Jakie oświetlenie LED wybrać, aby poprawić swoje samopoczucie? Poradnik

gru 23, 2019Inteligentne oświetlenie, Światło w życiu0 komentarzy

Światło wpływa korzystnie nie tylko na rośliny, które dzięki niemu rosną. Jego działanie jest również nieocenione w przypadku ludzi. Dzięki słońcu nasz organizm produkuje odpowiednie ilości witaminy D, co przekłada się na dobrą kondycję fizyczną i psychiczną. Jednak nasze ogólne samopoczucie zawdzięczamy nie tylko samej witaminie, ale również oświetleniu. Przebywanie w jasnych miejscach poprawia nastrój i dodaje energii do działania. Analogicznie możemy przełożyć to na pomieszczenia – wybór złego oświetlenia wpłynie negatywnie na nasz stan ducha. Jak wybrać lampki, żeby zapewnić sobie najwyższy komfort i sprawną pracę umysłu? O tym w poniższym artykule.

Wpływ światła na samopoczucie – dobierz właściwe oświetlenie LED

Wpływ światła na ludzi był już niejednokrotnie badany przez naukowców. Z pewnością każdy przynajmniej raz słyszał o tym, że w krajach skandynawskich i w okolicach Syberii zalecano dodatkowe naświetlania, żeby zachować zdrowie psychiczne i nie dać się depresji. Podobne oświetlenie możemy również wykorzystać u siebie w domu. W sklepach są możliwe do zakupienia specjalne panele, których światło imituje dzienne i dostarcza odpowiednią dawkę promieniowania. Warto jednak wiedzieć, że nie powinniśmy siedzieć przy takich panelach zbyt długo, a jeśli chcemy coś podobnego, jednak możliwego do zainstalowania w zwykłej lampie, to wybierzmy specjalne żarówki.

Na samopoczucie wpływa również barwa oświetlenia i jego natężenie. Przyjęło się, że dzieli się je na:

  • zimne – używane do białych pomieszczeń, ma działania pobudzające, sprzyja skupieniu. W ekstremalnych przypadkach jego natężenie dodaje niebieskiego zabarwienia, jednak w takich wnętrzach nie powinniśmy przebywać zbyt długo, ponieważ wzrok szybciej się męczy;
  • ciepłe – większość tradycyjnych żarówek można zaklasyfikować właśnie tutaj. Wprowadzają przyjemny i relaksujący nastrój, odprężają, a także ułatwiają zasypianie. Ich miejsce jest w sypialni i salonie, czyli wszędzie tam, gdzie odpoczywamy;
  • neutralne – światło uniwersalne. Żarówki o takiej barwie nie zmieniają kolorystyki pomieszczenia, a także nie powodują senności. Z tego powodu nadadzą się nie tylko do domu, można je z powodzeniem zainstalować w biurze. Światło neutralne jest najbardziej zbliżone do słonecznego, a nasze oczy odbierają je jako przyjemne.

Odpowiednie światło do mieszkania? Dobierz żarówki do funkcjonalności pomieszczenia

Możliwość zakupienia hurtowej ilości lampek o jednakowej barwie światła byłaby ideałem. Jednak warto rozważyć dopasowanie ich do konkretnych funkcjonalności pomieszczeń. Tylko wtedy zauważymy ich pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Może być również tak, że po zmianie oświetlenia polubimy przebywanie w pokoju, w którym nie spędzaliśmy wcześniej zbyt wiele czasu.

Jak dopasować barwę światła do pomieszczenia? Można kierować się uprzednio wspomnianą ogólną temperaturą lub wybrać odpowiednią żarówkę o konkretnej temperaturze:

  • 4000 K – większość pomieszczeń w domu. Temperatura zbliżona do neutralnej, dlatego nada się zarówno do pracy, jak i wypoczynku. Warto wiedzieć, że użycie takich żarówek w kuchni sprawi, że potrawy będą wyglądały tak, jak w rzeczywistości;
  • 6000 K – pracownie, biura, pomieszczenia, w których pracujemy. Barwa biała, jednak idąca w kierunku zimnej. Pobudza i sprzyja koncentracji. Nie polecana do wypoczynku, może utrudniać zaśnięcie;
  • 2700 K – dekoracja, sypialnia, dodatkowe oświetlenie w salonie. Żarówki o takiej temperaturze dają przyjemne żółte światło. Łatwo się przy nich zrelaksować, a nawet usnąć. Warto wiedzieć, że ciepłe lampki o niskim natężeniu wprowadzają intymny nastrój.

Czy LEDy się opłacają? Czym jeszcze kierować się przy zakupie oświetlenia?

Zakup LEDów zwróci się nam prędzej czy później. Dobranie odpowiedniego oświetlenia wpłynie nie tylko na nasze zdrowie, ale także na domowy budżet. LEDy są energooszczędne i prawdopodobnie całe mieszkanie oświetlone takimi lampkami zużyje tyle energii, co jedno pomieszczenie z żyrandolem uzupełnionym klasycznym źródłem światła. Co prawda cena LEDów jest dużo wyższa, jednak w ogólnym rozrachunku kwota zwróci się wielokrotnie.

Dużym plusem tych lampek jest również wiele możliwości ich nietypowych zastosowań. Znajdziemy je w formie taśm, lampek dekoracyjnych imitujących klasyczne żarówki z żarnikami, a także girland, którymi z łatwością udekorujemy sypialnie lub sklepową wystawę. Nie mamy pomysłu na ciekawe oświetlenie naszego domu? Warto spytać fachowca w dobrym sklepie z oświetleniem lub zajrzeć do najnowszych katalogów i zainspirować się innymi wykonaniami.