Jak oświetlić dom zimą – praktyczny poradnik

sty 8, 2021Światło w życiu0 komentarzy

Zimą krótkie dni i długie noce sprawiają, że czujemy się senni, zmęczeni, często łapie nas sezonowa chandra. Niedobór światła słonecznego skutecznie zniechęca do działania, a przecież nie możemy sobie pozwolić na długi sen. W okresie jesienno-zimowym z konieczności korzystamy dłużej ze sztucznego oświetlenia. Z tego względu warto zwrócić uwagę na sposoby, które pomogą nam skutecznie zadbać o oświetlenie domu lub mieszkania zimową porą.

Dlaczego odpowiednie oświetlenie domu zimą jest tak istotne?

Światło słoneczne wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, dostarczając nam niezbędnej witaminy D. Wpływa także pozytywnie na nasz nastrój i zachęca do podejmowania aktywności. Zimą możemy liczyć na zaledwie kilka godzin naturalnego oświetlenia, dlatego warto z niego korzystać. Ustawienie fotela, na którym czytamy, pod oknem, czy zrezygnowanie z ciężkich zasłon z pewnością w tym pomogą. Jednakże w tym okresie przede wszystkim powinniśmy liczyć na oświetlenie sztuczne. Kluczowe będzie stworzenie takich warunków oświetleniowych, które będą przypominać naturalne światło. Nie tylko pomoże nam to w codziennej pracy, ale i pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie. By osiągnąć optymalne warunki świetlne, należy przede wszystkim wybrać odpowiednie żarówki.

Oświetlenie domu w zimie – zmieniamy żarówki

Wyróżnia się trzy barwy żarówek: zimną, ciepłą i neutralną, inaczej dzienną. Barwa światła ma ogromne znaczenie dla naszego funkcjonowania. Ciepła sprawia, że się relaksujemy, zimna pobudza, a przy neutralnej pracuje się najefektywniej. Zimą jest to szczególnie ważne, zwłaszcza, jeśli pracujemy zdalnie i potrzebujemy dobrego oświetlenia, by móc się skupić. Sztuczne światło dzielimy na:

  • żarowe – emitowane przez żarówki zwykłe lub halogenowe, daje dużo ciepła,
  • wyładowcze – chłodne światło pulsujące, pochodzi ze świetlówek,
  • pochodzące z lamp LED – tworzone na diodach elektroluminescencyjnych.

Światło o widmie ciągłym, takie jak żarowe i LED, sprawdzi się w pomieszczeniach dziennych. Ledy emitują światło łagodne dla oka, gwarantując najlepsze warunki oświetleniowe, przy których praca i nauka będą komfortowe.

Jak dobrze rozmieścić oświetlenie?

W domu lub mieszkaniu panuje podział na pomieszczenia użytkowe. W każdym z nich wykonujemy inne czynności, dlatego też oświetlenie powinno być inaczej rozłożone. Podstawową zasadą, jaką powinniśmy się kierować, jest więc funkcjonalność. Ze względu na to, że w każdym z pomieszczeń oświetlenie umieścimy w innym miejscu, konieczne będą do tego także odmienne lampy

Oświetlenie salonu zimą

Salon to dla wielu strefa relaksu oraz miejsce do wyciszenia się po długim dniu. Powinniśmy go oświetlić żarówkami o neutralnej barwie. Poza górną lampą, umiejscowioną centralnie, w salonie przydadzą się dodatkowe źródła światła. Dobrym wyborem będą kinkiety, które możemy umieścić po bokach kanapy. Emitują punktowe światło, dlatego łatwo oświetlimy nimi kącik wypoczynkowy. W salonie zimą sprawdzi się wysoka lampa podłogowa, z której rozproszone światło umili wieczory z ulubionym serialem.

Oświetlenie sypialni zimową porą

Zimą budzimy się, gdy na zewnątrz jest ciemno. Ważne jest, by światło w sypialni miało naturalną, pobudzającą barwę, która pomoże nam wstać. Dodatkowe, punktowe źródło światła przyda się w pobliżu szafy z ubraniami, tak byśmy szybko i sprawnie odnaleźli potrzebny strój. Nie zapominajmy także o lampce nocnej. Przyda się nie tylko do wieczornej lektury, ale także wprowadzi przyjemny nastrój.

Oświetlenie łazienki w zimie

Oświetlenie łazienki zimą jest szczególnie istotne. Poranny makijaż czy golenie to czynności, które wymagają odpowiedniego światła. Poza górną lampą, konieczne będą lampy dające światło punktowe. Optymalne oświetlenie uzyskamy, montując po obu stronach lustra kinkiety. Pozwoli to na równomierne rozproszenie światła, dzięki czemu twarz będzie dobrze oświetlona.

Zimowe oświetlenie biura

W czasach, gdy większość z nas pracuje i uczy się zdalnie, odpowiednie oświetlenie domowego biura zimą jest szczególnie istotne. Światło nie może męczyć wzroku, dlatego nie powinno się stosować żarówek o zimnej barwie. Najlepsze będzie neutralne światło, przypominające dzienne. W domowym biurze powinniśmy zadbać o kilka źródeł światła, a poza górną lampą konieczna będzie lampka stołowa.

Jak zbudować nastrój oświetleniem?

Zimowa pora to także okres okołoświąteczny, a nic tak bardzo nie kojarzy się ze Świętami, jak świetlne dekoracje. W tym czasie lampki lądują nie tylko na choince. Dobrym pomysłem na zbudowanie klimatu jest powieszenie w oknie girlandy. Jeśli zawsze marzyliśmy o dodatkowej, nastrojowej lampie w salonie, kinkiet świecznikowy może okazać się strzałem w dziesiątkę. Zwykłą lampkę nocną w sypialni możemy wymienić na taką z materiałowym abażurem, dzięki czemu będzie emitować przyjemne, delikatne światło. Stylową ozdobą będą także żarówki dekoracyjne, które dodadzą ciepła w mroźne wieczory.