5 ciekawostek o oświetleniu ledowym, o których nie miałeś pojęcia!

maj 12, 2021 | Inteligentne oświetlenie, Światło w życiu | 0 komentarzy

Oświetlenie LED to obecnie jeden z najczęściej wybieranych rodzajów światła. Zawdzięczane jest to m.in. szerokiemu zastosowaniu ledów, a także faktowi, że są one energooszczędne. Można dzięki nim stworzyć niepowtarzalne kompozycje świetlne, które sprawią, że dane pomieszczenie będzie znacznie ciekawsze. Zapoznaj się z naszym artykułem i sprawdź 5 ciekawostek o świetle LED, o których nie wszyscy wiedzą!

Oświetlenie ledowe – dlaczego jest tak chętnie wybierane jako źródło światła?

Światła LED są coraz chętniej wybierane, jako źródło światła w każdym domu. Oświetlenie ledowe równie często można spotkać również w biurach, instytucjach publicznych, w salonach kosmetycznych czy galeriach handlowych. 

Swój fenomen zawdzięczają głównie temu, że są dość tanią alternatywą klasycznego oświetlenia. Co więcej, zapewniają również walory wizualne. 

Ciekawostka #1 Oświetlenie ledowe ma wiele zastosowań

Każdy, kto miał kiedyś styczność z oświetleniem ledowym, wie, w jak wielu aspektach może się ono sprawdzić. Jego zastosowanie jest bardzo szerokie, stosowane jest zarówno w celach funkcjonalnych, jak i wizualnych.

LEDy jako oświetlenie domu

Jednym z podstawowych sposobów na zastosowanie światła LED jest wykorzystanie go jako oświetlenia w domu. Jednak w tym przypadku warto wiedzieć, że istnieją listwy ledowe – które można użytkować już w nieco mniej klasyczny sposób. Często swoje miejsce przeznaczenia znajdują np. w szklanych witrynkach w salonie. Nierzadko widoczne są również w kuchni pod szafkami wiszącymi. Rozwiązania takie sprawiają, że światło ledowe pełni wówczas role zarówno funkcjonalne, ponieważ oświetla dane pomieszczenie, jak i wizualne.

Światło ledowe w elektronice

Kolejnym sposobem na wykorzystanie światła LED, jest stosowanie go podczas tworzenia urządzeń elektronicznych, takich jak telewizory czy smartfony. Co więcej, LEDy coraz częściej spotykane są również w nowoczesnych zabawkach dziecięcych. Sprawiają one, że maluchy chętniej zajmują się zabawą, dzięki czemu rodzice lub opiekunowie mają więcej czasu dla siebie.

Oświetlenie LED w samochodach

LEDy wykorzystywane są w samochodach np. w światłach stopu czy kierunkowskazach. Często mają one również formę ozdobną. Stosowane są także jako oświetlenie wewnętrzne.

Ciekawostka #2 LEDy wykorzystywane są do polepszenia samopoczucia

Światło ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Widać to nawet w pochmurny dzień – kiedy rano witają nas ciemne chmury, zamiast pięknych promieni słonecznych. Wówczas nasz nastrój jest nienajlepszy i nie mamy na nic siły. 

Niemałą pomocą mogą okazać się wówczas lampy, wykorzystujące żarówki LED. Jest to określane światłoterapią. Co więcej, metoda ta wpływa również na szybsze gojenie się ran i spowalnia procesy starzenia się skóry. 

Ciekawostka #3 Światło ledowe wpływa na naszą wydajność

Oświetlenie ledowe może regulować również poziom naszej wydajności i produktywności. Zależność jest taka, że światło żółte, ciepłe – uspokaja. Sprawia, że przechodzimy w stan odpoczynku i relaksu, można powiedzieć, że wręcz do tego zachęca. Decydując się z kolei na światło niebieskie, spotkamy się z uczuciem pobudzenia, chęci do działania. Barwę tę warto więc wybrać do biura lub gabinetu, gdzie okaże się bardzo przydatna.

Ciekawostka #4 Oświetlenie LED uznaje się za ekologiczną alternatywę tradycyjnych żarówek

Żarówki LED są chętnie wybierane ze względu na ich stosunkowo niski pobór energii elektrycznej. Jednocześnie ich żywotność jest znacznie dłuższa, niż klasycznych żarówek, dzięki czemu używając ich, nie produkujemy znacznej ilości śmieci. 

Co ważne, ta forma oświetlenia jest łaskawsza dla naszych portfeli. Przez niższy pobór energii, rachunki za prąd są znacznie niższe.

Ciekawostka

Światło LED często wykorzystywane jest również w pokojach dziecięcych – zwłaszcza w przypadku maluchów, które boją się spać w ciemności. Wówczas pozostawienie włączonej lampki na noc lub nawet kilka godzin wieczorem nie spowoduje znacznego wzrostu rachunków za prąd.

Ciekawostka #5 LEDy występują w dowolnej barwie

Oświetlenie LED dostępne jest w klasycznych kolorach, które nadal są najczęściej wybierane. Jest to barwa żółta i niebieska, określana często również biała. Osoby, które lubią mniej klasyczne rozwiązania, równie często decydują się na wybór kolorowych świateł. 

Obecnie na rynku istnieją inteligentne żarówki czy taśmy LED, które mają możliwość zmiany barwy światła. Nierzadko sterowanie oświetleniem odbywa się wówczas przy pomocy niewielkiego pilota. Wariant ten jest szczególnie często wybierany przez osoby, lubiące różnego rodzaju gadżety i nowinki technologiczne.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak funkcjonalnie zaplanować oświetlenie na otwartej przestrzeni?

Zamknij