Funkcjonalne oświetlenie schodów – przegląd praktycznych rozwiązań

Lut 5, 2021 | Światło w życiu | 0 komentarzy

Podczas aranżacji domu oświetlenie schodów często zostawiamy na sam koniec. Warto jednak zaplanować je wcześniej, już na etapie budowy, dzięki czemu w trakcie wykańczania budynku zostanie nam jedynie jego montaż. Światło na schodach musi być przede wszystkim funkcjonalne, ale warto zwrócić także uwagę na estetykę oświetlenia. Dobierając odpowiednie lampy zadbamy o bezpieczeństwo, ale także stworzymy przestrzeń spójną wizualnie z pozostałymi pomieszczeniami.

Dlaczego oświetlenie schodów jest ważne?

Przemyślane oświetlenie klatki schodowej to przede wszystkim wkład w nasze bezpieczeństwo. Jest to miejsce pozbawione dostępu do naturalnego światła, przez co w ciągu dnia panuje w nim półmrok. Brak źródeł sztucznego oświetlenia lub ich złe rozstawienie sprawiają, że nietrudno zrobić sobie na schodach krzywdę. Dlatego aby wspinanie się po stromych stopniach, szczególnie nocą, było bezpieczne dla dzieci i dorosłych, konieczne będzie takie rozmieszczenie lamp, które pozwoli dokładnie oświetlić każdy stopień.

Jak zaplanować oświetlenie schodów?

Klatkę schodową w domu można oświetlić na trzy różne sposoby, wykorzystując w tym celu różne rodzaje lamp. Stosujemy podział na:

  • oświetlenie stopni, 
  • oświetlenie ścienne,
  • oświetlenie sufitowe.

Każde z nich będzie pełnić inną funkcję, dlatego można postawić na wszystkie trzy na raz lub wybrać ten rodzaj oświetlenia, który wyda nam się najbardziej funkcjonalny. Za pomocą górnego światła równomiernie rozświetlimy całe schody, kinkiety rozjaśnią ścianę, a lampki LED lub halogeny punktowo oświetlą stopnie.

Pamiętajmy, że w oświetleniu schodów najważniejsze są właśnie stopnie, dlatego światło powinno być skierowane bezpośrednio na nie. Nie może być zbyt ostre ani znajdować się na wysokości wzroku domowników. Najlepiej zamontować na klatce schodowej takie lampy, które dadzą nam lekko przytłumione światło. W tym celu zainwestujmy także w żarówki o ciepłej temperaturze barwowej. Dzięki temu osoba wspinająca się po schodach nie zostanie oślepiona nagłym, ostrym blaskiem. 

Rodzaje oświetlenia schodów 

Schody możemy oświetlić na trzy sposoby, ale bez względu na to, który wyda nam się najbardziej praktyczny, ważna będzie także odpowiednio dobrana lampa. Choć głównym wyznacznikiem dobrego oświetlenia na schody jest funkcjonalność, warto także mieć na uwadze walory wizualne i dopasować lampę do ogólnego wystroju wnętrza. 

Oświetlenie schodów – lampa wisząca

Wisząca lampa to rozwiązanie klasyczne, które sprawdza się w każdych warunkach. Zamontowanie jednej lub szeregu lamp wiszących nad schodami pozwoli nam uzyskać równomierne światło, oświetlające mocnym blaskiem całą klatkę schodową. Wisząca lampa musi być jednak zamontowana jak najbliżej sufitu, tak by nikt nie zahaczył o nią głową.

Lampę wiszącą dobierzmy zgodnie z estetyką panującą w domu. Dobrze sprawdzą się lampy z materiałowym kloszem, za pomocą których uzyskamy lekko rozproszone, nienachalne światło. Od kilku lat panuje także moda na efektowne żyrandole, wiszące centralnie na środku klatki schodowej. Wyglądają bardzo gustownie, ale nie wszystkie modele żyrandoli będą tak samo funkcjonalne. Zwróćmy uwagę na te lampy, których stelaż zakończony jest kilkoma kloszami.

Oświetlenie schodów – plafony

Zaraz obok lamp wiszących, plafony są wyjątkowo funkcjonalnym rodzajem oświetlenia. Można je zamontować na suficie pojedynczo lub w kilka sztuk. Wyglądają dyskretnie, a minimalistyczny design sprawia, że idealnie pasują do takich miejsc jak korytarz czy klatka schodowa. Plafony sprawdzą się także jako oświetlenie ścienne, na przykład zamiast kinkietów. 

Dzięki temu, że plafony przylegają do sufitu, nie występuje ryzyko uderzenia się w nie głową. Ponadto większość modeli posiada funkcję regulacji kąta padania. Dzięki temu możemy za ich pomocą doświetlić wybrane punkty. Plafon może więc stanowić główne źródło światła na schodach albo dodatkowe.

Oświetlenie schodów – kinkiety 

Kinkiety są wyjątkowo popularną metodą na oświetlenie klatki schodowej. Emitują rozproszone światło, punktowo oświetlające wybrany obszar. Montując je nad schodami, powinniśmy zwrócić uwagę na dwie kluczowe kwestie:

  • kinkiety nie powinny się znajdować na wysokości naszych oczu – uchronimy się w ten sposób przed niespodziewanym oślepieniem. Zamontujmy je nad linią wzroku, bliżej sufitu.
  • kinkiety będą najbardziej funkcjonalne, jeśli skierujemy snop padania światła w stronę schodów. Dlatego praktycznym rozwiązaniem będzie zakup kinkietów z kloszem skierowanym w dół. 

Kinkiety na ścianie klatki schodowej wpłyną pozytywnie na poczucie bezpieczeństwa i komfort korzystania ze schodów, szczególnie dla osób starszych. Z tego względu warto rozważyć montaż kinkietów jako źródła dodatkowego, subtelnego światła.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak oświetlić dom zimą – praktyczny poradnik

Zamknij