ABC lamp podłogowych – wszystko co musisz wiedzieć przed zakupem

mar 16, 2022 | Światło w życiu | 0 komentarzy

Lampy podłogowe, nazywane również stojącymi są doskonałym rozwiązaniem na punktowe oświetlenie w każdym wnętrzu. W sklepach z oświetleniem znajdziemy ich pełen wybór. Mnogość wzorów, kolorów, rozwiązań sprawia, że łatwo zgubić się w ofercie. Dlatego przychodzimy z pomocą i krótkim poradnikiem o doborze lamp podłogowych. Oto zestawienie najważniejszych informacji o lampach stojących. Zapraszamy do lektury.

Najważniejsze parametry lamp podłogowych

Wybierając lampy podłogowe, warto zwrócić uwagę na kilka jej najważniejszych parametrów. Czym powinniśmy się kierować? Oto kilka kluczowych parametrów:

Barwa światła

Jedną z ważniejszych cech lamp stojących jest barwa światła. W zależności od tego, gdzie stanie nasze oświetlenie, tak powinniśmy dobrać odpowiedniej barwy źródło światła. Do salonu i sypialni, miejsc, w których się relaksujemy, polecamy barwę ciepłą. Jeśli nasza lampa podłogowa ma nam pomóc w nauce czy pracy, to lepiej będzie wybrać żarówki o chłodnej lub neutralnej barwie światła.

Możliwość regulacji lampy podłogowej

Jeśli lampa stojąca ma pełnić jeszcze inne funkcje niż tylko dekoracyjne, warto postawić na modele z regulacją. Wśród modeli dostępnych na rynku znajdziemy takie z regulowanym jedynie kloszem, ale też z całym ramieniem. Dzięki takiej możliwości będziemy swobodnie zmieniać kierunek, kąt padania światła. To da nam szansę na idealne dopasowanie lampy podłogowej do naszych potrzeb, wnętrza. Co więcej, lampa stanie się jeszcze bardziej wszechstronna i z możliwością stosowania w różnych pomieszczeniach i do wielu celów.

Wysokość lampy podłogowej

Nie możemy zapominać, że dla funkcjonalności lampy podłogowej kluczowa jest wysokość, na jakiej umieszczone jest źródło światła. Powinna zostać dopasowana do naszych potrzeb. Najlepsza odległość pomiędzy, np. książką a oświetleniem, to ok. 30-40 cm. Jeśli wiemy, że nie potrzebujemy lampy ze zmienną wysokości, możemy wybrać modele bez regulacji. Gdy jednak planujemy przestawiać oświetlenie w różne miejsca, to dobrze jest postawić na wersje z ruchomym ramieniem.

Rodzaj żarówki

Kupując lampę stojącą, pamiętajmy, by sprawdzić, jaki rodzaj żarówek jest do niej dedykowany. To znacznie ułatwi nam zakupy źródła światła i uchroni przed błędnym jego dobraniem. Do lamp podłogowych warto wybrać żarówki LED. Są one bardziej ekonomiczne i ekologiczne niż klasyczne. Jeśli więc zależy nam na niskich rachunkach za prąd a równocześnie dużej wydajności świetlnej, to zdecydowanie najlepsze będą te LED.

Funkcje dodatkowe lamp stojących

Lampy podłogowe mogą mieć jeszcze wiele innych cech i funkcji. Przydatna może być opcja ściemniania, czyli regulacja natężenia światła. Dzięki temu lampa zmienia się w wielofunkcyjne oświetlenie nastrojowe. Oczywiście wybierając lampę stojącą, warto również zwrócić uwagę na materiały, z których jest wykonana, na jej kształt, styl, kolorystykę. Oświetlenie powinno być przede wszystkim funkcjonalne, ale nie stoi to na przeszkodzie, by była równocześnie modna i ładna.

Lampa podłogowa do czytania – czym powinna się charakteryzować?

Lampa podłogowa do czytania to jeden z tych rodzajów tego oświetlenia, które powinno mieć wiele, różnorodnych funkcji. Przede wszystkim warto, by miała możliwie rozbudowaną opcję regulacji. Dzięki możliwości zmieniania kąta i kierunku padania światła, w łatwy sposób dopasujemy je do miejsca i pozycji, w której czytamy. Polecamy zamontowanie w takiej lampie stojącej do czytania żarówki o barwie ciepłej, która nie męczy oczu. Dobrym rozwiązaniem może być również wybranie modeli oświetlenia, które ma możliwość zmieniania barwy światła. Będą to lampy LED, a więc ich zużycie światła nie będzie wysokie. Lampy podłogowe do czytania przydadzą się także do innych czynności. Jeśli więc zdarza nam się potrzebować punktowego doświetlenia, to zdecydowanie warto mieć takie źródło światła zawsze pod ręką.

Lampa stojąca do salonu i sypialni – jak wybrać najlepszą?

Lampy podłogowe są niezastąpione w salonie i sypialni. Będą tam nie tylko doskonałym oświetleniem uzupełniającym, ale też mogą sprawdzić się jako element aranżacji i modne lampy nastrojowe. Wybierając lampę do tych pokojów, warto dobrać je pod kątem stylu, w jakim są urządzone. Na rynku znajdziemy pełen przekrój modeli lamp podłogowych industrialnych, klasycznych, nowoczesnych, glamour, skandynawskich czy eklektycznych. Warto pamiętać, że jeśli my lub domownicy mamy alergie, dobrze jest postawić na modele, które możliwie mało gromadzą kurz i brud. Najlepsze wtedy będą modele lamp podłogowych z kloszami szklanymi, z tworzywa czy metalu, które łatwo i szybko umyjemy czy dezynfekujemy. W takiej sytuacji lepiej nie wybierać lamp stojących z kloszami tkaninowymi, z piór, papieru czy wielu drobnych, trudnych do mycia elementów.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak całorocznie oświetlić balkon?
4 sposoby na całoroczne oświetlenie balkonu

Zamknij