Jak wybrać dobrą żarówkę?
Planowanie oświetlenia to jedna z kluczowych kwestii podczas aranżacji mieszkania. W sprzedaży znaleźć można wiele różnych rodzajów żarówek. Ale czym one się między sobą różnią? Oto krótki poradnik, w którym zostały opisane i scharakteryzowane najpopularniejsze typy żarówek.
Rodzaje żarówek ze względu na technologię wytwarzanego światła
Tradycyjna żarówka żarowa
Jeszcze do niedawna było to najbardziej rozpowszechnione źródło światła. Źródłem światła w tym typie żarówki jest wolframowy żarnik, który podczas świecenia stopniowo odparowuje, aż do całkowitego przepalenia. Światło uzyskiwane z tradycyjnych żarówek jest zbliżone do światła słonecznego i charakteryzuje się dobrym oddawaniem barw. Natomiast główną wadą żarówek żarowych jest bardzo mała wydajność, niska trwałość (około 1000h) oraz mocne nagrzewanie się. Warto też wspomnieć, że od 2009 roku ten typ żarówek został całkowicie wycofany z obrotu za sprawą rozporządzenia Unii Europejskiej.
Żarówki halogenowe
Można powiedzieć, że żarówka halogenowa to udoskonalona wersja tradycyjnej żarówki żarowej. Lampa halogenowa to żarówka z żarnikiem wolframowym, wypełniona gazem szlachetnym z niewielką ilością halogenu (najczęściej stosowany jest jod). Dzięki dodatkowi halogenu możliwa jest praca włókien w wyższych temperaturach (do 3200K), co związane jest z większą sprawnością żarówki w porównaniu z żarówką tradycyjną. Żarówki halogenowe zużywają około 30% mniej energii od modeli klasycznych. Mogą one przybierać różnorodne kształty, wiele modeli dodatkowo wyposażonych jest w odbłyśnik. Halogeny z odbłyśnikiem sprawdzają się w tych pomieszczeniach, w których chcemy jedynie punktowo podświetlić np. poszczególne elementy dekoracyjne.
Do głównych zalet żarówek halogenowych można zaliczyć: wysoki stopień oddawania barw, dobrą sprawność świetlną, niską cenę. Do głównych wad natomiast należy to, że nagrzewają się szybciej niż zwykłe żarówki. Żarówki halogenowe można stosować jako oświetlenie ogólne, miejscowe i punktowe. W sklepach można je zakupić w wariancie 12V i 230V.
Świetlówki
Świetlówki oraz tzw. świetlówki kompaktowe, czyli inaczej lampy fluorescencyjne, to rodzaj oświecenia o małych gabarytach. Najczęściej przybierają kształt litery U lub spirali. W świetlówkach źródłem światła jest luminator, wzbudzany przez niewidzialne promieniowanie ultrafioletowe. Żywotność świetlówek kompaktowych wynosi od 6000h do 15000h. Powszechnie dostępne świetlówki mają temperaturę barwową na poziomie 2700K (zbliżoną do temperatury barwowej żarówki) lub na poziomie 64000 (światło dzienne). Zaletą świetlówek kompaktowych jest niskie zużycie energii oraz dobra temperatura barwowa. Niestety, nie są one odporne na częste włączanie i wyłączanie.
Lampy LED
Diody Led to źródło światła oparte o diody elektroluminescencyjne. Żarówki ledowe mogą stanowić bezpośrednie zamienniki tradycyjnych żarówek ze względu na zastosowanie typowych kształtów i trzonków, np. nr E14 lub E27. W niektórych lampach LED można także spotkać przyłącza bagnetowe lub igiełkowe. Do podstawowych zalet lamp typu LED należy: wysoka sprawność świetlna w porównaniu z lampami żarowymi. Ponadto lampy LED cechuje znacznie większa trwałość, mniejsze nagrzewanie, brak zależności temperatury barwowej światła od napięcia zasilającego. Na uwagę zasługuje również fakt, że dodatkowo dają możliwość uzyskania dowolnego koloru świecenia. W zasadzie jedyną wadą tego typu oświetlenia jest wysoka cena. Jednak jest ona rekompensowana przez dużo dłuższą żywotność tego typu lamp.
LED to źródło światła, robiące coraz to większą popularność we wnętrzach. Do oświetlenia pomieszczeń – w roli oświetlenia dekoracyjnego – doskonale sprawdzą się taśmy i paski LED-owe. Można je zastosować w podcięciu sufitów podwieszanych, we wnękach meblowych, w zabudowach z płyt kartonowo-gipsowych. Takie taśmy mogą również posiadać możliwość zmiany koloru światła, dzięki czemu mogą bardzo efektownie podkreślić wystrój wnętrza.
Jakie rodzaje gwintów możemy wyróżnić?
Przed zakupem żarówki koniecznie trzeba sprawdzić, jaki gwint posiada lampa. Do wyboru mamy:
- E27 (gwint Edisona) – jest to jeden z najbardziej popularnych gwintów, który pasuje do większości lamp. Pracuje na napięciu zmiennym 230V.
- E14 (gwint świecznikowy) – równie popularny, tzw. mały gwint, który najczęściej można spotkać w żarówkach świecowych i kulkowych. Może pracować w instalacji do 230V.
- E26, E17 – są to gwinty dla żarówek wymagających niskiego napięcia (do 110V).
- GU10 – zdobywa coraz to większą popularność w gospodarstwach domowych. Najczęściej wykorzystywany jest w lampach halogenowych. Sprawdzi się w oprawach sufitowych i punktowych.
- G9 – posiada “nóżki”, dlatego przeznaczony jest do montażu na wcisk. Najczęściej spotykany jest w nowoczesnych lampach i kinkietach.
- G4 – to najbardziej typowy gwint występujący w żarówkach halogenowych. Najczęściej stosuje się go w oprawach meblowych.