Zainwestuj w nowoczesne oświetlenie — poradnik oszczędzania
Wysokie koszta utrzymania oświetlenia mogą stać się na tyle uciążliwe, że zaczniemy szukać możliwości zmiany posiadanych żarówek. Jednak wtedy nasuwa się pytanie, co zmienić w dotychczasowym układzie żarówek?
Wymiana na energooszczędne odpowiedniki, LEDy, a może kupno nowych lamp? Poniższy artykuł rozwiąże większość najpopularniejszych problemów i pozwoli na wdrożenie oszczędności, których efekty dostrzeżemy już po pierwszym miesiącu użytkowania.
Zapraszamy do lektury!
Wykorzystaj maksymalnie naturalne źródło światła
Jednym z powodów wysokich rachunków za oświetlenie, jest niedostateczne wykorzystanie naturalnego oświetlenia w przestrzeni domowej. Spróbujmy inaczej zaaranżować naszą przestrzeń i unikać doświetlania mieszkania za dnia.
W tym celu warto zacząć od zmiany położenia biurka. Ustawmy je jak najbliżej okna. Aby światło nie raziło podczas pracy, warto siedzieć tyłem do źródła światła. Zabieg szczególnie docenią osoby pracujące z domu.
Drugim krokiem jest uzupełnienie przestrzeni o lustra, które odbijają promienie słoneczne i sprawiają, że w pomieszczeniach jest o wiele jaśniej. Gdy światło jest zbyt intensywne, warto wybrać lekkie zasłony. Nie odetną nas one od słońca, ale będą dobrze chronić przed najbardziej intensywnymi promieniami.
Źródło światła a oszczędzanie, wybierz odpowiednie żarówki
Zanim zdobędziemy się na odważną decyzję i postanowimy wymienić wszystkie lampy w naszym domu, warto sięgnąć po oświetlenie innego typu. Wbrew obiegowej opinii, energooszczędne żarówki wcale nie dają mniejszej ilości światła niż te klasyczne. Coraz lepsza technologia produkcji pozwoliła osiągnąć kompromis pomiędzy mocą żarówek, a ich poborem mocy.
Podstawową i najłatwiejszą metodą selekcji podczas wybierania właściwych żarówek, jest zwrócenie uwagi na oznaczenia literowe. Niska efektywność energetyczna będzie oznaczona symbolem E, taka żarówka da nam nie tylko mały strumień światła, ale będzie też działać przez małą ilość czasu – około 1000 godzin. Kolejna mało ekonomiczna klasa to C. Takie żarówki świecą dłużej, bo maksymalnie 4000 godzin, ale podobnie jak ich poprzednik zużywają dużo prądu. Warto wiedzieć, że obie grupy są stopniowo wycofywane z rynku.
Dla porównania. Klasa A gwarantuje pracę do 10000 godzin i ma o wiele mniejszy pobór energii, co równocześnie nie przekłada się na jej moc – świeci tak samo jasno.
Dopasuj odpowiednie lampy — oświetlenie główne i dodatkowe
Jeśli sama wymiana żarówek nie daje spektakularnego efektu, rozważmy zakup nowych lamp. Tym razem zwróćmy uwagę, czy interesujący nas model ma wystarczającą ilość punktów świetlnych oraz, czy klosz nie tłumi generowanego przez żarówkę światła.
Dobrze jest mieć co najmniej dwie lampy w pomieszczeniu. Główną, którą zapalimy do precyzyjnych prac oraz dodatkową, odpowiedzialną za budowanie odpowiedniego klimatu i doświetlania podczas mniej skomplikowanych czynności, takich jak oglądanie telewizji.
Korzystaj rozsądne z rodzajów lamp i nie włączaj ich niepotrzebnie
Nowoczesne oświetlenie to nie tylko sterowanie pilotem włącznikami, ale także odpowiednie rozmieszczenie lamp. Wybór właściwych modeli pozwoli nam tak zaplanować rozmieszczenie oświetlenia, że nie będziemy odczuwali potrzeby zapalenia wszystkich lampek jednocześnie.
Pamiętajmy! Im mniej włączonych żarówek, tym mniejsze rachunki.
Wracając do pilotów. Kupno fotokomórek i zamontowanie ich w pomieszczeniach przejściowych, takich jak klatka schodowa czy przedpokój, pozwala dużo zaoszczędzić. To właśnie w tych punktach najczęściej zapominamy o gaszeniu światła. Fotokomórki i specjalne sterowniki zauważą nasz ruch i automatycznie zapalą najbliższe żarówki.
Sterowalne żarówki — najlepsze rozwiązanie na zmniejszenie ilości lamp
Budowa złożonych żarówek LEDowych pozwoliła na skonstruowanie specjalnego wariantu – sterowalnego źródła światła. W LEDach tego typu mamy kontrolę nad temperaturą barwową, dzięki czemu możemy zrezygnować z montażu kilku rodzajów żarówek w pomieszczeniach. Wystarczy tylko otworzyć odpowiednią aplikację w naszym telefonie i już, wszystkie lampy dają przyjemne, ciepłe światło. Wszystkie urządzenia komunikują się przez Wi-Fi. W pakiecie z nimi jest specjalny nadajnik, który parujemy z domowym routerem.
Zmianę temperatury żarówek możemy również zaprogramować. Dzięki temu nie musimy się obawiać, że wieczorem w domu zapanuje klimat przypominający szpitalną poczekalnię.
Czy LEDy się opłacają? Ile zaoszczędzimy na nowoczesnym oświetleniu?
Zapewne zaraz po sprawdzeniu cen LEDowych żarówek, przyszło nam do głowy, czy oby na pewno nie ma tańszego rozwiązania, które pozwoli zaoszczędzić podobną ilość środków. Wadą LEDów jest ich wysoka cena, dlatego nie poleca się wyposażania całego mieszkania równocześnie, a w szczególności dużego.
Koszty takiej wymiany mogą opiewać na wysokie kwoty. Jednak możemy być pewni, że w przypadku intensywnego korzystania z żarówek, wydana kwota zwróci nam się już w kilka miesięcy. W najgorszym przypadku zakup żarówek zwróci się dopiero po roku, jednak biorąc pod uwagę, jak długo świecą, dalej jest to bardzo opłacalne i nasz portfel poczuje różnicę.