Jak prawidłowo oświetlić salon z aneksem kuchennym?

Lis 4, 2019 | Światło w życiu | 0 komentarzy

Salon z aneksem kuchennym zamiast oddzielnych pomieszczeń to rozwiązanie coraz częściej spotykane w naszych mieszkaniach i domach. Ma wiele zalet, m.in. otwarcie i powiększenie przestrzeni użytkowej, większe możliwości aranżacyjne. By było jak najbardziej funkcjonalne warto zadbać o odpowiednie jego oświetlenie. Jak prawidłowo doświetlić salon z aneksem kuchennym?

Zacznij od wykonania schematu oświetlenia

W przypadku pomieszczenia pełniącego różne funkcje bardzo ważne jest prawidłowe rozmieszczenie oświetlenia. Dzięki temu unikniemy z jednej strony konieczności jednoczesnego oświetlania całego pokoju, a z drugiej z pomocą różnego typu lamp dobrze wydzielimy przestrzenie dzienne, do relaksu, pracy czy kuchenną.

Każda ze stref w takim pomieszczeniu potrzebować może innego typu i natężenia światła. Dlatego warto rozrysować sobie salon z aneksem kuchennym i pozaznaczać, gdzie będzie jaka strefa. Warto wykonać go przed remontem, by można było od razu prawidłowo przygotować instalację elektryczną. Jeśli nie jesteśmy sami w stanie sobie tego wyobrazić, poprośmy o pomoc architekta lub fachowca wykonującego nam remont.

Jak oświetlić aneks kuchenny?

W obrębie aneksu powinniśmy skupić się na oświetleniu blatu roboczego oraz stołu czy wyspy, przy której będziemy spożywać posiłki. W pierwszym przypadku najlepiej sprawdzą się taśmy LED lub też punkty halogenowe odpowiednio rozmieszczone pod szafkami. Stół najlepiej będzie oświetlić, umieszczając nad nim pojedynczy, wiszący punkt świetlny, np. w postaci lampy wiszącej. To będą nasze najważniejsze miejsca do doświetlenia. Możemy jeszcze pokusić się o oświetlenie dekoracyjne, np. w formie taśm LED przy podłodze, które pomogą w poruszaniu się po pokoju wieczorem, ale w momencie, gdy nic nie gotujemy i światła górne nie są nam potrzebne. Należy uważać, by nie przesadzić z ilością lamp w tej strefie, gdyż łatwo uzyskać efekt prześwietlonego wnętrza.

Jak oświetlić salon z aneksem

Jak prawidłowo i ciekawie oświetlić salon oraz aneks kuchenny?

Pomieszczenia w polskich domach zazwyczaj nie są zbyt duże, dlatego musimy starannie przemyśleć rozmieszczenie oświetlenia, by nie doprowadzić do sytuacji, w której lampy będą co metr czy dwa. Wbrew pozorom łatwo o taką pomyłkę, co więcej, trudno jest dobrze rozplanować rozmieszczenie oświetlenia salonu z aneksem kuchennym.

Najważniejsze oświetlenie górne

Bardzo istotne jest górne oświetlenie w salonie z aneksem kuchennym. Będzie on podstawą, którą rozszerzymy na istotne punkty w całym pomieszczeniu. Nie musi być to bardzo duży żyrandol, wystarczy mały lub średniej wielkości nowoczesny plafon, z kilkoma punktami świetlnymi. Warto umieścić go w okolicy strefy wypoczynkowej lub środka części salonowej. Jeśli jednak w salonie mamy stół, warto go odsunąć od niego, a ten dodatkowo oświetlić pojedynczym zwisem.

Doświetl miejsca relaksu

Zastanówmy się, gdzie w salonie spędzamy najwięcej czasu, odpoczywamy, czytamy czy oglądamy telewizję. W takim miejscu warto zadbać o dodatkowe, punktowe oświetlenie. Może ono przybrać formę stojącej lampy lub też kinkietu zamocowanego do ściany. Będzie nas to doskonałe wsparcie, kiedy nie będziemy musieli korzystać z głównego światła górnego. Przyda się wieczorem, do wypoczynku i relaksu. Może mieć ono cieplejszą barwę niż pozostałe, dzięki czemu pozwoli nam efektywniej odpoczywać i regenerować wzrok.

Postaraj się również o oświetlenie dekoracyjne

W strefie relaksu warto pokusić się również o oświetlenie dekoracyjne, które doda nastrojowości i stworzy przyjemny klimat. Na rynku znajdziemy wiele form takich lampek. Mogą to być girlandy świetlne w różnych kształtach (motywy świąteczne, gwiazdki, zwierzaki, płatki śniegu, kulki cotton balls), kolorach i formach. Jeśli nie przepadamy za taką formą dekoracji, możemy sięgnąć również po ozdobne, stojące lampki LED. Doskonale uzupełnią wnętrze, dodadzą mu charakteru, a dla nas będą źródłem małej ilości, rozproszonego światła, idealnego do wieczornego relaksu i przygotowania do snu.

Zadbaj o równowagę i jednolitość oświetlenia

To, co jest najtrudniejsze w dobieraniu prawidłowego oświetlenia salonu z aneksem kuchennym, to zadbanie o równowagę i jednolitość stylistyczną lamp. Musimy pamiętać o tym, że nasze wnętrze nie jest duże i łatwo jest przesadzić z ilością światła w nim. Dokładnie przemyślmy, gdzie będziemy spędzać czas i co będziemy robić w poszczególnych strefach wnętrza. Dzięki temu łatwiej będzie nam zaprojektować prawidłowy rozkład lamp w salonie z aneksem.

Musimy również uważać na jednolitość stylistyczną. Nie zawsze chcemy mieć w każdym miejscu takie same rodzaje lamp. Nie musimy tego robić, o ile zadbamy o to, by ich kolory, style, wzory wzajemnie się uzupełniały i nie przytłoczyły całego wnętrza.

Nie zapomnij o dobraniu barwy światła

We wnętrzach spełniających różne funkcje może dojść do konfliktu barwy światła. Cieplejsze bowiem wybieramy do stref relaksu, chłodniejsze do pracy. Mogą one ze sobą współistnieć, jeśli tylko nie będziemy korzystać równocześnie z lamp o różnej temperaturze barwowej.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zmień swoje mieszkanie oświetleniem, nie potrzebujesz remontu z dobrym światłem
Przydałby się remont? Odśwież swoje mieszkanie za pomocą światła

Zamknij