LEDy w meblach – zobacz jak sprytnie oświetlić wnętrze szafy

sie 19, 2020Inteligentne oświetlenie0 komentarzy

Oświetlenie mocowane na meblach jest uniwersalnym i przydatnym rozwiązaniem, jednak jego montaż wymaga dużych pokładów cierpliwości i obycia z instalacją lamp. Istnieją także szybkie sposoby na założenie dodatkowego oświetlenia, jednak nie każda możliwość będzie miała zadowalające nas parametry. W poniższym artykule opiszemy najlepsze rozwiązania do domu i mieszkań, a także wytłumaczymy, jakie parametry powinny mieć takie lampy. Zapraszamy do czytania!

Oświetlenie pod szafkami i w ich wnętrzu – gdzie najczęściej je spotkamy?

Oświetlenie pod szafkami najczęściej przydaje się w kuchni i łazience, jednak spotkamy je również w biurach, pokojach dziecięcych, pracowniach, a nawet w salonie. Często tego typu lampy mają także zastosowanie ozdobne. Dzieje się tak z powodu łatwej kontroli ledowego światła – możemy skonfigurować nie tylko kolor lampki, czy jej temperaturę barwową, ale także natężenie, z jakim świeci. Atrakcyjność tego typu ledowych listew zawdzięcza się też mediom społecznościowym. Pokoje blogerów i streamerów często są udekorowane kolorowymi panelami świetlnymi, które świetnie prezentują się na zdjęciach i filmach wideo.

Czy oświetlenie pod szafkami i w meblach da się wykonać samodzielnie?

Oświetlenie znajdujące się pod szafkami nie jest trudne w instalacji. Wystarczy nam do tego podstawowa wiedza o montażu lamp. Ponadto wiele małych źródeł światłą wystarczy wpiąć do kontaktu, dlatego też unikamy kucia w ścianie. Z kolei najwięcej czasu podczas instalacji spędzimy na ukrywaniu zbędnych przewodów pod listwami mebli.

Dlaczego listwy led?

Ledy nie przypadkowo zostały uznane za jedno z większych odkryć technologicznych. Pozwalają sporo zaoszczędzić, a przekazywana energia do lampek jest w całości przetwarzana na światło, dzięki czemu wydajność ledów jest spektakularna. Dodatkowym plusem tego oświetlenia jest to, że nawet mała lampka jest w stanie rozjaśnić spory obszar. Listwy led wydają się w tym przypadku strzałem w dziesiątkę, ponieważ są mało widoczne, proste w montażu, a ich moc może dorównać nawet większym lampom stojącym.

Jakie ledy sprawdzą się jeszcze na meblach?

Wybierając ledy na meble nie jesteśmy zmuszeni do zakupu listew. Jest wiele lamp, które możemy zamontować przy meblach, lub skierować w dowolną stronę kuchni. Należą do nich między innymi:

  • kinkiety – uniwersalne lampy, które zamontujemy nie tylko na ścianach. Niektóre z nich mają uchwyty ułatwiające instalacje nad szafką oraz długie i elastyczne wysięgniki, które umożliwiają ustawienie lampek pod odpowiednim kątem;
  • halogenki – małe lampki, które łatwo zamontować w strategicznych punktach kuchni. Ich wadą jest mała możliwość regulacji – ograniczona jedynie do zmiany kąta świecenia;
  • plafon – z małymi plafonami można eksperymentować w wielu miejscach. Niektórzy wykorzystują je jako doświetlenie szafek, gdyż ich rozmiary mogą być zaskakująco kompaktowe.

Eksperymentować można ze wszystkim. Bardziej zręczni mogą pokusić się o przerobienie starych lamp w domu i zamontowanie ich w całkiem nowej konfiguracji. Możemy też łączyć ze sobą różnego typu listwy ledowe, na przykład w innym kolorze.

Rodzaj lampy a klimat dominujący w pomieszczeniu

Wybierając małe lampki, które doświetlą nam ciasne pomieszczenia, takie jak garderoby, czy duże szafy i schowki w przedpokoju, warto zwrócić uwagę na klimat. Pewne typy lamp, a ściślej ich parametry, mogą nie pasować do niektórych wnętrz. Na przykład do kuchni lepiej wybrać jasne ledy – pomocne podczas gotowania i innych czynności wymagających precyzji. Do salonu i sypialni wygodniej celować w klimatyczne oświetlenie, które pomoże w relaksie i odpoczynku. Jeszcze innym przykładem jest biuro, które często wymaga oryginalnych rozwiązań, takich jak lampa montowana pod meblami. Jednak w tym przypadku lepiej wybrać jasną i zimną żarówkę, która pomoże nam się skupić.

Łączenie stylów oświetleniowych w wymagających pomieszczeniach

Niektóre wnętrza wymagają łączenia kilku typów oświetlenia. Do takich należą między innymi małe kawalerki, otwarte lofty, a także inne nowoczesne wariacje aranżacyjne, które wymuszają na nas izolowania niektórych części pomieszczeń za pomocą światła. Mądrze zainstalowane lampy mogą też pomóc w optycznym powiększeniu pokoju, wystarczy je tylko wcześniej odpowiednio zaplanować.