Jak dobrać optymalne światło do czytania?
Nikogo zapewne nie dziwi fakt, że prawidłowe oświetlenie podczas czytania jest niezmiernie ważne. Źle ustawione światło i zbyt słaba moc żarówki niesie za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia oczu i może powodować nawet wady wzroku. Jakie zatem powinno być światło do czytania, aby nie męczyło naszych oczu?
Jakie wybrać światło do czytania?
Dokonując wyboru światła do czytania, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim światło do czytania nie powinno być ani za silne, ani za słabe. Wzrok męczy się zarówno przy zbyt słabym, jak i przy zbyt mocnym świetle. W pomieszczeniu, w którym czytamy najlepiej, gdy światło jest rozproszone, czyli pada równomiernie z góry i oświetla całe pomieszczenie. Dodatkowo do czytania należy używać lampki, która będzie świecić punktowo na książkę. Do czytania najlepiej nadają się lampy podłogowe. Warto wybierać takie modele, w których można regulować kąt padania światła.
Żarówka i kolor światła
Do miejsc, w których pracujemy, powinniśmy używać światła zimnego. Takie światło motywuje do działania i pozwala się skupić. Zimną barwę światła dają żarówki powyżej 5300 K. Informację o tym, jakiej barwy jest żarówka, znajdziemy na opakowaniu. Drugim istotnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę podczas doboru żarówki do czytania, jest wskaźnik oddawania kolorów, czyli Ra. Wskaźnik oddawania barw określa jakość odwzorowania kolorów w stosunku do światła naturalnego. Wyrażony jest liczbą z przedziału od 0 do 100. Im wyższa jest ta wartość, tym kolory są lepiej oddane. W pomieszczeniach przeznaczonych do pracy współczynnik Ra powinien być większy od 80.
Do czytania najlepiej sprawdzą się żarówki ledowe o mocy od 40 do 80 W. Żarówki LED mają tę zaletę, że są energooszczędne, co może mieć szczególne znaczenie wtedy, kiedy lampka do czytania włączona jest przez dłuższy czas. Aby LED-y były bezpieczne dla naszych oczu, warto sprawdzić, czy mają znak CE i deklarację zgodności z dyrektywami WE.
Odpowiednie ustawienie lampki do czytania
Nie mniej ważne od wyboru właściwej żarówki, jest prawidłowe ustawienie lampki do czytania. Lampka powinna być ustawiona w taki sposób, aby nasze ciało nie zasłaniało źródła światła. Z tego względu lampkę najlepiej ustawić delikatnie z tyłu i trochę z boku. Książka powinna znajdować się w odległości około 30-40 cm od oczu. Osoby, które są praworęczne, powinny ustawić źródło światła po lewej stronie, a praworęczne – odwrotnie. W ten sposób unikniemy cieni.