7 błędów w oświetleniu mieszkania, które najczęściej popełniamy
Odpowiednio zaprojektowanie oświetlenie naszego domu to ogromne wyzwanie, zarówno pod kątem wyboru odpowiednich lamp, mocy światła, jak i jego rozplanowania, dlatego w poniższym wpisie opisujemy, jakich błędów należy unikać w planowaniu oświetlenia mieszkania.
#1 Zastosowanie tylko jednego źródła światła
Czasy, w którym skupiało się całą aranżację wokół jednego źródła światła (np. centralnie umieszczonego żyrandola), już dawno przeszły do lamusa. Zróżnicowanie oświetlenia wewnętrznego, np. poprzez odpowiedni dobór lampy wiszącej, bocznej, podłogowej czy dekoracyjnej pozwala nam odpowiednio zbudować całą przestrzeń zarówno pod kątem użytkowym, jak i dekoracyjnym. Oczywiście planując oświetlenie, należy zachować umiar. Warto też stosować oprawy, które są zbliżone do siebie wyglądem, co oznacza, że nawiązują do tego samego stylu architektonicznego.
#2 Zła temperatura barwowa
Barwa światła to pierwsze co rzuca się w oczy po włączeniu światła. Źle dobrana może sprawić, że nawet najbardziej przytulny salon nabierze nieprzytulnego wyglądu rodem z prosektorium. Temperatura światła powinno być dobrana według przeznaczenia danego pomieszczenia. Niektóre barwy oświetlenia mogą powodować senność, podczas gdy inne aktywizują do działania. Sypialnia i salon to takie pomieszczenia, w których będziemy się relaksować i odpoczywać, dlatego w większości wypadków zaleca się tam wybierać żarówki o lekko ciepłej temperaturze barwowej, aby móc zbudować nastrój przytulności i komfortu. Natomiast w kuchni i łazience najlepiej postawić na różnorodność, dzięki której w zależności od sytuacji, będziemy mogli wybrać ciepłe, neutralne lub zimne światło. Z kolei do domowego biura najlepiej wybierać światło w tonacji chłodnej, które będzie nas pobudzać do działania. Najważniejszym wyznacznikiem żarówki jest wartość wyrażona w Kelwinach (K), umieszczona zawsze na opakowaniu. Im niższa wartość, tym barwa światła jest cieplejsza.
#3 Nie różnicowanie watów
Jak już mowa o temperaturze barwowej, to warto wspomnieć również o tym, że często zapominamy różnicować natężenie światła, które ma niebagatelny wpływ na jakość oprawy świetlnej naszego wnętrza. Różnicowanie siły żarówki to nie tylko tworzenie klimatu we wnętrzu, ale również oszczędność prądu, o czym bardzo często zapominamy. Eleganckie lampy powieszone nad stołem są jedynie oświetleniem pomocniczym, a ich główną funkcją jest kreowanie odpowiedniej atmosfery we wnętrzu, dlatego mogą mieć mniejszą moc. Mocniejszą żarówkę warto wkręcić natomiast do oświetlenia centralnego lub oświetlenia przeznaczonego do czytania.
#4 Nadużywanie halogenów
Mocne, punktowe oświetlenie we wnętrzu nie sprzyja dobremu samopoczuciu. Oprócz tego mocne oświetlenie halogenowe w połączeniu z taśmami LED-owymi potrafi się prezentować dość tanio i nieelegancko. Z tego też powodu oświetlenie LED oraz halogeny powinno się stosować wyłącznie w celu podkreślenia walorów architektonicznych pomieszczenia.
#5 Złe rozmieszczenie włączników światła
Umiejscowienie wyłączników często zostawiamy na ostatnią chwilę, co sprawia, że ich rozmieszczenie planujemy bardzo pochopnie i ostatecznie zupełnie niefunkcjonalnie. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, aby włączniki dopasować do naszych potrzeb i wygody użytkowania. Najlepszym pomysłem oczywiście jest zamontowanie włącznika tuż obok drzwi, jednak lepiej umieścić go na wysokości pasa, aniżeli ramion dorosłego człowieka, co oczywiście może być atrakcyjnie wizualnie, ale w ogóle nie praktyczne, np. dla dzieci.
#6 Zapominanie o oświetleniu wnętrza szafy
Kolejnym błędem, który dość często zdarza nam się popełniać przy planowaniu oświetlenia, jest ten związany z funkcjonalnością wyposażenia, a konkretnie szafy. Odpowiednie oświetlenie szafy lub garderoby pozwoli nam jak najlepiej wykorzystać potencjał tych przestrzeni. Coraz bardziej popularne staje się montowanie punktów świetlnych we wnękach szafy. Tego typu oświetlenie ma istotne znaczenie zwłaszcza wtedy, kiedy nasza szafa ma pokaźne rozmiary. Dzięki takiemu rozwiązaniu nigdy nie pomylimy dwóch par spodni w podobnym odcieniu.
#7 Nie oświetlamy strefy lustra
Bardzo często łazienki pozbawione są okna, co sprawia, że oświetlenie sztuczne jest jedynym rodzajem oświetlenia w tym pomieszczeniu. Na ogół w łazience stawiamy na oświetlenie górne i zdarza się, że tylko do tego rodzaju oświetlenia się ograniczamy, zapominając o oświetleniu strefy lustra. Podstawową czynnością przeprowadzoną w łazience jest toaleta, dlatego strefa lustra wymaga odpowiedniego doświetlenia. Do wykonania makijażu, golenia i innych zabiegów kosmetycznych najlepiej sprawdzą się kinkiety umieszczone równolegle z dwóch stron lustra.