Ile kosztuje nas prąd?
Nie jest tajemnicą, że prąd w Polsce do najtańszych nie należy. Ale ile tak naprawdę kosztuje i co się na niego składa? Jaką część rachunku za prąd stanowi światło? I które źródło światła jest najoszczędniejsze? Odpowiedź na te pytanie znajdziesz poniżej.
Rachunek za prąd – skąd wzięły się te wszystkie opłaty?
W Polsce obowiązuje konkretny schemat naliczania opłaty za prąd. Generalnie za opłatę za prąd składa się opłata za zużytą energię i opłata za dystrybucję. Opłata za zużytą energię liczona jest w kilowatogodzinach (kWh). Z kolei opłaty za dystrybucję ustalane są przez dostawcę energii.
Na rachunek za energię elektryczną składa się:
- energia czynna,
- opłata za obsługę handlową,
- stawka jakościowa,
- opłata przejściowa,
- składnik zmienny stawki sieciowej,
- składnik stały stawki jakościowej,
- opłata abonamentowa.
Energia czynna – jest to po prostu opłata za zużyty prąd.
Opłata za obsługę handlową – opłata za dostarczenie rachunku za prąd.
Stawka jakościowa – jest to opłata za utrzymanie odpowiednich parametrów energii elektrycznej, uzależniona od ilości pobranej energii.
Opłata przejściowa – stawka związana z kosztami likwidacji kontraktów długoterminowych. Została wprowadzona w 2007 roku. Dla gospodarstw domowych uzależniona jest od rocznego zużycia energii elektrycznej.
Składnik zmienny stawki sieciowej – ustalany w zł/kWh, jest on związany z kosztami dystrybucji energii elektrycznej.
Składnik stały stawki jakościowej – uzupełnienie opłaty jakościowej. Jest to opłata za to, że nasz dostawca gwarantuje stały dopływ prądu.
Opłata abonamentowa – koszty związane z obsługą klienta.
Rodzaje żarówek
Tradycyjne żarówki
W sklepach znaleźć można kilka rodzajów żarówek. Możemy wybierać spośród tradycyjnych żarówek, oświetlenia LED lub świetlówek. Tradycyjne żarówki żarowe posiadają włókno, które się jarzy i pod wpływem prądu daje światło. Tego typu żarówka umieszczona jest najczęściej w pojemniku stanowiącym próżnię. Barwa światła żarówek tradycyjnych to barwa ciepła (2500-3000K). Żarówki tradycyjne w porównaniu do nowoczesnych rozwiązań świetlnych mają bardzo niską skuteczność świetlną. Oznacza to, że pobierają dużo energii, a dają mało światła. Podobnie trwałość tego typu żarówek jest niska, bo wynosi około 1000 godzin. Ich zaletą jest jednak to, że wiernie oddają kolory (wskaźnik CRI wynosi 100). Od września 2009 roku ze sprzedaży zostały wycofane żarówki żarowe o mocy 100W lub większej oraz wszystkie żarówki matowe.
Żarówki halogenowe
Unowocześnioną odmianą żarówek tradycyjnych są żarowki halogenowe, w których został zastosowany regeneracyjny cykl halogenowy, który przenosi cząstki wyparowanego wolframu z powrotem na żarnik. Dzięki takiemu rozwiązaniu żarówki halogenowe charakteryzują się wyższą temperaturą barwową niż tradycyjne żarówki (2900-3300K). Są również zdecydowanie bardziej energooszczędne, a ich trwałość wynosi 2000 godzin.
Świetlówki energooszczędne
Świetlówki energooszczędne to żarówki, w których światło tworzone jest przez luminofor. Świetlówki mogą przybierać różne kształty – mogą być w kształcie spirali lub litery U. Barwa i wskaźnik oddawania barw zależy od składu chemicznego luminoforu. W sklepach dostępne są barwy od tych ciepłych po zimne. Ich zaletą jest wysoka skuteczność świetlna oraz trwałość (od 6000-20 000 godzin). Do ich głównych wad można zaliczyć powolne rozświecanie.
Źródła LED
DIody LED to najbardziej oszczędne zamienniki żarówek tradycyjnych. Występują one w różnych barwach światła – od ciepłych po zimne. Wskaźnik oddawania barw wynosi ponad 80. Są to bez wątpienia najbardziej nowoczesne i energooszczędne światła. Mają one skuteczność świetlną nawet 2-razy wyższą niż tradycyjne żarówki. Źródłami LED można zredukować koszt zużywanej energii nawet o 80%. Ich wadą jest stosunkowo wysoka cena na tle pozostałych, jednak szybko ona się zwraca z racji oszczędności energetycznych.
Ile kosztuje nas światło?
Tradycyjna żarówka, pomimo że ma przyjemną barwę światła i jest stosunkowo tania, to z pewnością przyczyni się do wyższych rachunków za prąd (żarówka standardowa 100W to około 0,40 kWh dziennie). Zdecydowanie lepiej jest w przypadku żarówki halogenowej – 50W żarówka halogenowa to 0.08 kWh. Najoszczędniejszym rozwiązaniem jest żarówka LED – 50W – 0,03 kWh