Kelwin i Lumen: wszystko o parametrach światła LED
tosunkowo od niedawna lampy LED zaczęły zdobywać ogromną popularność. Lampy LED obecnie można spotkać zarówno w prywatnych domach, jak i obiektach użyteczności publicznej. Żarówki, czy raczej diody LED zbudowane są z małych diod elektroluminescencyjnych umieszczonych w specjalnej oprawie, dzięki czemu można je zamontować wszędzie tam, gdzie wcześniej miały zastosowanie tradycyjne żarówki. Oświetlenie LED skutecznie wyparło swoich konkurentów – jest zdecydowanie bardziej energooszczędne, posiada o wiele lepszą skuteczność świetlną, a przy tym dłuższą żywotność.
Lumeny zamiast WAT-ów
Wraz z nadejściem technologii LED pojawiło się nowe pojęcie – lumeny. Najogólniej mówiąc lumen (lm) jest jednostką miary strumienia świetlnego. Generalnie im więcej lumenów, tym więcej światła wytwarza żarówka. W tradycyjnych żarówkach jarzeniówkach producenci posługiwali się określeniem mocy w Watach. Współcześnie zatem moc tę określa się lumenami. Ponieważ dla większości konsumentów w dalszym ciągu jest tajemnicą, jakie wartości kryją się pod pojęciem “lumenów”, na opakowaniach żarówek LED w dalszym ciągu można znaleźć informację, dla jakiej mocy WAT jest dane źródło światła.
Dla przykładu:
- 220-250 lm – 25W
- 410-470 lm – 40W
- 700-810 lm – 60W
- 900-1060 lm – 75W
- 1300-1530 lm – 100W
Kelwin – oświetlenie do różnych zastosowań
Kolejnym istotnym parametrem oświetlenia LED jest temperatura barwowa mierzona w Kelwinach. Światło LED może mieć różne odcienie. Barwy postrzegane jako ciepłe mają niską temperaturę. Im temperatura barwowa jest wyższa, tym chłodniejsza biel. Z reguły panuje taka zasada, że światło zimne działa na nas pobudzająco, z kolei ciepła barwa światła sprzyja odpoczynkowi i relaksowi. Wartość Kelwina jest zatem bardzo istotna pod względem doboru oświetlenia do różnych pomieszczeń mieszkalnych.
Generalnie wartość temperatury barwowej waha się w przedziale od 1000 do 8000K. Ciepłe światło o zabarwieniu żółtym lub lekko czerwonawym doskonale sprawdzi się tam, gdzie powinno być przytulnie. Światło białe neutralne na poziomie około 3500-4500K polecane jest tam, gdzie potrzebujemy wyraźnych i nieprzekłamanych kolorów, np. łazienka, kuchnia. Z kolei światło w chłodnej bieli o wartości wyższej niż 5400K postrzegane jest jako pobudzające i chłodne. W tak oświetlonych pomieszczeniach łatwo się skoncentrować, dlatego idealnie nadaje się do biur i pracowni.