Lampy do salonu – czy LEDy będą dobrym wyborem?
Kupowanie lamp do salonu wymaga planowania. W zdecydowanej większości przypadków pełni on dwie funkcje – wizytową oraz wypoczynkową. Bywa i tak, że posiadając małe mieszkanie, nie możemy sobie pozwolić na wydzielenie osobnego pomieszczenia na biuro i kącik komputerowy. Właśnie z tych względów oświetlenie salonu powinno być dobrze przemyślane. Tymi samymi lampami będziemy rozjaśniać miejsce pracy i… budować klimat.
Jak znaleźć złoty środek i dobrać najlepsze oświetlenie? Na wszelkie pytania odpowie Wam poradnik.
Lampy do salonu — dekoracyjne czy funkcjonalne?
Sklepy specjalizujące się w sprzedaży lamp, posiadają zwykle szeroki asortyment, z którego nie będzie trudno dopasować coś do naszego wnętrza. O wiele bardziej skomplikowane jest wybranie wielofunkcyjnego oświetlenia lub skomponowanie kilku lamp w taki sposób, żeby zapewnić jak największą użyteczność i jednocześnie nie rezygnować z możliwości przyjemnie spędzonego wieczoru.
Przeanalizujmy wnętrze i postawmy na jedną z dwóch możliwości. Ozdobne klosze lub nowoczesne i funkcjonalne lampki, które mogą pełnić kilka funkcji jednocześnie. Design oświetlenia nie musi być bezużyteczny. Minęły czasy, w których ozdobny klosz z frędzlami oznaczał, że w pokoju dalej będzie ciemno.
Czy LEDy będą dobrym wyborem do salonu?
Na takie pytanie zawsze odpowiemy twierdząco. LEDy na dobre rozgościły się na oświetleniowym rynku i wiele osób nie może sobie wyobrazić życia bez nich. Są nie tylko o wiele bardziej wydajne. Mają dłuższą żywotność, a także kupimy je w wielu wariantach. Dopasowanie odpowiedniego LEDa jest o wiele łatwiejsze niż znalezienie klasycznej żarówki o interesującej nas mocy.
Instalując LEDy w wybranych przez nas lampach, będziemy bardziej ekologiczni.
Do jakich lamp możemy kupić LEDy?
LEDy są produkowane w wielu wariantach. Tyczy się to również gniazd i opraw żarówek. Zainstalujemy je nie tylko w klasycznych lampach, ale też w nowoczesnych reflektorach i slotach żarówkowych umieszczanych w regipsach. Do każdej lampy będą pasować LEDy innego typu, jednak nie mamy na myśli gniazda, a natężenie i barwę światła, gdyż to w głównej mierze bierzemy pod uwagę, dobierając właściwe oświetlenie do salonu.
Lampy stojące do salonu — jakie wybrać?
Lampy stojące do salonu są najprostszym rozwiązaniem. Nie musimy wiercić ścian, żeby je zainstalować. Dostępne są też w wielu wariantach, przez co z łatwością trafimy na model pasujący do klimatu naszego salonu. Lampy stojące bez klosza pozwalają na wkręcenie dekoracyjnego LEDa, który imituje żarówkę żarnikową. Te z kloszem pięknie prezentują się w stylizacjach glamour, ponieważ są bardzo dekoracyjne.
Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pokusić się o wykonanie klosza ręcznie w stylu DIY, co zapewni nam niepowtarzalną kompozycję w pomieszczeniu.
Lampy wiszące do salonu — czy dalej są modne?
Lampy wiszące nigdy się nie zestarzeją. Są najbardziej funkcjonalne i oświetlają największy obszar. Ilość światła zależy jednak od wielkości samej lampy i mocy zainstalowanych LEDów. Jeśli zależy nam na oświetleniu jak największego obszaru za pomocą jednego żyrandolu, to celujmy w modele typu pająk lub kryształowe. Pierwszy daje możliwość rozmieszczenia ramion w dowolnym miejscu pokoju, a drugi odbija promienie za pomocą zamocowanych kryształków.
Lampa w salonie — w którym miejscu zamontować?
Miejsce mocowania lampy może być bardziej problematyczne niż sam jej wybór. Jeśli jednak będziemy kierować się kilkoma prostymi zasadami, to unikniemy najczęściej popełnianych błędów. Po pierwsze, lampa powinna pojawić się tam, gdzie spędzamy najwięcej czasu. Stolik przy kanapie może być dla nas punktem wyjścia, od którego doświetlimy resztę pokoju.
Kolejne punkty oświetleniowe powinny znaleźć się tam, gdzie wykonujemy wymagające czynności. Czytanie czy praca biurowa wymaga światła zbliżonego do dziennego, inaczej oczy będą się za szybko męczyć. Podobne rozterki czekają tych, którzy w salonie posiadają aneks kuchenny. Światło powinno harmonijnie łączyć w całość część kuchenną z salonową.
Czym uzupełnić oświetlenie główne w salonie?
Lampa nad stolikiem może z powodzeniem być uzupełniona o kinkiety lub oświetlenie stojące. Moc LEDów dobieramy według naszej aktywności. Miejsca, w których pracujemy, czytamy czy szydełkujemy, powinny być najlepiej doświetlone. Z kolei tam, gdzie zależy nam na intymnym nastroju, postawmy na łagodne i ciepłe światło. Taki nastrój sprawi, że o wiele szybciej się zrelaksujemy, a nasze oczy odpoczną po ciężkim dniu.
Jeśli podoba nam się futurystyczny design, to odważmy się na taśmy LEDowe. Można je zamocować pod półkami, we wnękach oraz za telewizorem. Ostatnia opcja pozwala uzyskać efekt przypominający popularny Ambilight.