Jak funkcjonalnie zaplanować oświetlenie na otwartej przestrzeni?

kwi 7, 2021Światło w życiu0 komentarzy

Współcześnie większość aranżacji opiera się na koncepcji otwartej przestrzeni. Takie wnętrza urządza się w sposób spójny, skrupulatnie dobierając dodatki i zestawiając ze sobą różne faktury. Ta konsekwencja w urządzaniu stref open space dotyczy także oświetlenia. Mogłoby się jednak wydawać, że zaplanowanie funkcjonalnego oświetlenia na otwartej przestrzeni będzie o wiele trudniejsze, niż w oddzielnych pomieszczeniach. Nic bardziej mylnego! Jak z głową zaplanować oświetlenie, by było funkcjonalne, a przy tym stanowiło niebanalną dekorację otwartego wnętrza? Odpowiadamy!

Zasady, którymi warto się kierować, planując oświetlenie na otwartej przestrzeni

Otwarta przestrzeń daje dużo możliwości aranżacyjnych, ale jest także wyzwaniem. Ważne jest przede wszystkim dobranie takich elementów wystroju, które wspólnie stworzą harmonijną całość.

#1 Liczy się spójność

Otwarta przestrzeń rządzi się swoimi prawami. Jeśli nie urządzamy wnętrza eklektycznego, starajmy się dobierać oświetlenie pod względem wizualnym. Lampy nie muszą pochodzić z jednej kolekcji, ale warto wybrać takie, które stylistycznie będą do siebie jak najbardziej zbliżone. Dzięki temu wszystko będzie ze sobą harmonizować, a przestrzeń nabierze klasy. 

#2 W każdym z pomieszczeń powinno się znaleźć kilka źródeł światła

Jeśli planujemy podzielić mieszkanie na strefy za pomocą oświetlenia, wówczas powinniśmy założyć, że w każdym z pomieszczeń powinny się znaleźć co najmniej dwa źródła światła. Będzie to oświetlenie główne, zwane ogólnym, oraz dekoracyjne lub funkcyjne. Każde z nich pełni inną rolę, dlatego ich znaczenie dla funkcjonalności jest tak duże.

#3 Co za dużo, to niezdrowo

W aranżowaniu oświetlenia konieczny jest umiar. Nie powinniśmy montować tylko jednej lampy w pomieszczeniu, tak samo jak nie powinniśmy umieszczać więcej niż trzech źródeł światła. Wystarczy nam skupienie się na najważniejszym oświetleniu: głównym, funkcyjnym i dekoracyjnym.

W jaki sposób oświetlić poszczególne strefy w mieszkaniu?

Przestrzeń typu open space wymaga szczególnego podejścia. Ze względu na to, że poszczególne pomieszczenia nie zostały oddzielone ścianami działowymi, granice między nimi musimy wyznaczyć poprzez wystrój. Dużą rolę będzie w tym miało oświetlenie. 

Jak oświetlić salon połączony z kuchnią?

Salon połączony z kuchnią to często spotykane rozwiązanie we współczesnym budownictwie. Taki układ nie tylko czyni nasze wnętrze bardziej gościnnym, ale możemy dzięki niemu zrezygnować z przeznaczania oddzielnej przestrzeni na jadalnię. Trudno jednak nie zauważyć różnic, które wynikają z przeznaczenia tych dwóch miejsc. Warto je podkreślić właśnie za pomocą oświetlenia, tworząc z salonu i kuchni spójną całość. 

Planując oświetlenie salonu połączonego z kuchnią, warto wybrać takie lampy, które będą się nawzajem uzupełniać. Stawiając lampę podłogową z abażurem w salonie, w ramach stworzenia spójnej przestrzeni możemy umieścić w kuchni lampy wiszące i kinkiety z materiałowymi kloszami. Światło w kuchni powinno być mocne, dlatego bardziej dekoracyjne propozycje lamp powinny stanowić w niej oświetlenie uzupełniające, a nie główne. 

Jak oświetlić kuchnię połączoną z jadalnią?

W kuchni przygotowujemy posiłki, najczęściej spędzając ten czas w towarzystwie rodziny lub znajomych. Funkcjonalne oświetlenie kuchni i jadalni powinno sprawić, że oba miejsca staną się wizualnie całością. Dzięki temu przestrzeń nabierze nowoczesnego charakteru, a my zyskamy jedyne w swoim rodzaju wnętrze, w którym czas spędzony z rodziną będzie mijał o wiele przyjemniej.

By oświetlić kuchnię połączoną z jadalnią warto kierować się kilkoma skutecznymi zasadami. Lampy powinny pochodzić z tej samej kolekcji lub być do siebie stylistycznie zbliżone. Dobrym pomysłem będzie zamontowanie modelu z jednym kloszem w kuchni, a w jadalni nad stołem takiej samej lampy z trzema lub więcej kloszami. W ten sposób uzyskamy spójną aranżację, a przy tym dokonamy rozróżnienia na dwa odrębne pomieszczenia.

Jakie lampy powinny się znaleźć na otwartej przestrzeni?

Tak jak i w przypadku zamkniętych pomieszczeń, na otwartej przestrzeni można zamontować wiele różnych rodzajów lamp. Wiele zależy od naszych potrzeb i możliwości, jaki oferuje nam wnętrze. Warto jednak zadbać o to, by w domowym open space znalazło się co najmniej kilka punktów świetlnych. Możemy za ich pomocą podzielić przestrzeń na strefy. Starajmy się kierować zasadą, wedle której w każdym wnętrzu powinno się znaleźć światło ogólne, funkcyjne (zadaniowe) i dekoracyjne. Obok lamp wiszących lub sufitowych plafonów warto zamontować kinkiety. W salonie sprawdzi się także efektowna lampa podłogowa, a prawdziwą dekorację sypialni będą stanowić lampki nocne.