Gość w dom, czyli jak dobrze oświetlić nasze wejście do domu?

Sie 7, 2019 | Inteligentne oświetlenie | 0 komentarzy

Zewnętrzne oświetlenie domu to bardzo istotny temat, ponieważ od tego zależy m.in. nasze bezpieczeństwo. Właściciel domu musi pomyśleć o odpowiednim oświetleniu tak, aby wieczorem lub w nocy nikt z domowników bądź osób nas odwiedzających nieopatrznie nie potknął się i upadł. Dodatkowo odpowiednio dobrane oświetlenie w gustowny sposób podkreśli wygląd naszego budynku. Należy zatem pomyśleć zarówno o bezpieczeństwie, jak i o estetyce.

Zacznijmy od początku, czyli oświetlenie bramy bądź furtki

Czyli od furtki i wejścia na naszą posesję. W takim wypadku warto na początku zainwestować w oprawy na słupach i odpowiednio ukierunkowanym świetle. Jeśli nasza brama wejściowa ma daszek, warto w takim wypadku zamontować reflektory sufitowe, które podświetlą nam dzwonek klamkę i zamek. Ścieżkę prowadzącą do naszego domu możemy oświetlić padającym od dołu światłem z hermetycznymi oprawami osadzonymi na poziomie trawnika. Inną alternatywą jest zamontowanie słupków oświetleniowych ustawionych kolejno z każdej strony ścieżki do domu. Warto pamiętać o tym, aby oświetlenie pasowało do stylu i konwencji, w której urządzony został cały nasz dom i jego otoczenie. 

Klimatyczne oświetlenie salonu[obrazek]

Jak oświetlić wejście do domu?

To również ważny element naszego zewnętrznego wystroju. Musi być przede wszystkim komfortowe i wygodne dla nas z kilku powodów: 

  • poprawia ono bezpieczeństwo – nie od dziś wiadomo, że dobrze oświetlony dom odstrasza włamywaczy;
  • jest dla nas bardziej komfortowe – kiedy po zmroku będziemy wracać do domu, przy lepiej oświetlonym wejściu łatwiej będzie nam szukać zaplątanych kluczy w kieszeniach czy w torebce;
  • estetyka – dom dobrze oświetlony od zewnątrz dobrze świadczy o właścicielu oraz prawidłowo wkomponowany w całość budynku stwarza lepszy efekt wizualny całości.

Oświetlając dom warto zainwestować różnego rodzaju zewnętrzne oprawy oświetleniowe i halogenowe. Można postawić jeszcze na świetlówki czy nowoczesne oprawy LED. Sprawa dotyczy zarówno tych zasilanych poprzez tradycyjne napięcie 220V, jak i tych z niskim napięciem z użyciem transformatorów. Wybrane przez nas oprawy z racji na swoje umiejscowienie, muszą być przede wszystkim odpowiednio zabezpieczone na wypadek wilgoci. Tego typu kwestie należy wziąć pod uwagę już na etapie projektowania budynku i ogrodu, aby w odpowiedni sposób zaplanować doprowadzenie przewodów zasilających. 

 

Jakiego rodzaju lampy najazdowe zakupić do oświetlenia naszego wejścia?

Lampy najazdowe

Funkcjonują na zasadzie oświetlania np. bramy garażu, dzięki czemu wieczorową porą będziemy mogli bezpiecznie wjechać samochodem do środka. Klosze tego typu lamp są przeważnie dużych rozmiarów i roztaczają jasne, duże i rozproszone światło, a jego snop skierowany jest zazwyczaj ku górze. 

Lampy najazdowe LED

Zazwyczaj wykonywane są z mosiądzu i dobrze komponują się z ogrodami i budynkami wykonanymi w tradycyjnym stylu. Ich kolejną zaletą jest to, że w nocy zapewniają one bezpieczeństwo podczas oświetlania wjazdu do domu, natomiast w trakcie dnia ich mosiężna obudowa mieni się na słońcu, co również nadaje naszemu obejściu wyjątkowy efekt. 

Designerskie lampy

Interesującym rozwiązaniem w kwestii oświetlenia zewnętrznego są niebanalne i designerskie lampy. Będą one dodatkową atrakcją dla odwiedzających nas gości oraz przez cały rok w piękny sposób będą ozdabiać nasze podwórko. 

Zawsze w gotowości, czyli oświetlenie z czujnikiem

Systemy z automatycznymi wyłącznikami dają nam możliwość oszczędzania energii. Działają na bardzo prostej zasadzie. Mierzą one natężenie światła, które zapalają lampy o zmierzchu, gdy jego natężenie zmaleje poniżej określonej wartości, a wyłączają się wraz z pierwszymi promieniami słońca. Dodatkowo, jeśli zdecydujemy się na zakup czujników z wyższej półki, to możemy dostosować ich działanie do różnych warunków oświetlenia w trakcie dnia i w różnych porach roku. Aby jeszcze bardziej zaoszczędzić na naszym oświetleniu zewnętrznym warto rozpatrzyć kupno i montaż czujnika ruchu, którego zadaniem będzie włączenie oświetlenia tylko wtedy, kiedy wykryje ruch na kontrolowanym przez siebie obszarze. 

Sprawdzone kinkiety zawsze w modzie

Znamy je nie od dziś. Są ozdobą wejścia do domów oraz oświetlają nasz teren przed domem w taki sposób, aby można było do niego bezpiecznie dotrzeć. Przez wiele lat wśród frontów do naszych domów przewinęło się mnóstwo różnego rodzaju kinkietów zewnętrznych. Obecnie na rynku można dostać tego typu lampy jednakowo w wersji tradycyjnej, jak i nowoczesnej. Dobór odpowiednich kinkietów zewnętrznych pomoże w jeszcze lepszy sposób podkreślić wygląd całego naszego domu wraz z ogrodem.

 

Przeczytaj poprzedni wpis:
oszczędzaj na świetle
Zainwestuj w nowoczesne oświetlenie — poradnik oszczędzania

Zamknij