Żarówka, która nie razi w oczy – przyjemne oświetlenie do domu
Projektowanie oświetlenia do domu to nie tylko wybór właściwych miejsc na lampy. W czasach, kiedy każdy z nas codziennie po kilka, a nawet kilkanaście godzin, spędza przed różnego typu ekranami, powinniśmy zadbać również o komfort naszego wzroku. W tym celu warto wybrać diody LED lub żarówki, które nie będą dodatkowo wysilać naszego zmęczonego zmysłu, ale pomogą mu odpocząć i zregenerować się przed kolejnym dniem. Jak to zrobić? O tym w poniższym artykule. Zapraszamy do czytania!
Jakie żarówki będą przyjazne dla naszego wzroku?
Najlepszym wyborem będą żarówki, które zostały dobrze przetestowane, a także zaprojektowano je zgodnie z normami bezpieczeństwa fotobiologicznego. Oświetlenie tego typu będzie świeciło w barwie przyjaznej dla oczu, czyli z dominantą koloru żółtego. Warto dodać, że nie o każdej porze dnia żółte lampki sprawdzą się tak samo dobrze. Naturalnie w godzinach południowych światło jest chłodne, co działa na nas pobudzająco. Jeśli pracujemy w domu lub za dnia dużo czasu spędzamy na różnych manualnych zajęciach, to warto oświetlenie pomieszczeń zaplanować nieco dokładniej i każdy pokój wyposażyć wedle wykonywanych w nim aktywności.
Które światło nam szkodzi?
Nie każda żarówka szkodzi tak samo. W zasadzie nie ma reguły co do szkodliwości i typu. Zanim rynek zdominowały LEDy, mówiło się dużo o negatywnym wpływie migotania świetlówek na nasz wzrok, jednak lampki te pozwalały sporo zaoszczędzić, a także dawały światło o przyjemnej barwie. Pierwsze LEDowe żarówki również migotały, jednak efekt ten nie zawsze jest widoczny dla naszego wzroku i nie męczy. Najlepiej widać go na kamerze podczas nagrywania filmu – otrzymany obraz będzie migał lub miał charakterystyczne pasy. Szkodliwość oświetlenia zależy od tego, jak dobrze naśladują światło naturalne:
- oświetlenie LED – obecnie najzdrowszy wybór dla naszych oczu. Lampki LED dostaniemy w wielu konfiguracjach, różniących się od siebie intensywnością świecenia, a także temperaturą barwową. LEDy są najbardziej ekonomicznym wyborem, jednak należy uważać na ich osłonki. Im bardziej rozproszone światło, tym lepiej dla naszych oczu – bezpośrednie światło może działać szkodliwie;
- tradycyjne żarówki – coraz rzadziej spotykane, jednak dalej zdarza się posiadać je w naszych domach. Wadą żarówek jest częste przepalanie się i zużywanie dużej ilości energii do wyprodukowania światła, na szczęście wiele z nich daje przyjemne żółte światło, które jest zdrowe dla naszego wzroku;
- świetlówki – pierwszy wybór wielu osób, które postanowiły wymienić klasyczne żarówki na coś oszczędniejszego. Trwałością znacznie przewyższają żarówki, jednak „żyją” krócej niż nowoczesne LEDy. Niestety ten typ oświetlenia może zniekształcać odbiór kolorów, a na dodatek świetlówki migotają, co może męczyć oczy. Co więcej, siła ich świecenia spada w miarę użytkowania;
- halogeny – bardzo jasne źródło światła, które świetnie sprawdza się w halach, garażach i sklepach. Ich atutem jest równomierne świecenie z taką samą siłą. Ponadto halogeny produkowane są w wersji z reflektorami, co zmienia je w intensywne oświetlenie punktowe – idealne do łazienek i światła ozdobnego. Kolejnym plusem halogenów jest poprawne oddawanie kolorów, dzięki czemu mogą być stosowane w biurach. Minusem halogenów jest niska temperatura barwowa, co wyklucza je z zastosowania w salonach i sypialniach;
- światło naturalne – najlepszy rodzaj światła dla naszego organizmu. W ciągu dnia jego temperatura barwowa zmienia się kilka razy, co działa stymulująco na organizm. Wieczorem światło słoneczne staje się przyjemnie ciepłe i żółte, co ma przygotować nas do wieczornego odpoczynku.
Jak wybrać bezpieczne oświetlenie LED do domu?
Wybór bezpiecznej żarówki to nie fanaberia, dzięki niej zapewnimy sobie komfortowe warunki pracy i wypoczynku. Warto sugerować się lumenami, które oznaczają moc świecenia lampki. U LEDów nie zawsze moc żarówki idzie za jasnością, gdyż ich energooszczędność pozwala uzyskać wysoką jasność małym kosztem.
Kolejnym symbolem, który należy wziąć pod uwagę, jest współczynnik CRI, który oznacza oddawanie naturalnych kolorów. Im wyższy wskaźnik, tym naturalniejszy efekt świecenia. Warto także sprawdzić temperaturę świecenia, która jest opisana w kelwinach. Jeśli zależy nam na ciepłym oświetleniu, to wybierzmy wartość mniejszą niż 3300 stopni.
W przypadku LEDów, jak i innych żarówek, ważne jest oznakowanie dotyczące bezpieczeństwa. Producenci zobowiązani są umieszczać dane, takie jak grupa ryzyka, zasilanie, częstotliwość, moc, a także informacje dotyczące importera oraz kontakt. Pamiętajmy, że do 2 lat od zakupienia żarówki możemy zgłaszać reklamacje i skargi, jeśli działanie produktu zmieniło się, lub lampka padła za wcześnie.