Jak dobrze oświetlić małe mieszkanie?

cze 25, 2019Światło w życiu0 komentarzy

Małe mieszkanie może sprawiać więcej problemów, niż nam się wydaje. Szczególnie kiedy przychodzi pora na wybranie odpowiedniego oświetlenia. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest pójście na kompromis, ponieważ niektóre rozwiązania mogą przynieść efekt przeciwny do zamierzonego i optycznie zmniejszyć i tak małe mieszkanie.

Jakie rozwiązanie więc wybrać? W poradniku dowiemy się, które tricki z zastosowaniem lamp powiększą pomieszczenia i co pozwoli na zachowanie jak największego komfortu mieszkania.

Zapraszamy do lektury!

Optyczne powiększenie mieszkania światłem, na czym to polega?

Wbrew pozorom efekt wizualnie większego wnętrza nie jest trudny do otrzymania. Jednak rozwiązań jest tak dużo, że wejście do sklepu z artykułami oświetleniowymi potrafi przyprawić o zawrót głowy. Szukanie odpowiednich modeli lamp może zająć nam miesiące, szczególnie jeśli bywamy niezdecydowani z natury.

Rozwiązaniem problemu może być postawienie na lekkość i minimalizm. Wybierajmy lampy, które będą pasować do naszej aranżacji. Pomoże nam to uniknąć przyszłych problemów związanych z błędami w designie. Pamiętajmy o lustrach, dzięki nim nawet mała lampka może dać mocne światło, wystarczające, by oświetlić dużą część pokoju.

Oświetlenie małego mieszkania – zacznij od światła górnego

Wybierając odpowiednie oświetlenie, należy zdecydować się, jaki typ preferujemy. Oświetlenie główne i wspomagające, czy większa ilość mniejszych lampek, które odpowiednio ustawione też mogą świetnie odgrywać swoją rolę.

Jeśli obstajemy przy pierwszej opcji, czyli oświetleniu głównym, to najlepszym wyborem będą jasne lampy wiszące, lampy pająki i plafony. Niezależnie od naszego wyboru, lampa powinna być wyposażona w żarówkę, która będzie wystarczająco jasna, aby zapewnić nam komfortowe wykonywanie większości czynności.

Powiększanie mieszkania za pomocą barwy oświetlenia

W małych mieszkaniach najlepiej sprawdzają się jasne barwy. Biel powiększa i widać to doskonale również w modzie. Ciemne ubranie wybieramy wtedy, kiedy chcemy ukryć niedoskonałości sylwetki. Podobnie działamy podczas określania najlepszej barwy żarówek. Im zimniejsza barwa, tym większe wyda się nasze mieszkanie.

Najlepszą konfiguracją do mikro mieszkania będzie oświetlenie główne o zimnej barwie, które uzupełnimy zestawem mały lampek dających ciepłe światło. Pozwoli to nam lepiej wypoczywać wieczorem, kiedy nie wykonujemy już precyzyjnych czynności.

Właściwe oświetlenie w przypadku niskiego sufitu. Jak to zrobić?

Małe mieszkania w blokach, w przeciwieństwie do wiekowych kamienic, często mają niższy sufit. Niektórzy ludzie mają w związku z tym uczucie podobne do klaustrofobii. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zawczasu pomyśleć o odpowiednim oświetleniu przeznaczonym właśnie do takich pomieszczeń.

Celujmy w lampy, które dają światło nie tylko pod, ale również nad siebie. Dzięki temu zyskamy wrażenie wyższego pomieszczenia. Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie taśmy LED-owej, które odpowiednio rozmieszczona powiększy mieszkanie. Pamiętajmy, że rozproszone światło najlepiej niweluje cienie.

Lampy dekoracyjne, czy znajdzie się na nie miejsce w małym mieszkaniu?

Lampy dekoracyjne najlepiej podkręcają nastrój i pozwalają na dostosowanie mieszkania do swojego stylu. Wydawać by się mogło, że w małych pomieszczeniach należy jak najbardziej ograniczyć ilość lampek. Jednak wrażenie jest mylne, gdyż odpowiednie lampy stojące mogą służyć także za dekorację. Przy okazji możemy zyskać dodatkowe światło w ulubionym kąciku, na przykład czytelniczym.

Oświetleniowe sztuczki idealne do małych mieszkań i mikro apartamentów

Jeśli pomimo zastosowania się do porad uważamy, że w mieszkaniu nam czegoś brakuje, to możemy zastanowić się, czy nie warto skorzystać z jakiegoś znanego tricku. Jednym z nich jest wisząca lampa nad samym stołem. Dodaje nie tylko ciepłego charakteru, ale także działa jak zaproszenie, aby przy samym stole usiąść.

Oglądanie telewizora będzie o wiele przyjemniejsze, jeśli za nim ustawimy dodatkowe światło. Dzięki temu żarówka nie będzie odbijać się w ekranie, co pozwoli lepiej cieszyć się seansem.

W przypadku kiedy zależy nam na intymności w pokoju, a mieszkamy na niskim piętrze, to warto położyć lampę na parapecie. Odbijające się od szyby światło zadziała na dwa sposoby. Po pierwsze, jego odbicie sprawi, że dopatrzenie się czegoś z zewnątrz będzie bardzo utrudnione. Po drugie, wybierając ciepłe oświetlenie, zapewnimy sobie pogodny nastrój i szybszy relaks.

Planuj z głową i nie przesadź z ilością oświetlenia

Na koniec warto jeszcze raz się zastanowić, czy na pewno wybraliśmy odpowiednie lampy. Nie dajmy się ponieść nowoczesnemu designowi i pamiętajmy, że w małych pomieszczeniach ważne jest postawienie na funkcjonalność, a nie na sam wygląd. Jednak jeśli odpowiednio dobrze poszukamy, z pewnością uda nam się połączyć ze sobą obie te rzeczy.

Nie dostrzeżemy tego od razu, jednak dobrze oświetlone mieszkanie przyczyni się do poprawy humoru, a nawet stanu naszego zdrowia.