8 miejsc, w których warto zainstalować lampy ścienne, czyli kinkiety

cze 14, 2022 | Światło w życiu | 0 komentarzy

Kinkiety to popularne od XVIII wieku lampy ścienne. Początkowo zdobiły one restauracje, kawiarnie, hotele i teatry. Dzisiaj znajdziemy je jak nie w każdym, to w co drugim domu. Nie kojarzą się już jedynie z eleganckimi i bogatymi wnętrzami. Dzięki swojej funkcjonalności połączonej z ciekawym designem zaczęto je powszechnie wykorzystywać przy aranżacji współczesnych mieszkań. Gdzie najlepiej sprawdzą się kinkiety? W poniższym artykule przedstawiamy 8 miejsc, w których warto zainstalować lampy ścienne. 

Gdzie zamontować lampy ścienne? 

Na przestrzeni lat zdążyliśmy wyodrębnić kilka rodzajów kinkietów. Różnią się one wyglądem, przeznaczeniem oraz materiałem. Niektóre z nich sprawdzą się bardziej jako lampy ścienne do salonu, inne jako lampy ścienne do kuchni lub łazienki. Podpowiadamy, w jakim miejscu można je zamontować, tak aby nie tylko oświetlały naszą przestrzeń, ale także ją zdobiły. 

Lampy ścienne do salonu 

Kinkiety są doskonałym sposobem na oświetlenie kącika czytelniczego. Jednym z ciekawszych rozwiązań są lampy ścienne na wysięgniku. Oszczędzają one miejsce na podłodze, które może zostać przeznaczone na mini biblioteczkę. Światło delikatnie rozproszone w rogu naszego salonu to wygodna i funkcjonalna opcja dla książkoholika. Salon w elegancki sposób rozświetlą kinkiety z abażurem. Warto ustawić je nad komodą lub kanapą. 

Lampy ścienne na korytarzu 

Kinkiety rustykalne wykonane np. z mosiądzu, wpasują się zarówno w folklorystyczny wystrój wnętrz, jak i w ten loftowy, a nawet glamour. Ich zastosowanie jest zatem uniwersalne, jednak każdemu pomieszczeniu nadadzą one wyjątkowego klimatu. Lampy ścienne na korytarzu można ustawić w regularnych od siebie odstępach pomiędzy obrazami, na wzór królewskich przedpokojów. Praktyczne zastosowanie kinkiety znajdą nad schodami. Oświetlimy wnętrze, dbając jednocześnie o nasze bezpieczeństwo. 

Lampy ścienne do kuchni 

Kuchnia to centrum naszych domów. To tam przygotowujemy posiłki czy spędzamy wieczory przy wyspie kuchennej z przyjaciółmi. Prawidłowe oświetlenie tego pomieszczenia jest zatem istotne. Kinkiety sprawdzą się jako dodatkowe źródło światła nad blatem lub stolikiem. Warto postawić na naturalne materiały lamp ściennych. W zależności od aranżacji kuchni ciekawym rozwiązaniem są te wykonane z betonu, drewna lub kamienia. 

Lampy ścienne do łazienki 

Kinkiety to skuteczna opcja oświetlenia łazienek, które są zazwyczaj małe i pozbawione okien. Światło w tym miejscu odgrywa kluczową rolę. Jego odcień powinien być zbliżony do tego naturalnego. Lampy ścienne łazienkowe warto umieścić w pobliżu luster. Należy zwrócić uwagę na współczynnik oddawania barw tzw. CRI. Im wyższy, tym większe prawdopodobieństwo, że nasz makijaż w świetle słonecznym będzie wyglądać tak samo dobrze, jak ten, który widzieliśmy w naszej łazience. Jeśli kinkiety znajdują się blisko prysznica lub wanny, powinny być one odporne na wodę. 

Lampy ścienne do sypialni

Kinkiety do sypialni to wygodna alternatywa dla lampek nocnych. Warto zwrócić uwagę na ukierunkowanie emisji światła, aby klosze mogły być dostosowane do naszych potrzeb. Może to pozytywnie wpłynąć na komfort wieczornego oglądania telewizji lub czytania książek. Idealnym rozwiązaniem są kinkiety ścienne z opcją regulacji. 

W jakich miejscach zamontować lampy ścienne, czyli kinkiety?

Lampy ścienne obrazowe 

Posiadającym swój warsztat artystyczny lub miłośnikom sztuki, polecamy kinkiety obrazowe. Najczęściej spotkać je można w muzeach. Warto również w naszym domu wyeksponować dzieła, które posiadamy w naszej kolekcji. Oświetlenie ich za pomocą lamp ściennych skutecznie przykuje uwagę naszych gości. 

Lampy ścienne ogrodowe 

Kinkiety ogrodowe powstały po to, by wyeksponować posesję i piękny ogród. Nadają one magiczną aurę, tworzą niepowtarzalny klimat i pozwalają cieszyć się letnimi wieczorami z przyjaciółmi, biesiadując na tarasie. Wyposażone w czujnik ruchu stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed intruzami. Przed zakupem warto upewnić się, czy są one odporne na ekstremalne warunki pogodowe. 

Lampy ścienne do garażu 

Jeśli już oświetliliśmy nasz podjazd, ogród i bramę, to nie zapomnijmy o garażu. Szczególnie jeśli mamy w sobie duszę mechanika i wolne chwile spędzamy na majsterkowaniu. Tutaj przydadzą się kinkiety odporne na pyły i wilgoć. Dbając o walory estetyczne, warto wybrać klosze o surowym designie. Czujnik ruchu to funkcjonalny dodatek dla naszych lamp ściennych, który uruchomi się przy wjeżdżaniu do garażu. 

Zalety kinkietów

Powyżej zaprezentowaliśmy 8 miejsc, w których warto zainstalować kinkiety. Nie jest to wyczerpująca lista, ponieważ kinkiety można zainstalować tak naprawdę wszędzie. Dzięki temu, że są niezwykle funkcjonalne, a do tego pełnią także rolę ozdobną. Lampy ścienne do kuchni i do innych pomieszczeń są wyjątkowym detalem tych miejsc. Warto o nich pamiętać podczas aranżacji mieszkania. Na rynku znajdziemy kinkiety o różnych materiałach, kształtach i stylach. Bogata oferta sklepów z oświetleniem pozwoli dopasować klosze do naszych wnętrz i upodobań. 

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak rozplanować oświetlenie sufitowe do dużego salonu?
Jak funkcjonalnie zaplanować oświetlenie sufitowe w dużym salonie?

Zamknij