Jak zaplanować inteligentne oświetlenie garażu
Garaż to pomieszczenie, które często traktowane jest przez nas po macoszemu. Plany zazwyczaj są ambitne, a kończy się na tym, że powstaje tam ciemna i niepraktyczna graciarnia. Co zrobić, by odmienić to miejsce? Przede wszystkim musimy zadbać o odpowiednie oświetlenie garażu. Jak to zrobić? O tym przeczytacie poniżej, zapraszamy do lektury.
Jak zaplanować oświetlenie garażu?
Prace nad funkcjonalnym garażem musimy zacząć od porządków i dokładnego rozplanowania stref. Zastanówmy się, gdzie będziemy stawiać auto, przechowywać rzeczy czy w którym miejscu zorganizujemy kącik warsztatowy. Jeśli będziemy znali odpowiedź na te pytania, możemy przejść do planowania oświetlenia garażowego poszczególnych stref. Pamiętajmy, że każda z nich potrzebuje nieco innych lamp.
Oświetl miejsce do parkowania
Miejsce, w którym parkujemy, możemy podświetlić taśmami LED. Jeśli umieścimy je na podłodze, możemy w łatwy sposób wyznaczyć sobie dokładne miejsce parkingowe. Będzie to bardzo przydatne nocą i w momentach, kiedy nie będziemy chcieli korzystać z pełnego oświetlenia garażu.
Automatycznie zapalane światła
Czujniki ruchu to przydatny gadżet, którego nie może zabraknąć w naszym garażu. Przyda się do uruchomienia światła, kiedy będziemy wjeżdżać do garażu, jak również do jego zgaszenia, gdy będziemy wychodzić. Czujniki warto rozmieścić przy bramie i drzwiach wejściowych do garażu od strony domu (jeśli takie posiadamy). Pamiętajmy, że lepiej zrezygnować z czujników do odpalania światła głównego czy przy kąciku warsztatowym. Mogłoby nas mocno irytować, gdyby oświetlenie w tych miejscach co chwilę się wyłączało. Jednak jest to rozwiązanie idealne do włączania i wyłączania oświetlenia wejściowego.
Nie zapomnij o oświetleniu miejsca pracy w garażu
Ważnym miejscem do zaplanowania oświetlenia garażowego jest oświetlenie miejsca pracy, blatu roboczego czy warsztatu. Niezależnie od przeznaczenia tej strefy, warto odpowiednio ją doświetlić (oprócz głównego oświetlenia). Sprawdzą się do tego lampy wiszące, które umieścimy wprost nad blatem. Możemy również skorzystać ze stojącej lampy, jeśli wiemy, że dość często przemieszczamy się z pracami po garażu.
Oświetlenie górne w garażu
Najważniejszym punktem świetlnym powinno być górne, główne oświetlenie zlokalizowane mniej więcej pośrodku garażu. Powinno dawać dość chłodne i lekko rozproszone światło, które obejmie całe wnętrze. Będzie ono przydatne przez większą część naszego użytkowania garażu. Przyda się, gdy na chwilę wejdziemy coś z niego zabrać, czy gdy będziemy sprzątać w samochodzie.
Dodatkowe, małe, przenośne reflektory dla majsterkowiczów i mechaników
Fani mechaniki i majsterkowania powinni zaopatrzyć się również w lampy, które będzie łatwo im przenosić i którymi doświetlą sobie dowolną część auta czy też przedmiotu, nad którym będą pracować. Sprawdzą się do tego małe reflektory lub halogeny stojące, które bez trudu weźmiemy ze sobą w dowolne miejsce garażu.
Jakie lampy do garażu wybrać?
Jeśli już zaplanowaliśmy rozmieszczenie oświetlenia w garażu, możemy przejść do wyboru najlepszych lamp do tego wnętrza. Zdecydowanie najlepiej sprawdzą się modele proste, o stonowanych kolorach i kształtach. W garażu warto sięgnąć po oświetlenie chłodne lub neutralne, które wspomoże nas w czynnościach wykonywanych w tym miejscu. Lampy do garażu powinny mieć dość dużą moc, szczególnie jeśli wnętrze jest duże. Możemy szukać lamp dedykowanych do garaży, magazynów lub też wykorzystać te bardziej klasyczne. Na pewno przydadzą nam się lampy wiszące, stojące oraz z detektorami ruchu. Dzięki takiemu zestawowi przygotujemy jasny, praktyczny garaż, w którym już nigdy się nie potkniemy.
Wybierając oświetlenie do garażu, zadbajmy również o to, by lampy spełniały odpowiednie kryteria. Jest to szczególnie ważne, jeśli w garażu wykonujemy prace powodujące dużą wilgotność czy wysoko pylące. Pomoże nam w tym klasa szczelności IP, o którą warto dopytywać sprzedawcy. Oczywiście, jeśli garaż służy nam wyłącznie do parkowania auta bądź przechowywania, takie środki ostrożności w wyborze lamp do garażu są zbędne.
Oświetlenie LED do garażu – zalety rozwiązania
Oświetlenie LED na dobre zagościło w naszych mieszkaniach, domach czy garażach. Przede wszystkim jest bardzo wydajne, ekologiczne i tanie. Wysoka trwałość żarówek sprawia, że nie musimy co chwilę martwić się o ich przepalenie (a zazwyczaj działo się to w najmniej odpowiednim momencie). Lampy LED są doskonałym wyborem do oświetlenia garażu również dzięki temu, że mogą posiadać zmienną temperaturę barwową. Przydaje się to, kiedy w garażu wykonujemy prace powiązane np. z kolorami, jak dopasowywanie lakieru.
Garaż to miejsce, gdzie najmniej dbamy o estetykę wnętrza. Najważniejsza jest funkcjonalność. Dlatego, zamiast w designerskie lampy, lepiej zainwestować w inteligentne oświetlenie, które włączy się, gdy wejdziemy do pomieszczenia czy też zmieni temperaturę, w zależności od naszych potrzeb.