Wszystko, co musisz wiedzieć o kinkietach

kwi 7, 2022Światło w życiu0 komentarzy

Kinkiety to rodzaj oświetlenia, który pozostał w ostatnich latach nieco zapomniany. A szkoda, bo lampy te są niewielkie i bardzo wydajne, dzięki czemu mogą stanowić idealne uzupełnienie głównego oświetlenia. Zanim jednak udamy się do sklepu i kupimy idealny kinkiet, powinniśmy poznać wady i zalety tego oświetlenia oraz możliwości, jakie może nam dać. By ułatwić wszystkim wybór idealnych kinkietów do naszych wnętrz, przygotowaliśmy kompleksowy poradnik. Zapraszamy do lektury.

Dlaczego warto postawić na kinkiety do oświetlenia wnętrza?

Kinkiety są uniwersalnym typem lamp o dość szerokim zastosowaniu. Są to lampy montowane do ścian, dzięki czemu pozwalają na oszczędność miejsca oraz zastosowanie nawet w małych czy ciasnych pokojach. Kinkiety mają jeszcze inne zalety, które sprawiają, że jest to uniwersalny i wszechstronny typ oświetlenia. Warto po nie sięgnąć przede wszystkim dlatego, że są skuteczne w punktowym doświetleniu ciemnych miejsc. Kinkiety są niezastąpione wszędzie tam, gdzie pracujemy, czytamy czy też odpoczywamy. Ponieważ są to lampy, które mogą być zarówno mocnym punktem świetlnym, jak również idealną nastrojową lampką ścienną.

Kinkiety są typem lamp, których wszechstronność może być jeszcze większa, jeśli postawimy na modele z regulacją. W przypadku tego oświetlenia regulowane mogą być zarówno ramiona, jak i same kinkiety. A to sprawi, że kinkiet będziemy mogli dopasować do naszych aktualnych potrzeb. Nie możemy również zapominać, że na rynku znajdziemy kinkiety w dwóch wersjach: światłem skierowanym ku górze bądź ku dołowi. Jeśli do tego dodamy różne rodzaje kloszy od zamkniętych po otwarte, ze szkła, metalu, tworzyw sztucznych, tkanin i innych materiałów naturalnych, to stworzy nam się obraz funkcjonalnej i modnej lampy do każdego wnętrza.

Wady kinkietów – czyli kiedy nie warto po nie sięgać?

Tak naprawdę kinkiety nie mają zbyt poważnych wad. Niektórzy rezygnują z nich ze względu na to, że wymagają montażu. W części przypadków użytkownicy wolą postawić na lampy podłogowe, które wymagają jedynie podłączenia do prądu, a mogą pełnić te same zadania. Pewną wadą kinkietów jest również to, nie da się ich w prosty i szybki sposób przesuwać, są modelem lamp stałych. Często ich demontaż wiąże się z koniecznością odnowienia ściany, co staje się dość uciążliwe.

W jakich wnętrzach warto wykorzystać kinkiety?

Kinkiety, jak już wspomnieliśmy, mają wszechstronne zastosowanie. Przede wszystkim warto je wykorzystać w salonie i sypialni. Będą niezastąpione w okolicach łóżek i foteli, a także wszystkich miejsc, w których oddajemy się relaksowi. Jednak możliwości, które dają nam lampy ścienne, są znacznie szersze. Przede wszystkim można je zamontować przy lustrach, zarówno tych łazienkowych, jak również pokojowych. Dadzą one równomierne oświetlenie, pozbawione zbędnych cieni. Konieczne jest jednak to, żebyśmy umieścili je symetrycznie po obu stronach zwierciadła. Kinkiety warto również zamontować w korytarzu oraz przy schodach. Będą doskonałym oświetleniem w tych miejscach, nie tylko dadzą odpowiednią ilość oświetlenia, ale również mogą być modnym elementem aranżacyjnym.

Kinkiety a styl wnętrza

Kinkiety jako praktyczny rodzaj oświetlenia powinny zostać dopasowane do stylu naszego wnętrza. Sklepy internetowe oraz stacjonarne z oświetleniem oferują nam duży wybór lamp ściennych w wielu różnych formach, kształtach, kolorach. Mogą być wykonane z wielu materiałów, najczęściej są to drewno, szkło, metal, tworzywo sztuczne, tkaniny (len, bawełna), wiklina czy rattan. Dzięki takiej różnorodności kinkiety jesteśmy w prosty sposób wpasować w każde mieszkanie czy dom. Wśród najpopularniejszych modeli są z pewnością kinkiety industrialne, klasyczne, nowoczesne, naturalne, boho, skandynawskie czy retro.

Jak zaaranżować kinkiety we wnętrzu?

Kinkiety w dość prosty sposób jesteśmy w stanie wpasować w każde wnętrze, nawet to, które jest małe, nieustawne czy niezależnie od jego przeznaczenia. Kinkiety bardzo dobrze uzupełniają pozostałe oświetlenie we wnętrzu – wiszące, sufitowe, podłogowe. Lampy ścienne będą dobrze wyglądać, jeśli umieścimy je w okolicach miejsc, w których pracujemy, odpoczywamy. Kinkiety, szczególnie te z pełną regulacją, będą również pełnić rolę dekoracyjną. Dobór tych lamp musi zostać dostosowany zarówno do typu i stylu wnętrza, jak również naszych potrzeb. Jeśli zależy nam na oświetleniu dekoracyjnym czy nastrojowym, warto wybrać kinkiety z kloszami ażurowymi, otwartymi, które będą dobrze rozpraszać światło. Gdy jednak potrzebujemy lamp dających nam punktowe, skumulowane światło, lepszym wyborem będą kinkiety z kloszami zamkniętymi, z materiałów nieprzepuszczających światła.

Na co zwrócić uwagę, kupując kinkiety?

Jeśli wiemy już, gdzie chcemy umieścić kinkiety i jaką rolę mają pełnić, powinniśmy skupić się jeszcze na kilku ich funkcjach:

  • wododporność – jeśli mają być to kinkiety łazienkowe, muszą mieć odpowiednie właściwości;
  • obsługiwane źródła światła;
  • możliwość podłączenia ściemniacza światła;
  • miejsce i rodzaj włącznika.