Jakie światło wybrać do pokoju dziecka? Oświetlenie do nauki i zabawy
Urządzanie pokoju dziecka zawsze jest dla rodziców sporym wyzwaniem, ponieważ wymaga od nich szczególnej staranności zwłaszcza przy wyborze oświetlenia. Innego rodzaju światła wymagać będzie pokój niemowlęcia, innego przestrzeń dla kilkulatka, a na jeszcze inne aspekty zwracać będziemy uwagę w wypadku dziecka w wieku szkolnym.
Jak najlepiej dobrać rodzaj oświetlenia do pokoju dziecka, aby wspomóc jego rozwój? Jakie oświetlenie będzie sprzyjać zarówno nauce, jak i zabawie naszej pociechy? Przeczytaj, jak do tematu podejść kompleksowo i zaplanować oświetlenie w taki sposób, aby dopasować je do etapu wzrostu i rozwoju twojego malca.
Jakie oświetlenie do pokoju niemowlaka wybrać?
Gdy w domu pojawi się nowy mieszkaniec, bardzo ważne jest, aby już od pierwszych chwil życia zadbać o jego oczy. Niemowlęta większość czasu spędzają w pozycji leżącej, dlatego należy upewnić się, że zarówno oświetlenie dzienne, jak i sztuczne, będą odpowiednio przefiltrowane i stonowane, przez co nie będą raziły malucha.
Wskazane jest więc zamontowanie rolet lub zasłonek w oknach, które będą łagodziły zbyt ostre światło słoneczne. Jeśli chodzi natomiast o światło sztuczne, to ważne jest, aby miało ono ciepłą barwę (w granicach 2700–2900K), ponieważ taka temperatura barwowa wpłynie na maleństwo uspokajająco i kojąco.
Wskazane jest stosowanie osłoniętego światła centralnego, które nie będzie raziło dziecka i rozproszonego ciepłego światła dodatkowego przy podłodze lub przy ścianach, które pomoże mu zasypiać wieczorem.
W pokoju niemowlaka dobrze sprawdzą się też wszelkie światła regulowane i światła posiadające funkcję ściemniania, ponieważ pomogą rodzicom dostosować oświetlenie do zabiegów pielęgnacyjnych i trybu funkcjonowania niemowlęcia – od karmienia, przewijania i kąpania aż po sen.
Oświetlenie pokoju kilkulatka
Kiedy dla naszego malucha przyjdzie czas intensywnych wędrówek po domu, a także zabawy i poznawania nowych rzeczy, warto wspomóc małego odkrywcę przez dobranie odpowiedniej lampy dziecięcej.
W tym wieku dziecku będzie potrzebne intensywniejsze światło, dobrze więc wprowadzić do jego pokoju dodatkowe lampy i oświetlacze o neutralnej temperaturze barwowej (ok. 3000–3500K), która najbardziej przypomina światło dzienne.
W tym miejscu jednak trzeba pamiętać, aby względy estetyczne nie przysłoniły nam względów praktycznych. Dekoracyjne lampki nocne i lampy stojące mogą być piękne, ale niekoniecznie sprawdzą się dobrze w pokoju dziecka – lampę stojącą łatwo przewrócić w trakcie zabawy, a lampkę postawioną na szafce przy łóżku łatwo przypadkowo strącić i stłuc. Lepiej więc umiejscawiać je poza zasięgiem dzieci lub zastosować dla nich solidne mocowanie.
Wstawiając dodatkowe lampy do pokoju dziecięcego, nie można zapomnieć o zabezpieczeniu także włączników i wystających kabli, w które dziecko mogłoby się zaplątać i przewrócić. Równie baczną uwagę należy zwrócić na zabezpieczenie gniazdek elektrycznych i przewodów, by nasza pociecha była w swoim pokoju całkowicie bezpieczna.
Idealnym uzupełnieniem oświetlenia w pokoju kilkulatka będą także wkładane bezpośrednio do kontaktu lampki w kształcie zwierząt lub postaci z bajek, projektory świetlne i lampki ażurowe, rzucające na ściany różnokształtne cienie. Takie elementy pobudzą wyobraźnię twojego dziecka i sprawią, że lepiej będzie się ono czuło w swoim pokoju. W tym miejscu jednak również należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu tego rodzaju lampek i projektorów, ponieważ baterie wyciągnięte z takiego urządzenia mogą zostać przez dziecko połknięte, co stanowi zagrożenie dla jego zdrowia i życia.
Oświetlenie w pokoju przedszkolaka
O odpowiednim oświetleniu musimy pamiętać również wtedy, kiedy nasze dziecko wejdzie na etap przedszkolny i wczesnoszkolny. W tej sytuacji koniecznym będzie wstawienie do pokoju biurka lub stosownie przygotowanego stolika, które będą jego miejscem do pracy i nauki.
Do czytania i pisania zawsze najlepsze będzie światło słoneczne, dlatego samo biurko dobrze ustawiać pod oknem lub w jego pobliżu. Gdy nasza pociecha rozpocznie naukę, konieczne będzie także zamontowanie dodatkowego oświetlenia przy biurku. Najlepiej zakupić do niego energooszczędne żarówki LEDowe lub halogenowe dające światło zbliżone do naturalnego, które nie męczy wzroku i nie przekłamuje kolorów, a także pomaga się skoncentrować.
Jeśli zaś chodzi o samą lampkę, to najlepiej sprawdzą się tu te regulowane, z długim ramieniem, stawiane na blacie lub mocowane do jego krawędzi. Tego rodzaju oświetlenie pozwoli manipulować strumieniem światła, tak aby dopasować je zależnie od potrzeb. Dobrym pomysłem będzie także zainwestowanie w lampy o regulowanym natężeniu światła, które dodatkowo pomogą w lepszej organizacji nauki.
Przy urządzaniu pokoju dziecka należy wziąć pod uwagę, że będzie to miejsce, w którym maluch będzie rósł i się rozwijał, więc zmieniać się będą także jego potrzeby. Ważne jest, aby pamiętać o tym już na etapie planowania rozmieszczenia oświetlenia, aby potem łatwo móc wprowadzać zmiany, które wspomagać będą optymalny rozwój naszej pociechy.