Inteligentne systemy sterowania oświetleniem

Lip 23, 2018 | Inteligentne oświetlenie | 0 komentarzy

Budując nasz upragniony dom, czy urządzając od podstaw mieszkanie, zwracamy uwagę na to, aby ładnie się prezentowało, było wygodne, a przy tym funkcjonalne. A może warto też zrobić krok do przodu i postawić na takie oświetlenie, które wyręczy nas w sprawdzaniu, czy wyłączyliśmy światło?

 

Czym jest inteligentne oświetlenie LED?

Rozwój nowych technologii sprawia, że innowacyjne rozwiązania coraz częściej i chętniej stosowane są w domach i mieszkaniach prywatnych. W ostatnim czasie bardzo popularne stały się tzw. inteligentne domy, w których wykorzystuje się zaawansowane systemy automatyki. Jednym z elementów wyposażenia tego typu mieszkań jest inteligentne oświetlenie. Przyciemnianie, samoistne wyłączenie, dobieranie odpowiedniego odcienia światła w zależności od nastroju za pomocą aplikacji w smartfonie lub w tablecie – właśnie taka technologia nosi miano inteligentnego oświetlenia.

W roli inteligentnego oświetlenia wykorzystuje się światło LED. Tego typu oświetlenie cieszy się dużą popularnością z kilku powodów. Wykonane w tej technologii oświetlenie cechuje znacznie dłuższa żywotność w stosunku do tradycyjnych żarówek, lampy LED nie zawierają szkodliwych dla środowiska substancji, a więc są bardziej eko i oczywiście są zdecydowanie bardziej energooszczędne.

 

jakie lampy led wybrać?

 

Czym charakteryzuje się inteligentne oświetlenie LED?

Podstawą inteligentnego oświetlenia jest zdalne sterowanie światłem, czyli zarządzanie nim z dowolnego miejsca. Wystarczy jeden przycisk, a wszystkie lampy we wnętrzu pomieszczenia zostaną włączone. Często wystarczy nam do tego po prostu tablet lub smartfon i specjalna aplikacja. Już nie musimy się zastanawiać, czy wyłączyliśmy lampę w łazience. Wystarczy sprawdzić to, włączając jeden przycisk.

Użytkownicy mogą w dowolny sposób zaprogramować działanie światła LED, co w znaczny sposób wpływa na komfort jego użytkowania. Przykładem może być, chociażby ustawienie odpowiedniej temperatury barwowej światła w zależności od pory dnia. Inteligentne oświetlenie wykorzystuje różne rodzaje oświetlenia: m.in. lampy sufitowe, lampy podłogowe, lampy biurowe, taśmy LED, co daje wiele możliwości aranżacyjnych. Dzięki inteligentnemu oświetleniu możemy stworzyć optymalne warunki do pracy, wykorzystując białe, pobudzające światło lub idealne warunki do relaksu i odpoczynku przy świetle o ciepłej temperaturze barwowej.

Przeczytaj poprzedni wpis:
rodzaje żarówek
Jak wybrać dobrą żarówkę?

Zamknij