Wpływ światła na funkcjonowanie i samopoczucie człowieka

maj 21, 2018Światło w życiu0 komentarzy

Światło jest elementem niezwykle ważnym w życiu człowieka. Ponad 80% informacji z otoczenia pochodzi z narządu wzroku. Brak światła wpływa niekorzystnie na wszystkie organizmy żywe, w tym również na człowieka. Pomimo że w przyrodzie żyją gatunki, takie które prowadzą dzienny i nocny tryb życia, człowiek został przystosowany do funkcjonowania w dzień i z tego powodu światło jest mu do życia niezbędne.

Dlaczego światło jest tak ważne?

Światło naturalne spełnia dwie podstawowe funkcje: funkcję oświetlenia oraz funkcję biologiczną. W roli oświetlenia pozwala nam widzieć i postrzegać świat. Z perspektywy biologicznej światło ma wpływ na procesy, które zachodzą w organizmie człowieka.

Wpływ oświetlenia na życie człowieka:

  • poprawia widoczność i postrzeganie,
  • ogranicza zmęczenie, a tym samym podnosi wydajność,
  • motywuje i stymuluje do działania, uczenia się,
  • poprawia samopoczucie,
  • poprawia wrażenia estetyczne,
  • odpowiednio wpływa na nasz nastrój.

Niedobór światła negatywnie wpływa na funkcjonowanie człowieka. Zmniejszone dawki światła zmuszają organizm do syntezy melatoniny, która odpowiada za senność, apatię i uczucie zmęczenia. Na obszarach, gdzie występuje naturalnie mniejsze nasłonecznienie, czyli w krajach skandynawskich jest więcej depresji i zaburzeń psychicznych. Wyodrębniona została nawet specjalna jednostka chorobowa (SAD sezonal affective disorders), czyli sezonowe zaburzenia związane z brakiem światła słonecznego. Aby nie dopuścić do niedoboru światła, ważne jest umiejętne oświetlanie pomieszczeń także światłem sztucznym.

O ile jest to możliwe należy starać się korzystać ze światła naturalnego. Wiemy jednak, że nie jest to możliwe do zrealizowania przez cały czas – zwłaszcza jesienią i zimową porą, kiedy dzień staje się coraz krótszy. Wtedy niezbędne jest dobrze zaprojektowane i rozmieszczone oświetlenie sztuczne. Jeżeli w zaciszu domowym chcielibyśmy stworzyć warunki wspomagające nasz naturalny cykl okołodobowy, warto zadbać również o dodatkowe źródła światła, które zapewnią uzyskanie optymalnych parametrów:

  • wskaźnik oddawania barwy (CRI) – określa się go w skali od 0 do 100. Im wyższy, tym lepiej widzimy poszczególne barwy. Optymalny wskaźnik CRI mieści się w przedziale 80-90.
  • temperatura barwowa – określana w Kelwinach. Im wyższa temperatura barwowa, tym światło jest chłodniejsze. Najlepsze do odpoczynku i relaksu będzie światło żółte. Do wykonywania codziennych czynności optymalne jest światło o barwie ciepło-białej, a do pracy światło białe, które jest naturalnym stymulatorem do działania i dostarcza dużo energii.

Światło LED do domu

Obecnie można zauważyć, jak diody elektroluminescyjne wypierają z rynku tradycyjne żarówki. Dzieje się tak, dlatego że diody LED są dużo bardziej efektywniejsze i wydajniejsze niż tradycyjne świetlówki. Dodatkowo niewielkie rozmiary powodują, że można ich używać praktycznie wszędzie.

Dlaczego warto kupić żarówki LED:

  • ceny są przystępne,
  • nie przepalają się,
  • są energooszczędne,
  • są odporne na częste włączanie i wyłączanie,
  • natychmiast rozświetlają pomieszczenie.

Światło może szkodzić

Światło może również negatywnie wpływać na organizm człowieka. Niekontrolowane sztuczne oświetlenie niesie za sobą wiele negatywnych skutków. Ciągła ekspozycja na światło również w nocy może powodować wzmożony apetyt, zwiększenie masy ciała. Niektórzy lekarze upatrują nawet związku pomiędzy światłem a rakiem i innymi groźnymi chorobami.

Aby uniknąć skutków związanych z niedoborem i nadmiarem światła, bardzo ważne jest, aby nie zaśmiecać wnętrz światłem, czyli nie wykorzystywać w nadmiarze sztucznego oświetlenia. Rozmieszczenie oświetlenia w domu musi być przemyślane, a barwa światła powinna być jak najbardziej zbliżona do naturalnego, bo wtedy nie męczy oczu.