Nastrojowe oświetlenie – jak zadbać o nastrój we wnętrzu z pomocą różnego rodzaju lamp?
Oświetlenie może spełniać różne role, nie tylko tę podstawową zapewniającą nam rozjaśnienie wnętrza. Zapewnia nam bezpieczeństwa korzystania i poruszania się po pomieszczeniu, pełni rolę dekoracyjną, ale i może skutecznie tworzyć nastrój. Na tym ostatnim chcielibyśmy się dziś skupić. Odpowiemy na pytanie, jak zadbać o odpowiedni nastrój z pomocą różnego rodzaju lamp? Zapraszamy do lektury.
Jak wykorzystać lampy do stworzenia nastroju w sypialni?
Sypialnia jest tym pomieszczeniem, w którym odpoczywamy i regenerujemy się. W tym wnętrzu również spędzamy romantyczny czas z bliską nam osobom, dlatego tak ważne jest zadbanie o odpowiednie oświetlenie, które stworzy nam odpowiednią atmosferę.
Lampy stojące tworzące nastrój w sypialni
Jednym z podstawowych typów oświetlenia nastrojowego do sypialni powinny być lampy stojące podłogowe lub nocne, stawiane na stolikach. Pozwolą one na dokładne, punktowe oświetlenie wybranych miejsc jak łóżko czy fotel. Do stworzenia przytulnego nastroju polecamy szczególnie lampy stojące z materiałowymi kloszami. Światło będzie dzięki temu bardziej delikatne i rozproszone. Warto wybrać klosze koronkowe, z tkaniny, robione na drutach czy szydełkowe. Można również sięgnąć po nocne lampki z kloszami wiklinowymi, które również wizualnie ocieplą wnętrze.
Czy kinkiety w sypialni zadbają o nastrój?
Okazuje się, że jak najbardziej tak. Kinkiety zamontowane nad wezgłowiem lub po jego obu stronach również mogą pełnić rolę oświetlenia nastrojowego. Warto wybierać modele z możliwością regulacji kierunku i kąta padania światła, co da nam więcej swobody w dopasowaniu oświetlenia do naszych aktualnych potrzeb. Ciekawym rozwiązaniem są kinkiety ścienne świecące ku górze, przez co dają subtelne oświetlenie.
Reflektory do sypialni – czy pomogą stworzyć nastrój?
Przydatne mogą być reflektory. Choć nie kojarzą nam się z nastrojowym oświetleniem, mogą się bardzo dobrze sprawdzić w tej roli. Przede wszystkim warto je wykorzystać do podświetlenia ściany, luster, obrazów czy innych dekoracji. Możemy je umieścić zarówno przy podłodze, jak również suficie. Takie podświetlenie reflektorami, szczególnie jeśli sięgniemy po kolorowe żarówki, stworzy nam wyjątkową atmosferę w sypialni.
Jakie lampy sprawdzą się do nastrojowego oświetlenia w salonie?
Salon to pomieszczenie, w którym spędzamy najwięcej czasu. Tu się relaksujemy, oddajemy ulubionym rozrywkom. Dlatego warto zadbać o odpowiednie jego oświetlenie, nie tylko funkcjonalne, ale i budujące domowy, romantyczny nastrój. Jakie lampy najlepiej do tego wykorzystać?
Lampy LED do salonu
Jednymi z najchętniej wybieranych nastrojowych oświetleń są lampy LED. Jest to dość obszerna kategoria produktów, która zawiera między innymi taśmy LED, ale i różnego rodzaju kurtyny świetlne i łańcuchy LED dostępne w wielu kształtach i kolorach. Dzięki ogromnemu wyborowi z łatwością dobierzemy lampki LED do salonu w każdy stylu.
Oświetlenie tematyczne i sezonowe w salonie
Oprócz lamp, które na co dzień znajdują się w naszym salonie, okresowo przy okazji różnych świąt, pór roku warto dodawać oświetlenie sezonowe. Najpopularniejszym jest z pewnością to zimowe i bożonarodzeniowe. W tym okresie w naszych domach bardzo często pojawia się tematyczne oświetlenie, które stworzy nam w salonie wyjątkowy nastrój. Dekoracje świetlne LED mogą być nie tylko ozdobą, ale i dać nam sporo delikatnego, rozproszonego światła. Z pewnością ociepli to wnętrze i nada mu przytulnego charakteru. Przykładami takiego sezonowego oświetlenia idealnego na zimę mogą być świetlne kurtyny. Montuje się je za firankami, dzięki czemu delikatnie przebijają one przez woal, dając niezwykły efekt. W ostatnich latach popularne są również łańcuchy cotton balls, czyli bawełnianych kul z małymi lampkami LED. Wiesza się je najczęściej na ścianach lub kładzie na meblach. Tego typu łańcuchy świetlne znajdziemy w wielu różnych wzorach i kolorach, co daje nam nieograniczone możliwości aranżacji.
Jak nastrojowo oświetlić pokój dziecięcy?
Odpowiedni nastrój chcemy również stworzyć w pokoju dziecięcym. Szczególnie jeśli mamy w domu niemowlę lub przedszkolaka. Takie delikatne oświetlenie w tym wypadku będzie nie tylko dekoracją. Na pewno pomoże nam w wieczornych i nocnych rytuałach, opiece nad dzieckiem czy też ułatwi maluchowi zasypianie. Bardzo często bowiem dzieci boją się całkowitej ciemności i proszą o pozostawienie zapalonego światła. Jednak górne, mocne oświetlenie może uniemożliwić szybkie zaśnięcie, dlatego w takich sytuacjach warto postawić na lampy delikatnie oświetlające pokój. Przykładem takich lamp mogą być te nocne, stolików, które często występują pod postacią dziecięcych bohaterów z bajek, misiów itd. tego typu wzory spodobają się maluchom, a równocześnie rodzicom pozwolą uzyskać nastrojowe oświetlenie.
Innym pomysłem do pokoju dziecięcego jest wykorzystanie świetlnych łańcuchów, które również zapewnią nastrojowe, delikatne światło. W tym przypadku zawiesimy je poza zasięgiem dziecięcych łapek, szczególnie tych najmniejszych.