Prawidłowe oświetlenie miejsca pracy

wrz 28, 2018Światło w życiu0 komentarzy

Znaczą część swojego życia spędzamy w pracy. Bardzo często miejsce naszej pracy związane jest z biurkiem i komputerem, dlatego koniecznie musimy zadbać o prawidłową barwę i moc światła w takim miejscu.

Dlaczego odpowiednie światło w miejscu pracy jest tak ważne?

Dobór oświetlenia w miejscu pracy ma istotny wpływ na nasze zdrowie. Źle dobrane oświetlenie może prowadzić do szybszego zmęczenia i pogorszenia wzroku, a także gorszej efektywności pracy. Zwłaszcza w okresie jesiennym częściej musimy wspomagać się światłem sztucznym, dlatego tak ważne jest, aby dobrać odpowiednią moc żarówki i odpowiednio zaplanować rozmieszczenie oświetlenia w miejscu pracy.

lampy biurkowe

Jakie światło w miejscu pracy?

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście ustawienie biurka w pobliżu okna. Niestety, ale w okresie zimowym nie jest to rozwiązanie wystarczające. Dni stają się coraz krótsze, a naturalne światło przestaje nam już wystarczyć. Z tego powodu miejsce do pracy należy wyposażyć w odpowiednie lampy. Planując oświetlenie biura, musimy przede wszystkim pamiętać o tym, że takie oświetlenie powinno składać się z przynajmniej dwóch źródeł światła: głównego oraz kierunkowego. Światło główne zapewnia nam równomierne oświetlenia pomieszczenia, natomiast światło punktowe daje skoncentrowane światło dostosowane do indywidualnych potrzeb. Ważne jest, aby takie lampy zapewniały z jednej strony światło wystarczająco jasne, a z drugiej – nie drażniły oczy

Lampka biurkowa do miejsca pracy

Najpopularniejszym rodzajem oświetlenia miejsca pracy jest lampka biurkowa. Warto pamiętać o tym, że lampka biurkowa jest nie tylko elementem wystroju, ale również rozwiązaniem zalecanym przez lekarzy. Zanim jednak wybierzemy lampę biurkową, należy zastanowić się nad funkcjonalnością takiego oświetlenia. W związku z tym lampka na biuro powinna spełniać kilka podstawowych wymogów:

  • mobilność – lampka na biurko powinna być mobilna po to, aby łatwo było ją przenieść z jednego miejsca na drugie. Ważne jest, aby posiadała odpowiednio długi kabel, dzięki czemu będziemy mogli ją ustawić w dowolnym miejscu.
  • dostosowanie kierunku światła – bardzo ważną cechą lamp biurkowych jest dostosowanie kierunku padania światła do własnych potrzeb. Z tego względu najlepiej wybierać lampy o długim i regulowanym ramieniu, za pomocą którego będziemy mogli zmienić kierunek i kąt padania światła.
  • ustawienie lampy – lampa biurkowa powinna być ustawiona po prawej stronie w przypadku osób leworęcznych i po lewej stronie w przypadku osób praworęcznych. Taki kierunek padania światła sprawi, że nie będziemy sobie zasłaniać światła. Warto też pamiętać o tym, aby lampę na biurku ustawić w ten sposób, aby światło odbite od powierzchni nie raziło w oczy.
  • odpowiednia odległość – odległość pomiędzy żarówką a powierzchnią, którą lampka oświetla, powinna wynosić 35 cm. Jest to optymalna odległość sprawiająca, że miejsce do pracy jest odpowiednio oświetlone.
  • moc światła – lampy biurowe powinny również mieć odpowiednio dostosowaną do rodzaju wykonywanych czynności moc. W sklepach z oświetleniem najczęściej możemy spotkać lampy o mocy od 40 do 100W. Optymalne oświetlenie miejscowe miejsca do pracy powinno mieć natężenie na poziomie 500 luksów, co zapewni nam żarówka o mocy 60W. Gdy wybieramy ekonomiczne oświetlenie typu LED, które charakteryzuje mniejszy pobór energii, zapewniającym przy tym więcej światła, wystarczy jasność na poziomie 400 lumenów.
  • barwa światła – oprócz mocy bardzo ważne jest także barwa światła, bo to od niej w głównej mierze zależy to, w jakim stopniu sztuczne oświetlenie wpłynie na nasz wzrok. Wyróżnia się barwę ciepłą (2700-3300K), barwę neutralną (3400-5300K) oraz barwę zimną (5400-7000K). Najlepszym rozwiązaniem do pomieszczenia, w którym pracujemy, będzie światło zbliżone maksymalnie do światła dziennego (słonecznego). Zbyt zimne światło sprawi, że oświetlone przedmioty nabiorą nieprzyjemnego odcienia, natomiast zbyt ciepłe – może wywołać uczucie senności, co osłabi naszą efektywność. Optymalna dla naszego wzroku będzie temperatura barwowa na poziomie 4000K. Takie światło pomoże nam się skupić podczas wykonywanej pracy.
  • wygląd – przy wyborze lampy na biurko nie tylko parametry się liczą, ale również jej wygląd i design. Warto, aby lampa biurkowa pasowała do wystroju wnętrza, jednak w tym wypadku mniej znaczy więcej. Lepiej zrezygnować z fikuśnych abażurów na rzecz klasycznej i minimalistycznej lampy, która będzie dobrze współgrać z przeznaczeniem pomieszczenia.

Praca w biurze nie ogranicza się wyłącznie do siedzenia przy biurku, dlatego biuro, tak jak i inne pomieszczenia, powinno być odpowiednio doświetlone oświetleniem głównym. Zachowując estetykę wnętrza, możemy w tym celu zastosować lampy wiszące umieszczone w centralnym miejscu biura lub lampy w postaci kinkietów.