4 sposoby na całoroczne oświetlenie balkonu

lut 21, 2022 | Światło w życiu | 0 komentarzy

Wielu z nas traktuje przylegający do naszego mieszkania lub domu balkon jako przestrzeń, która służy do przechowywania rozmaitych rzeczy: rowerów, narzędzi, niepotrzebnych skrzynek i innych przedmiotów, które mogą być pozostawione w miejscu o zmiennej temperaturze i nasłonecznieniu. Inni powiedzieliby, że takie wykorzystanie balkonu to marnotrawstwo przestrzeni, która może z powodzeniem służyć wypoczynkowi. Ta druga grupa jest zazwyczaj skłonna, by umeblować balkon. Samo umeblowanie jednak nie wystarczy. W ciągu dnia, co prawda bez przeszkód można korzystać z przestrzeni na balkonie, ale by nasz balkon był w pełni funkcjonalny, powinniśmy móc korzystać z niego także wieczorami, a nawet nocą. By umożliwić wykorzystanie balkonu przez całą dobę, należy go odpowiednio oświetlić. W niniejszym artykule postaramy się naświetlić kwestię odpowiedniego oświetlenia balkonów. Zapraszamy do lektury!

Jakie parametry powinno mieć oświetlenie balkonowe?

Oświetlenie balkonowe powinno być odpowiednio dobrane do wielkości samego balkonu. Należy też pamiętać, że balkon stanowi przestrzeń otwartą na działanie różnorakich warunków atmosferycznych. W zależności od klimatu, różnice temperatur pomiędzy latem a zimą mogą dochodzić nawet do sześćdziesięciu stopni Celsjusza. Warto zadbać by wybrane przez nas lampy zrobione były z materiałów odpornych na temperatury. Dobrym przykładem są tu elementy gumowe, które wytrzymają zarówno letni skwar, jak i zimowe mrozy. Poważnym problemem może stać się także kwestia opadów deszczu i śniegu. Planując umieszczenie całorocznego oświetlenia na balkonie, musimy to wszystko wziąć pod uwagę. By zniwelować niekorzystny wpływ opadów atmosferycznych, powinniśmy wybrać oświetlenie o podwyższonym stopniu szczelności. Dla lamp ściennych powinno to być co najmniej IP 44, zaś dla lamp stojących IP 54. Podczas wybierania oświetlenia na balkon warto też pomyśleć o mieszkających w pobliżu ludziach, by np. światło z naszego balkonu nie wpadało wprost do sypialni sąsiadów. Powinniśmy zatem odpowiednio dobrać natężenie światła, a także skorzystać z lamp kierunkowych, by światło padało jedyni na nasz własny teren.

Girlandy świetlne na balkon

Świetlne girlandy zazwyczaj stanowią oświetlenie ogrodów, jednak także na balkonie sprawdzą się znakomicie. Ten typ oświetlenia łatwo jest zamontować np. na balustradzie, bądź rozwiesić pod zadaszeniem balkonu. Największą zaletą girland jest duża ilość żarówek, które wyglądają bardzo efektownie, a dzięki nowoczesnym technologiom nie muszą drenować naszych portfeli. Nowoczesne girlandy wykonane w technologii LED umożliwiają także szeroki wybór kolorów oraz barwy temperaturowej światła. Jej zastosowanie sprawia, że nie będziemy też musieli mozolnie sprawdzać każdej żarówki jeśli któraś dioda przestanie działać.

Lampy solarne na balkon – tanie i skuteczne oświetlenie całoroczne

Interesującym rozwiązaniem dla osób pragnących zainstalować na swych balkonach oświetlenie działające przez cały rok są lampy solarne. Ten typ oświetlenia świetnie sprawdza się poza domem ze względu na wyjątkową trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Oprócz tego lampy solarne są najbardziej ekologicznym typem oświetlenia, gdyż zasilane są przez promienie słoneczne. Ta cecha jednak sprawia, że powinniśmy dokładnie przemyśleć ich wykorzystanie na naszych balkonach. Podstawowym warunkiem, pod którym możemy zainstalować ten typ oświetlenia, jest odpowiednie nasłonecznienie naszego balkonu w ciągu całego roku. Jeżeli położony jest on tak, że przez większość dnia do kolektorów dociera światło słoneczne wybór takich źródeł światła jest przysłowiowym “strzałem w dziesiątkę”. W przeciwnym wypadku warto skonsultować zakup takiego oświetlenia ze sprzedawcą. Wielką zaletą lamp solarnych jest fakt, że jest to oświetlenie w praktyce bezobsługowe, a dzięki czujnikom ruchu będzie ono użyte jedynie wówczas gdy będzie potrzebne. Również osoby, które nie chcą wydawać zbyt wiele na rachunki za energię elektryczną powinny rozważyć montaż tego typu oświetlenia, gdyż obecnie nie da się znaleźć źródeł światła o niższych kosztach eksploatacji. Warto pamiętać, że oświetlenie solarne znajdziemy w wielu różnych wariantach, co sprawia, że każdy znajdzie coś pasującego do stylu, w jakim chce urządzić przestrzeń na balkonie.

Lampy stojące na balkon

Lampy stojące mogą okazać się znakomitym źródłem światła na naszych balkonach. Ten typ oświetlenia ma wielką zaletę, jaką jest mobilność. W każdej chwili możemy taką lampę przestawić w miejsce, gdzie akurat potrzebujemy mocniejszego oświetlenia. Dzięki ogromnemu wyborowi kloszy do lamp stojących jesteśmy w stanie dopasować je do stylu, w jakim urządzamy nasz dom lub mieszkanie. Stylowa lampa stojąca pomoże nam też uzyskać w razie potrzeby na balkonie romantyczny nastrój.

Kinkiety balkonowe – modne oświetlenie całoroczne

Kinkiety to źródła światła, które stanowią niezwykle uniwersalne oświetlenie w naszych domach i mieszkaniach. Odpowiednio dobrane staną się idealnymi lampami także na balkon dzięki temu, że ich wykorzystanie wiąże się z dużą oszczędnością przestrzeni, co docenią użytkownicy mniejszych balkonów. Musimy jednak pamiętać, by miały one podwyższony stopień szczelności na poziomie IP44 lub wyższym, tak by były odporne na zmienne warunki atmosferyczne. 

 

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak poprawić komfort życia z pomocą inteligentnego oświetlenia w sypialni
Inteligentne oświetlenie sypialni, czyli jak poprawić sobie komfort życia

Zamknij