Jakie oświetlenie wybrać do garderoby? Podpowiadamy

cze 5, 2024 | Inteligentne oświetlenie | 0 komentarzy

Odpowiednie oświetlenie garderoby to jedna z kluczowych kwestii, jaka powinna być wzięta pod uwagę podczas projektowania i aranżacji tego pomieszczenia. Ważne są zarówno natężenie i barwa światła, jak i rozmieszczenie oraz rodzaj wykorzystanych lamp lub reflektorów. Umiejscowienie punktów świetlnych warto dobrze zaplanować, szczególnie, jeśli nasze wnętrze nie ma okna, a tym samym dostępu do światła naturalnego. Co wziąć pod uwagę, wybierając oświetlenie do garderoby? Które sprawdzi się tam najlepiej? Podpowiadamy!

Dlaczego warto wybrać dobre oświetlenie do garderoby?

Garderoba to specyficzne pomieszczenie. Nierzadko zdarza się (szczególnie w mniejszych domach lub mieszkaniach), że wnętrze to pozbawione jest okien, a więc nie dociera do niego naturalne światło słoneczne. Dodatkowo często od podłogi aż do sufitu zabudowane jest meblami. Z tego względu niezwykle ważne jest dobranie odpowiedniego oświetlenia. Jedno źródło światła, na przykład w postaci lampy wiszącej na bogatym żyrandolu, może nie wystarczyć w przypadku garderoby, ponieważ nie rozjaśni wystarczająco wszystkich zakamarków szaf i półek.

O czym warto pamiętać, wybierając oświetlenie do garderoby?

Oświetlenie w garderobie pełni dwie podstawowe funkcje: praktyczną i wizualną. Dzięki tej pierwszej możliwe jest łatwe i bezproblemowe korzystanie z pomieszczenia, a ta druga zaspokaja potrzeby estetyczne. Wybierając światło do garderoby, należy pamiętać jednak o kilku ważnych kwestiach, które ułatwią i umilą funkcjonowanie w niej.

  • Najważniejszą sprawą jest odpowiednia ilość źródeł światła, a także równomierne ich rozmieszczenie w pomieszczeniu. Im większa garderoba, tym więcej oświetlenia potrzeba.
  • Istotna jest również barwa światła – powinna być jak najbardziej zbliżona do naturalnego.
  • Moc światła – zbyt blade oświetlenie może przekłamywać faktyczne kolory, z kolei zbyt duże natężenie będzie razić w oczy i męczyć wzrok.
  • Należy zadbać nie tylko o główne światło w garderobie, ale również o doświetlenie szaf, komód i półek, aby korzystanie z mebli było jak najbardziej praktyczne.
  • Oświetlenie musi być również dostosowane do stylu wnętrza. Bogato zdobione żyrandole nie będą tworzyły spójnej całości z pomieszczeniem skandynawskim czy minimalistycznym.

Jaką barwę światła wybrać do garderoby?

Barwy światła dzielimy na ciepłe i zimne. Te pierwsze sprzyjają odprężeniu i relaksowi, a dodatkowo nadają wnętrzu przytulny charakter, natomiast te drugie są idealne do pracy, ponieważ wzmacniają koncentrację. Przyjmuje się, że do garderoby powinno się wybrać białe światło ciepłe (około 3000K) lub neutralne (około 4000K). Barwa neutralna sprawia, że pomieszczenie wydaje się bardziej czyste, sterylne i najbardziej wiarygodnie oddaje kolor ludzkiej skóry.

Jakie oświetlenie sprawdzi się w garderobie? Inspiracje

Zadaniem każdej lampy jest zapewnienie w pomieszczeniu oświetlenia, jednak nie każda żarówka robi to w ten sam sposób. Jakie rozwiązanie będzie najlepsze do garderoby? Przedstawiamy kilka ciekawych pomysłów i niebanalnych inspiracji.

Oświetlenie sufitowe

Podstawowym źródłem światła w pomieszczeniu jest główne oświetlenie sufitowe. W zależności od wielkości pomieszczenia, może to być bogato zdobiony żyrandol, elegancka lampa wisząca z abażurem lub kloszem, stylowy kinkiet lub nowoczesny plafon. Może okazać się, że w małej garderobie takie oświetlenie górne wystarczy – bardzo prawdopodobne jednak, że do uzyskania najlepszego efektu będą potrzebne dodatkowe źródła światła.

Kinkiety i reflektory

Świetnym rozwiązaniem zarówno do dużych, jak i małych wnętrz, są rozmieszczone w odpowiednich punktach kinkiety i reflektory. Zapewnią one punktowe źródło światła i w bardzo stylowy, nowoczesny sposób rozświetlą wybrane obszary garderoby. Dodatkowo niektóre modele można ustawiać w zależności od aktualnych potrzeb. Produkty te występują w wielu różnych wariantach, które z łatwością można dopasować do wybranego stylu wnętrzarskiego.

Oświetlenie wewnątrz szaf

Bardzo praktycznym i funkcjonalnym rozwiązaniem jest oświetlenie wewnętrzne szafek, komód lub półek. Można to osiągnąć na przykład dzięki taśmom i panelom ledowym. Nie zastąpią one głównego, centralnego oświetlenia, ale pomogą w codziennym użytkowaniu dzięki delikatnemu, rozproszonemu światłu. Świetnym sposobem jest również podświetlenie wybranych elementów w pomieszczeniu – na przykład lustra, szafki z torebkami czy półki z obuwiem.

Oświetlenie ledowe

Wiele nowoczesnych lamp i kinkietów wykorzystuje diody LED. Takie rozwiązanie ma wiele zalet – przede wszystkim jest bardziej ekologiczne, ponieważ ledy są energooszczędne i nie emitują ciepła, a dodatkowo nie zawierają szkodliwych dla ludzi i środowiska substancji (takich jak rtęć). Oświetlenie ledowe pozwala na dowolną zmianę barwy światła (od ciepłej, przez neutralną, po zimną) oraz ma czas działania do nawet 30 000 godzin.

Oświetlenie z czujnikiem ruchu

Stosunkowo nowym rozwiązaniem, wykorzystującym nowinki technologiczne, jest zamontowanie w garderobie oświetlenia z czujnikiem ruchu. Dzięki temu lampy będą zapalać się zaraz po wykryciu ruchu w pomieszczeniu i gasnąć, kiedy go zabraknie. Pozwala to na jeszcze większą oszczędność i wspaniale sprawdzi się szczególnie w niewielkich garderobach.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak wybrać kinkiety do kuchni?
Kinkiety do kuchni – czym kierować się podczas wyboru?

Zamknij