Nowoczesne systemy oświetlenia
Nowoczesne oświetlenie to takie, które nie tylko idealnie komponuje się z wystrojem wnętrza i podkreśla walory pomieszczenia, ale dodatkowo jest praktyczne i funkcjonalne. Obecnie można zaobserwować, że stopniowo dokonuje się wymiana technologii oświetlenia. Standardowe żarówki oraz tzw. jarzeniówki zostają wyparte przez lampy LED, które zdobywają kolejne segmenty rynku.
Innowacyjne oświetlenie LED
Oświetlenie LED zyskuje coraz to większą popularność i grupę odbiorców zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Zastosowanie lamp LED to nie tylko niższe koszty za energię elektryczną, ale również wysokie walory estetyczne wynikające ze stosowania tego typu rozwiązania. Światło LED pełni dwie funkcje jednocześnie: jest źródłem światła i elementem wystroju wnętrza. Za pomocą tzw. urządzeń ściemniających możemy stworzyć przytulną atmosferę w danym pomieszczeniu. Funkcja ściemniania oświetlenia ma znaczący wpływ na wzrost popularności lamp LED. Oświetlenie LED, jak każda nowa technologia, dynamicznie się rozwija. Nie tylko dorównuje konwencjonalnym rozwiązaniem, ale wręcz je prześciga, a to za sprawą porównywalnych parametrów świetlnych i zdecydowanie dłuższej żywotności światła. Możemy nie tylko ściemniać czy rozjaśniać światło, ale również zmieniać kolory, natężenie, tonację czy sekwencje oświetlenia.
Najważniejsze zalety oświetlenia LED
Do najważniejszych zalet oświetlenia LED możemy zaliczyć:
- oszczędność energii, a co za tym idzie – niższe koszty eksploatacji,
- systemy przyjazne środowisku – nie zawierają rtęci,
- dłuższą żywotność w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań świetlnych, co zmniejsza częstotliwość wymiany źródeł światła,
- brak szkodliwego promieniowania UV,
- możliwość zaprogramowania trybu pracy oświetlenia,
- czas zapłonu – żarówki LED zaraz po włączeniu działają z pełną mocą, a po wyłączeniu natychmiast gasną.
Najwiekszą korzyścią wynikająca ze zastosowania oświetlenia LED jest przede wszystkim oszczędność energii na poziomie 50% w porównaniu z innych, stosowanymi dotychczas źródłami światła. Kolejną zaletą systemów LED jest zminimalizowana szkodliwość dla środowiska, dzięki wyłączeniu przy ich produkcji szkodliwych pierwiastków, takich jak rtęć. Niemal trzykrotnie dłuższa żywotność pozwala radykalnie obniżyć koszty i częstotliwość wymiany żarówek. Oświetlenie LED to produkty przyjazne w obsłudze. Oznacza to, że zarówno ich instalacja, jak i użytkowanie jest w dużej mierze bezproblemowe.
Gdzie stosuje się oświetlenie LED?
Oświetlenie LED to źródło światła stosowane coraz chętniej nie tylko w domach i mieszkaniach prywatnych, ale również w budynkach użyteczności publicznej: szkołach, przedszkolach, placówkach służby zdrowia, urzędach, instytucjach, sklepach i obiektach usługowych. Lampy LED powszechnie używane są również w przemyśle – oświetlają biura, magazyny, obiekty przemysłowe i hale.
Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze oświetlenia LED?
Jakość produktu
Wybierając oprawy oświetlenie, najlepiej zdecydować się na produkty sprawdzonych producentów – tylko wtedy mamy pewność, że stosowane są rozwiązania wysokiej jakość.
Strumień świetlny
Wyrażony w lumenach (lm). W uproszczeniu odpowiada on za to, czy żarówka LED będzie świecić mocno czy słabo. Im wyższa wartość, tym żarówka emituje więcej światła, co oznacza, że będzie świecić mocniej.
Moc
Moc żarówek LED wyrażona w watach (W) nie określa dokładnej ilości światła, a pobór prądu generowany przez diody oraz przez układ ich zasilania.
Efektywność świetlna
Efektywność świetlna to połączenie dwóch parametrów, czyli strumienia świetlnego wyrażonego w lumenach i mocy wyrażonej w watach. Efektywność świetlna określa, jak wydajne i jak efektywne jest nasze światło. Im wyższy jest współczynnik efektywności świetlnej, tym lepiej.
Barwa światła
Barwę światła określa się za pomocą temperatury barwowej wyrażonej w kelwinach (K). Wyróżnia się trzy barwy światła:
- barwę ciepłą (poniżej 3300 K),
- barwę neutralną (od 3300 K do 5300 K),
- barwę zimną (powyżej 5300 K).