Światło pomaga w gotowaniu? Dobieramy optymalne oświetlenie kuchenne
Oświetlenie jest niezwykle ważnym elementem wykończenia każdej kuchni. Pomieszczenie to służy nie tylko do przygotowywania posiłków, ale często również ich spożywania. Oświetlenie w kuchni powinno spełniać rolę zarówno funkcjonalną, jak i dekoracyjną. Umiejętny dobór źródeł światła oraz ich odpowiednie rozplanowani pozwoli na utworzenie spójnej, przytulnej i praktycznej przestrzeni. Przy oświetlaniu kuchni warto mieć na uwadze różne jej parametry, które mają kluczowy wpływ na wygodę i komfort użytkowania tego pomieszczenia.
Oświetlenie kuchni
W kuchniach stosowane są różne rozwiązania oświetleniowe. Przy ich doborze należy mieć na uwadze zarówno wymiary pomieszczenia, jak i obecność okien lub ich brak. Oświetlenie powinno być przy tym na tyle funkcjonalne, aby umożliwić swobodne użytkownikom swobodne poruszanie się, przyrządzanie posiłków czy sprzątanie. Nie bez znaczenia pozostaje odpowiednia estetyka opraw, które warto dopasować do całego stylu aranżacyjnego kuchni.
Oświetlenie główne i dodatkowe
W projekcie oświetleniowym kuchni największe znaczenie ma rodzaj zastosowanego oświetlenia głównego. Obecnie najczęściej wykorzystuje się w tym celu lampy sufitowe, przystosowane do montażu żarówek LED lub wyposażone w zintegrowane źródło światła w tej energooszczędnej technologii. Oświetlenie główne wymaga bardzo równomiernego rozmieszczenia. Dobrym rozwiązaniem jest też uzupełnienie lub zastąpienie pojedynczego, centralnego źródła światła kilkoma oprawami uzupełniającymi- np. w postaci plafonów LED, halogenów czy lamp typu downlight. Ich moc oraz ilość należy odpowiednio dobrać do metrażu kuchni. W zależności od wymiarów pomieszczenia, warto mieć na uwadze także:
- miejsce montażu poszczególnych urządzeń;
- kąt świecenia;
- ilość lumenów.
W ten sposób kuchni zapewnić można światło równomiernie się rozchodzące, a także optymalnie jasne.
Zasady oświetlania kuchni
Rodzaj oświetlenia dobieranego do kuchni powinien zależeć także od możliwości montażowych, jakie oferuje pomieszczenie. Oprawy sufitowe montowane są podtynkowe, co wymaga stworzenia niezbędnej bazy. Plafony zainstalować da się również natynkowo, dzięki czemu możliwości ich zastosowania są większe. W kuchni nie bez znaczenia pozostaje temperatura barwy światła, którą warto dobrać w oparciu o własne preferencje. Do wyboru jest bardzo szeroki zakres rozwiązań, począwszy od ciepłego światła 2000K, a skończywszy na bardzo zimnym 11000K. Tak duża różnorodność zapewnia sporą dowolność, dzięki czemu użytkownicy mogą wybierać spośród barw o większym nasyceniu oraz bardziej neutralnych rozwiązań.
Oświetlenie w kuchni połączonej z salonem
Łączenie kuchni z salonem i jadalnią to bardzo popularny trend aranżacyjny, który pozwala na utworzenie integralnej i spójnej stylistycznie przestrzeni. Tego rodzaju wnętrza również wymagają odpowiedniego oświetlenia, które pod względem designu powinno dobrze korespondować z całym wystrojem. Nie trzeba oczywiście w strefie kuchennej i dziennej stosować takich samych lamp. Warto jednak wówczas postawić na oświetlenie stonowane, np. w postaci halogenów i plafonów. W przypadku kuchni połączonej z salonem, dobrym rozwiązaniem jest też zadbanie o niezależne od oświetlenia głównego oświetlenie stołu. Optymalnie sprawdzą się w tym celu lampy umieszczane bezpośrednio nad blatem, które w zależności od upodobań mogą zapewniać nastrojowe lub mocne światło.
Oświetlenie kuchni a ilość okien
Duża ilość okien w kuchni dostarcza spore ilości światła słonecznego, dzięki czemu oświetlenie może być stosowane tylko wieczorami. Nie jest to jednak regułą. Wiele kuchni nie posiada żadnego okna, przez co lampy trzeba w nich załączać również w ciągu dnia.W takim przypadku warto zadbać o oświetlenie, które nie zużywa się zbyt szybko i jest optymalnie przystosowane do dłuższej pracy. Kuchnię pozbawioną okien najlepiej wyposażyć w różne źródła światła – poza oświetleniem głównym, dobrym rozwiązaniem będzie doświetlające konkretne przestrzenie oświetlenie kierunkowe. W ten sposób uniknąć można konieczności rozświetlania całego wnętrza bez potrzeby, załączając zamiast tego delikatne światło w nocy lub o poranku. Przy okazji przyrządzania posiłków, w takich warunkach sprawdzi się oświetlenie kuchenne podszafkowe. Takie rozwiązanie może skutecznie doświetlić zarówno większe blaty robocze, jaki mały aneks kuchenny.
Aranżacja oświetlenia kuchennego
Oświetlenie kuchenne powinno dobrze pasować do całej aranżacji pomieszczenia. W sprzedaży znaleźć można m.in.
- lampy wiszące;
- lampy stojące;
- kinkiety.
Ich design doskonale komponuje się ze stylem:
- industrialnym;
- vintage;
- retro;
- skandynawskim;
- dworkowym.
Nowoczesne oprawy wpuszczane, listwy oświetleniowe czy modele podszafkowe wyróżniają się odpowiednim wzornictwem – mogą być zarówno efektowne, jak i bardzo dyskretne. Aranżacja oświetlenia kuchennego nie zawsze bowiem musi stanowić główną atrakcję całego wystroju, a jedynie funkcjonować jako jego subtelne tło.