Zdalne sterowanie oświetleniem, czyli światło na pilota

paź 26, 2018 | Inteligentne oświetlenie | 0 komentarzy

Nowoczesne lampy w naszym domach służą już nie tylko do doświetlania pomieszczeń, w których się znajdują, ale również pełnią funkcję dekoracyjną. Dodatkowym atutem wielu z nich jest możliwość sterowania za pomocą pilota, co dodatkowo zwiększa komfort ich użytkowania i wpisuje się w koncepcję inteligentnego oświetlenia.

Zdalne sterowanie oświetleniem – co to w praktyce oznacza?

Zdalne sterowanie oświetleniem jest jednym z systemów wchodzących w skład instalacji inteligentnego domu. Polega na możliwości kontrolowania i ustawiania światła drogą radiową (bezprzewodowo) – za pośrednictwem specjalnych pilotów lub dzięki aplikacji mobilnej (czyli poprzez smartfony, tablety). Wyjątkowa wygoda, jaką daje to rozwiązanie, objawia się przede wszystkim w możliwości dowolnego ściemniania, rozjaśniania, włączania, wyłączania poszczególnych lamp bez konieczności wstawania z kanapy, łóżka czy nawet bez konieczności przebywania w konkretnych pomieszczeniu. Bardzo często pojawia się również opcja sterowania czasowego oświetleniem, która może przydać się wszystkim tym zapominalskim domownikom. Takie rozwiązania wykorzystuje się zarówno w nowo zakładanych instalacjach, jak i tych istniejących.

Urządzenia umożliwiające zdalne sterowanie oświetleniem

Do najprostszych rozwiązań w zakresie zdalnego sterowania światłem należą przede wszystkim wtyki gniazdowe z pilotem do zdalnego sterowania. Przypominają one nieco większe gniazda, które podłącza się do gniazd ściennych. Dzięki takiemu prostemu i stosunkowo taniemu rozwiązaniu dostajemy możliwość włączania i wyłączania lampy przy użyciu pilota.

Do nowocześniejszych rozwiązań w zakresie zdalnego sterowania światłem należą m.in.: taśmy i listwy LED ze sterownikiem i sterowaniem radiowym. Umożliwiają one nie tylko włączenie i wyłączenie światła, ale również zmianę jego natężenia i koloru.

Więcej możliwości w zakresie zdalnego sterowania światłem dają zestawy sterowane przy użyciu domowej sieci wi-fi, w skład których wchodzą m.in. oprawy bądź żarówki ze sterownikami. Za działanie tego mechanizmu odpowiada niewielkie urządzenie podłączone do domowego routera, które pozwala sterować wieloma odbiornikami w różnych pomieszczeniach. Wadą takiego rozwiązania jest stosunkowo wysoka cena.

Jednym z najnowocześniejszych urządzeń, dającym możliwość zdalnego sterowania oświetleniem, są tzw. łączniki, zwane również wyłącznikami. Od innych rozwiązań różni je przede wszystkim to, że nie wymagają sterowania pilotem czy aplikacją, a wyposażone są w specjalne czujniki, które włączają lub wyłączają oświetlenie. Najczęściej są to tzw. czujniki ruchu, które automatycznie włączają oświetlenie wtedy, kiedy w zasięgu ich działania znajdzie się człowiek.

Jeszcze innym rodzajem są czujniki zmierzchowe, które pozwalają automatycznie włączyć światło, gdy na zewnątrz robi się ciemno i odwrotnie – wyłączyć, gdy się rozjaśnia. Największą zaletą automatycznie sterowanych łączników jest to, że nie pozostawiają niepotrzebnie włączonego światła, dzięki czemu możemy oszczędzać energię i obniżyć rachunki za prąd

Nowoczesne systemy oświetleniowe

Inteligentna instalacja w domu

Zdalne sterowanie oświetlenie to pojęcie zbiorcze, którym określa się mniej lub bardziej skomplikowane systemy automatycznego sterowania światłem. Dzieli się je na dwie grupy: kablowe, które muszą zostać uzgodnione na etapie budowy i rozprowadzania kabli podczas prac instalacyjnych oraz bezprzewodowe – najczęściej wybierane w celu zautomatyzowania domów już użytkowych. Takie rozwiązanie jest również polecane w momencie, gdy planujemy rozbudować funkcjonalność naszego mieszkania.

Jakie korzyści wynikają z oświetlenia sterowanego pilotem?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, główną zaletą zastosowania zdalnego sterowania oświetleniem jest oszczędność poboru prądy nawet o 30%. Na system ten można się zdecydować przy zakupie nowego domu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować go również w istniejącej instalacji naszego domu. Taki zautomatyzowany system daje wiele możliwości sterowania: pilotem, tabletem, smartfonem. Do zalet dochodzi również automatyczne włączanie światła w pomieszczeniach, w których przebywamy za pomocą czujników ruchu. W systemach inteligentnego domu można nie tylko zdalnie sterować każdą podłączoną do systemu lampą, ale również zmieniać natężenie i kolor światła, czy nawet “uczyć” system, kiedy powinien się włączać.

Zdalne sterowanie oświetleniem nie jest domeną wyłącznie nowoczesnych instalacji inteligentnego domu, choć trzeba przyznać, że dają one w tej materii największe pole do popisu. Na rynku można jednak znaleźć urządzenia znacznie tańsze, które nie wiążą się z koniecznością wydawania na nie kilkunastu tysięcy złotych.

Przeczytaj poprzedni wpis:
oświetlenie miejsca pracy
Prawidłowe oświetlenie miejsca pracy

Zamknij