Jak dobrać moc żarówki i barwę światła do poszczególnych typów pomieszczeń?

sty 31, 2019Światło w życiu0 komentarzy

Wybierając żarówkę do konkretnego pomieszczenia, często zastanawiamy się nad tym, jak dobrać jej moc. Odpowiedź na to pytanie – choć z pozoru prosta – wcale taka nie jest. Otóż moc żarówki powinna być uzależniona od kilku czynników, takich jak: typ i wielkość powierzchni, którą będziemy oświetlać, przeznaczenie punktu oświetleniowego czy rodzaj żarówek, których będziemy używać.

Moc żarówki a specyfika powierzchni

Moc żarówki dobieramy do specyfiki powierzchni, jaką chcemy oświetlić. Innej ilość światła wymaga oświetlenie salonu, innej sypialni, a jeszcze innej gabinet do pracy. Co więcej, tę samą ilość światła mogą produkować różne żarówki w zależności od technologii, w której są wykonane. Najwięcej energii zużywają żarówki tradycyjne, dlatego ich używanie będzie nas kosztować najwięcej. Obecnie najbardziej efektywnym źródłem światła są żarówki LED-owe. W przypadku żarówek LED bardzo ważne jest umiejętność przeliczania wartości klasycznych żarówek na ilość światła, czyli strumień świetlny. Klasycznej żarówce o mocy 100 Wat odpowiada źródło LED o strumieniu 1521 lumenów. Taka ilość światła jest wystarczająca do oświetlenia miejsc, w których chcemy zastąpić klasyczne żarówki o mocy 100W. LED-owy zamiennik żarówki o mocy 75W musi wytwarzać strumień świetlny o wartości 1055 lumenów. Taka ilość światła powinna być optymalna do oświetlenia średniej wielkości pokoju.

rozmieszczenie lamp w salonieJakie światło do salonu?

Salon to takie pomieszczenie, w którym odpoczywamy i przyjmujemy gości. Ze względu na wiele funkcji, jakie spełnia to pomieszczenie, nie sprawdzi się tam jedno, mocne źródło światła. Źródeł świateł powinno być kilka, w dodatku muszą być one odpowiednio rozmieszczone. Światło górne, najczęściej lampa wisząca lub żyrandol, sprzyja relaksowi, natomiast światło punktowe podkreśli detal. Ponieważ w salonie nie jest z reguły koniecznie stosowanie bardzo jasnego oświetlenia, w pokoju dziennym sugerujemy zastosować następujący przelicznik: 3W na 1m2. Jeżeli chodzi o barwę światła, najlepiej zdecydować się na barwę ciepłą lub neutralną, która jest idealna do pomieszczeń codziennego użytku i tych, w których chcemy odpocząć. Ciepła barwa światła nadaje pomieszczeniu przytulny klimat, sprzyja poczuciu relaksu i odpoczynku. Żarówki dekoracyjne znakomicie sprawdzą się jako ozdobne światło w salonie. 

Światło w kuchni

W kuchni szczególną uwagę należy zwrócić na oświetlenie blatu roboczego. Można zamontować oświetlenie pod wiszącymi szafkami. W tym wypadku znakomicie sprawdzi się oświetlenie punktowe lub dekoracyjne taśmy LED. Ze względu na funkcję, jaką spełnia kuchnia, optymalna temperatura barwowa światła w tym pomieszczeniu powinna wynosić około 4000K (światło neutralne). Przy mniejszym stole lub wyspie kuchennej można zastosować lampy wiszące powieszone w odległości około 50 cm od nad blatem. Jeżeli stół jest pokaźnych rozmiarów, można zastosować kilka źródeł światła, które będą oświetlać równomiernie cały blat. Światło powinno być ustawione tak, aby nie raziło w oczy.

Światło w łazience

Dobre oświetlenie łazienki jest tak samo ważne jak jej funkcjonalne wyposażenie. Wpływa przede wszystkim na wygodę i komfort korzystania z tego pomieszczenia. W łazience wykonujemy mnóstwo czynności pielęgnacyjnych, dlatego bez dobrego oświetlenia – codzienna toaleta może być w znacznym stopniu utrudniona. Do oświetlenia łazienki nie wystarczy jedna lampa umieszczona w centralnym punkcie łazienki. Przydadzą się również dodatkowe źródła światła w formie kinkietów umieszczonych z dwóch stron. Warto wybierać modele energooszczędne. Według normy do oświetlenia łazienki o powierzchni 6m2 potrzebujemy żarówki o mocy 75W. W łazience warto zadbać również o to, aby oświetlenie miało wysoki stopień oddawania barw (około 80 CRI). Wówczas światło będzie maksymalnie zbliżone do tego naturalnego.

Oświetlenie sypialni

W sypialni – podobnie jak w salonie – światło musi być przede wszystkim wielofunkcyjne. Z jednej strony ma sprzyjać relaksowi, czyli musi to być ciepła barwa światła, która uspokaja, przygotowuje do snu, z drugiej strony – powinno odpowiednio podkreślić poszczególne strefy funkcjonalne, np. szafę czy toaletkę. Najbardziej popularną formą oświetlenia miejscowego w sypialni są oprawy rozmieszczone po obu stronach łóżka (kinkiety) lub lampki nocne. Jeżeli decydujemy się na kinkiety, pamiętajmy, aby były one umieszczone około 65-75 cm nad materacem. W roli oświetlenia głównego sprawdzą się delikatne wiszące lampy abażurowe. Górne źródło światła jest potrzebne, gdy wchodzimy do pokoju i np. ścielimy łóżku. Natomiast lampki nocne są niezastąpione, gdy oddajemy się wieczornej lekturze.