Nowoczesne systemy oświetlania wnętrz

Gru 21, 2018 | Inteligentne oświetlenie | 0 komentarzy

Oświetlenie dla wielu ludzi to nie tylko element praktyczny, ale również ważny akcent w wystroju wnętrz, który w dużym stopniu wpływa na estetykę pomieszczenia. Zarówno dla właścicieli domów i mieszkań, jak i dla projektantów przestrzeni, istotnymi cechami, oczywiście poza efektywnością świetlną, staje się energooszczędność i estetyka. Nie bez znaczenia jest również neutralność wobec środowiska naturalnego. Obecnie na rynku jest tylko jeden typ oświetlenia, który spełnia powyższe założenia. Jest to oświetlenie LED.

Technologia LED – zalety

Technologia LED jest obecnie najbardziej efektywnym źródłem oświetlenia. Cechuje się wysoką jakością świecenia, długą trwałością i żywotnością. Diody LED mogą świecić non stop nawet przez 11 lat. Na uwagę zasługuje również fakt, że są one obecnie najbardziej energooszczędnym źródłem światła spośród rozwiązanych dostępnych na rynku. LED-y po prostu zużywają mniej prądu do oświetlenia o takim samym natężeniu jak żarówki tradycyjne. Nawet, jeżeli koszty zakupu żarówek ledowych są wyższe, to w dłuższej perspektywie czasu, ze względu na niski pobór energii elektrycznej i większą żywotność, inwestycja ta szybko nam się zwróci. Za oświetleniem LED przemawiają również aspekty związane z dbaniem o środowisko naturalne. Wymieniając oświetlenie na LED-owe, przyczyniamy się do zmniejszenia zanieczyszczeń środowiska aż o 80%. Technologia LED pozwoliła również wyeliminować najbardziej niebezpieczne substancje stosowane w starszych technologiach, takie jak rtęć.

Barwa światła LED

W technologii LED mamy możliwość uzyskania każdej barwy świecenia światła. Podstawowe kolory to biały, niebieski, czerwony, zielony, a dzięki współczesnemu postępowi techniki jesteśmy w stanie uzyskać również każdy inny kolor.

Oszczędności wynikające z wymiany oświetlenia na źródła LED-owe

Oświetlenie LED, dzięki niewielkiemu zużyciu energii, generuje bardzo duże oszczędności, z czego do końca nie wszyscy zdają sobie sprawę. Niewielka dioda LED świeci z mocą bardzo silnych żarówek starego typu. W praktyce więc żarówka LED zużywająca 3,5W świeci tak samo jasno jak klasyczna żarówka o mocy 50W. Zużycie energii jest ponad 10 razy mniejsze, co przekłada się na zmniejszenie opłat za energię elektryczną nawet o 80%.

Diody LED

Żarówki LED-owe vs tradycyjne oświetlenie

Oprócz realnych oszczędności wynikających ze zmniejszonego zużycia prądu w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami warto wspomnieć również, że tradycyjne lampy mają wąskie widmo świecenia, w przypadku gdy oświetlenie LED posiada szerokie widmo świecenia. Dzięki tej cesze różnice w kolorach obiektów są wyraźniejsze, co daje lepszy kontrast i zapewnia lepszą widoczność. Dobre oddanie kolorów i wysoki stopień ich odwzorowania sprawia, że czujemy się lepiej, a nasz wzrok się nie męczy.

Nowoczesne formy oświetlenia

Na rynku oświetleniowym rodzi się przekonanie, że nie tylko eleganckie meble czy inne elementy wyposażenia wnętrza mogą być synonimem elegancji i dobrego smaku, ale również odpowiednio dobrane światło może spełniać rolę efektownego wystroju wnętrza. Nowoczesne systemy oświetleniowe projektuje się z myślą o zapewnieniu użytkownikowi maksymalnej funkcjonalności, która wyrażona jest w dekoracyjnej formie. W sklepach można znaleźć oświetlenie dedykowane do kuchni, salonu, łazienki czy sypialni, które zachwyca oryginalnym wyglądem i ciekawą formą. Przy jego pomocy można w pomieszczeniu stworzyć wyjątkową i niepowtarzalną atmosferę.

Sterowanie oświetleniem

Coraz powszechniejszą praktyką staje się stosowanie inteligentnych systemów sterowania światłem. Tego typu systemy sterują światłem na podstawie danych otrzymywanych z czujników natężenia światła dziennego oraz obecności osób w oświetlonych pomieszczeniach. Sterowanie oświetleniem może odbywać się automatycznie lub za pomocą wcześniej zaprogramowanego sposobu. Systemy automatycznego sterowania światłem najlepiej współpracują z oprawami oświetleniowymi wyposażonymi w najnowocześniejsze półprzewodnikowe źródła światła LED. Jednak z powodzeniem mogą również sterować systemami oświetleniowymi z tradycyjnymi lampami.

Jak przeprowadzić prywatną rewolucję LED w swoim domu?

W sumie można to zrobić bardzo szybko i prosto. Wystarczy bowiem wymienić wszystkie tradycyjne żarówki na diody LED-owe. Żarówki LED-owe dostępne są z każdym rodzajem gwintu, co sprawia, że będą pasować do niemal każdej oprawy oświetleniowej. Możemy je zastosować zarówno w oświetleniu głównym, jak i miejscowym czy w tych miejscach, w których wykonujemy czynności wymagające skupienia (np. miejsca przeznaczone do pracy). Żarówki LED-owe – zwłaszcza te o delikatniejszej i nieco bardziej ciepłej barwie światła – można zastosować również w roli oświetlenia akcentującego, za pomocą którego podkreślimy piękno całej aranżacji.

Przeczytaj poprzedni wpis:
lampy sufitowe jako główne źródło światła
7 błędów w oświetleniu mieszkania, które najczęściej popełniamy

Zamknij