Jak funkcjonalnie zaplanować oświetlenie sufitowe w dużym salonie?
Podczas urządzania domu należy pamiętać o olbrzymiej ilości spraw i zagadnień. Nie tylko trzeba zadbać o odpowiednie wyposażenie w postaci mebli, lecz także trzeba pamiętać o dobraniu właściwego koloru ścian czy też wybraniu mocnej i trwałej podłogi. Jak się jednak okazuje, bardzo ważnym elementem każdego domu jest obecne w nim oświetlenie. Oczywiście różnić się ono powinno w zależności od tego, czy będzie montowane w łazience, czy też w sypialni, lecz tym najważniejszym miejscem w całym mieszkaniu jest z całą pewnością salon. Jak prawidłowo oświetlić duży salon i co należy o tym wiedzieć?
Dlaczego wybranie odpowiedniego oświetlenia do salonu jest tak ważne?
Zanim jednak przejdziemy do zagadnień, o których trzeba wiedzieć, decydując się na konkretne oświetlenie w salonie, w pierwszej kolejności trzeba poznać odpowiedź na pytanie, z jakiego powodu salon jest tak istotnym miejscem w domu. Dlaczego to właśnie do niego trzeba wybrać oświetlenie w pierwszej kolejności?
Salon to bardzo ważne miejsce w całym domu. Przede wszystkim z tego powodu, że jest ono wykorzystywane do odpoczynku i do relaksu. To właśnie tu spędzamy dużą część dnia w weekendy oraz relaksujemy się po pracy. To nie wszystko, ponieważ salon to także przestrzeń, w której przyjmujemy gości czy też po prostu spędzamy czas z rodziną.
Jak więc widać, salon to ważne miejsce, lecz co bardzo ciekawe, o niezwykle zróżnicowanym zastosowaniu. Z jednej strony można w nim samotnie oglądać telewizję lub też wyprawiać przyjęcia na nawet kilkadziesiąt osób. Sprawia to, że tak trudno jest zaplanować funkcjonalne i praktyczne oświetlenie w tym pomieszczeniu.
Oświetlenie podstawowe do dużego salonu
Od czego powinno się zacząć wybieranie oświetlenia w salonie? Jak każdy może się domyślić, kluczową sprawą jest oczywiście oświetlenie główne, które używane będzie w największym stopniu.
Główna lampa sufitowa w salonie pełni funkcję oświetlenia codziennego. To właśnie ona będzie włączana domyślnie przez każdego domownika. Nie oznacza to jednak tego, że wymagane jest za każdym razem oświetlanie salonu z pełną mocą. Z tego też powodu zaleca się, aby istniała możliwości doboru intensywności światła głównego albo też włączenia jego części, jeśli dana lampa będzie składała się z niezależnych od siebie punktów świetlnych.
Jak natomiast taka lampa główna powinna się prezentować od strony wyglądu? W tym wypadku nie ma tak naprawdę jednego głównego stylu i sposobu wykonania tego rodzaju lampy, ponieważ wszystko wynika z gustu domowników, a także ze sposobu ogólnej aranżacji pomieszczenia. Z jednej strony można wybrać model o niewielkich rozmiarach i cechujący się dyskretnym wykończeniem, lecz jednocześnie może to być lampa przykuwająca wzrok i stanowiąca ozdobę całego pomieszczenia.
Podział salonu na strefy, czyli wybieramy oświetlenie dodatkowe
Wielu inwestorów podczas wybierania oświetlenia do salonu kładzie nacisk na to, jak wyglądać i jak działać będzie główna lampa. Warto sobie jednak zadać pytanie, czy takie oświetlenie sufitowe będzie funkcjonalne, jeśli będzie oparte tylko na jednej lub dwóch dużych lampach? Nawet osoba, która nie ma większej styczności z urządzaniem salonu, będzie w stanie przyznać, że tak zaprojektowane oświetlenie mocno utrudni codzienne funkcjonowanie. Co więc w tym wypadku powinno się zrobić? Bardzo ważne jest wykorzystanie oświetlenia dodatkowego lub jak często jest ono nazywane, uzupełniającego.
Podstawą wybierania oświetlenia uzupełniającego do salonu jest podzielenie jego powierzchni na strefy. Każda z nich powinna bowiem, w zależności od swojego przeznaczenia, otrzymać odpowiednie dla siebie oświetlenie. Jakie są więc najpopularniejsze strefy, które można wyszczególnić w salonie? Oczywiście podstawą jest w tym wypadku strefa wypoczynku, w której najczęściej znajdować się będzie kanapa, fotele, ale też często telewizor. Taka strefa powinna być oświetlona światłem o barwie białej ciepłej, czyli o wartości 2200-3300 K. Tego rodzaju miejsce może być oświetlone przy użyciu pojedynczej lampy z plafonem lub też kilku lamp z abażurem.
Kolejną bardzo ważną strefą w salonie jest jadalnia. W tym miejscu znajdować się będzie stół z krzesłami, który wykorzystywany będzie do codziennych posiłków, ale także do przyjmowania gości. Rodzaj użytego oświetlenia zależy w tym wypadu od wielkości stołu i rozmiaru całej strefy. Jeśli będzie to miejsce nieco mniejsze, polecane będzie użycie kinkietu lub małej lampki wiszącej bez abażura umieszczonej na długim przewodzie. Jeśli natomiast stół i cała strefa będą nieco większe, w takim wypadku doskonale sprawdzi się np. reflektor na szynie, który swoim światłem obejmować będzie większą przestrzeń.
Jak oświetlić salon połączony z kuchnią?
Ostatnimi czasy bardzo często spotykanym rozwiązaniem jest łączenie ze sobą salonu oraz kuchni. Jest to pomysł dość praktyczny, lecz jednocześnie sprawiający spore trudności w zakresie doboru oświetlenia.
W tym wypadku wiedzieć trzeba to, że kuchnia wymaga większej ilości światła, aby można było efektywnie przeprowadzać wszystkie prace związane z gotowaniem. Co więcej, zaleca się także, aby miało ono inną barwę, czyli zamiast koloru białego ciepłego poleca się użycie białego zimnego.