Barwy światła LED

maj 21, 2018Słownik pojęć0 komentarzy

Jedną z zalet oświetlenia LED jest fakt, że źródła światła LED dają możliwość zastosowania oświetlenia o różnej temperaturze barwowej. Kupując żarówki LED, mamy możliwość wyboru koloru światła w zależności od przeznaczenia pomieszczenia. Inne światło możemy wybrać do sypialni i salonu, a jeszcze inne do kuchni czy łazienki.

W jakich barwach świeci światło LED?

Barwę światła LED określa się za pomocą temperatury barwowej wyrażonej w Kelwinach (K). Zasada jest taka, że im niższa jest temperatura barwowa, tym światło jest cieplejsze. Według polskich norm wyróżnia się trzy barwy światła:

  • barwę ciepłą (od 2000 – 3300 K) – jest to barwa światła opowiadająca światłu emitowanemu przez źródła żarowe lub halogenowe. Barwa na poziomie 2000-2200 K to światło całkowicie ozdobne, które wprowadza usypiający nastrój. Światło 3000 K to barwa wschodzącego i zachodzącego słońca. Barwa ciepła najlepiej nadaje się do pomieszczeń, w których odpoczywamy i się relaksujemy. Daje skórze bardzo przyjemny odcień.
  • barwę neutralną (od 3200 do 5300 K) – barwa neutralna to barwa podobna do światła słonecznego – bardzo popularna i jednocześnie najchętniej wybierana do wnętrz mieszkalnych. Jest to barwa odbierana przez ludzkie oko jako przyjemna i pobudzająca. Nadaje się do oświetlenia pomieszczeń, gdzie potrzebne jest oświetlenie neutrale pomiędzy barwą ciepłą a zimną. Raczej należy z niej zrezygnować w miejscach, w których chcemy stworzyć bardzo przytulny klimat lub wręcz odwrotnie – w tych, które wymagają ciągłego wysiłku wzrokowego.
  • barwę zimną (powyżej 5300 K) – barwa zimna, czyli światło białe lub błękitne przypomina barwę nieba w bezchmurny dzień. Barwa biała dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach, w których pracujemy i w tych, w których wymagany jest zwiększony wysiłek wzrokowy. Pasuje do pomieszczeń urządzonych w bardzo jasnych, białych barwach. Często stosuje się ją również w roli oświetlenia akcentującego. Idealnie współgra z nowoczesnymi wnętrzami.

Jakie światło do jakiego pomieszczenia?

W pomieszczeniach o charakterze wypoczynkowym zaleca się stosować oświetlenie o barwie ciepłej, która sprzyja relaksowi. Do salonu, jadalni, kuchni, przedpokoju można użyć światła o barwie neutralnej. Zimne światło, ze względu na stymulujące działanie i większą wierność w oddawaniu barw, zalecane jest do miejsc pracy (biuro, gabinet, lampki biurowe) oraz tam, gdzie istotne znaczenie ma odpowiednie odwzorowanie barw np. nad lustrem w łazience, garderobie. Barwa zimna bardziej niż inne stymuluje nas do pracy i pomaga skoncentrować się na wykonywaniu konkretnych czynności.

Światło w kuchni i łazience

Problematyczną kwestią przy doborze oświetlenia okazuje się często dobór światła do kuchni i łazienki. Kuchnia i łazienka to takie pomieszczenia w domu, w których najczęściej umieszcza się więcej niż jedno źródło światła. Najczęściej są to kinkiety, lampy ścienne np. przy lustrze, podświetlenie półek czy okapów. Do głównego źródła światła w kuchni zaleca się wybór barwy najbardziej neutralnej, czyli takiej, która balansuje pomiędzy barwą ciepłą a zimną. Natomiast w przypadku oświetlenia punktowego – nie ma reguły. Tutaj można postawić na barwę ciepłą lub zimną – wszystko zależy od gustu i upodobań domowników. Łazienka, podobnie jak kuchnia, również powinna posiadać oświetlenie ogólne o neutralnym charakterze. Natomiast wszystkie pomocnicze elementy łazienki, takie jak strefa lustra powinny mieć światło w tonacji lekko chłodnej. Taki odcień sprzyja wychwytywaniu różnych mankamentów, co jest szczególnie ważne podczas wykonywania makijażu.

Bez względu na to, jaką dominującą temperaturę barwową wybierzemy w danym pomieszczeniu, warto postawić na różnorodność. Dzięki temu w zależności od konkretnej sytuacji będziemy mieć wybór pomiędzy ciepłą, neutralną i zimną barwą światła. Przykładowo, główne źródło światło w salonie może charakteryzować się chłodniejszą barwą, natomiast lampa stojąca tuż obok fotela powinna mieć barwę ciepłą i odprężającą.