję prądu z paliw kopalnych, co w dalszej kolejności pozwala zmniejszyć ilość dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery.

Po czwarte: dowolna barwa światła. Kolor światła z żarówkach LED zależy od parametru, jakim jest ilość kelwinów. Im jest ich więcej tym kolor staje się chłodniejszy. Możemy wyróżnić trzy podstawowe kategorie opisu strumienia świetlnego.

  • barwy ciepłe: są najbardziej zbliżone do tradycyjnych żarówek żarnikowych
  • barwy neutralne: uważane za najbardziej naturalne barwy. Mogą być stosowane we wszystkich rodzajach pomieszczeń.
  • barwy zimne: mają zastosowanie przy oświetlenia miejsc pracy m.in kuchni, biur.

Czy warto kupić żarówki ledowe?

Żarówki energooszczędne mogą nam służyć przez długie lata w niezmiennym stanie. Dają stały strumień światła o takie samej barwie, wykorzystując niewielkie zużycie energii. Pozwalają nas sporo zaoszczędzić w skali całego roku. Energooszczędne żarówki możemy znaleźć w wielu rozmiarach i w wszystkich rodzajach gwintów, tak że na pewno znajdziemy model dopasowany do swoich potrzeb. 

Warto wiedzieć, że przewaga żarówek LED nad tradycyjnymi wynika przede wszystkim z ich żywotności. Trwałość żarówek warta jest zainwestowania, a niewielki pobór energii, jaki potrzebują do działania szybko zwraca zainwestowane środki.

Dodatkowe, z racji tego, że żarówki LED mają dłuższą żywotność nie trzeba ich tak często utylizować. Sporym plusem jest też niższa luminancja, czyli jaskrawość świecącej powierzchni. Poza tym żarówki ledowe są bardziej odporne na wstrząsy i mogą pracować zarówno przy niskim, jak i wysokim napięciu. To wszystko powoduje, że żarówki energooszczędne są coraz bardziej popularne.