Jak za pomocą oświetlenia ledowego podzielić salon na strefy? Przegląd inspiracji

Gru 7, 2020 | Światło w życiu | 0 komentarzy

Gdy dysponujemy salonem o dużej powierzchni, dobrze jest podzielić go na strefy. Jest to istotne, zwłaszcza kiedy salon służy domownikom do wielu rodzajów aktywności i pełni jednocześnie funkcję na przykład jadalni, kącika telewizyjnego i czytelniczego. Pomocne w dzieleniu salonu na strefy, może się okazać oświetlenie ledowe. Pomysłów na jego wykorzystanie jest właściwie nieskończona ilość, ogranicza nas tak naprawdę wyłącznie nasza wyobraźnia. Dowiedz się, jak za pomocą oświetlenia ledowego podzielić salon na strefy i zainspiruj się! 

Kącik telewizyjny w salonie – stwórz go przy pomocy oświetlenia ledowego

Oświetlenie w kąciku telewizyjnym powinno z jednej strony być dyskretne, a z drugiej wyraźnie wyodrębniać go z reszty salonu. Ciekawym rozwiązaniem jest zainstalowanie oświetlenia ledowego na podsufitowych gzymsach bezpośrednio nad kącikiem telewizyjnym. Taki wariant doda pomieszczeniu niepowtarzalnego klimatu, a przy tym nie będzie przeszkadzać podczas oglądania telewizji – światło odbite jest bowiem najkorzystniejsze dla oka ludzkiego. Innym niebanalnym pomysłem na wyszczególnienie strefy kinowej jest zamontowanie oświetlenia ledowego bezpośrednio za telewizorem. To rozwiązanie nie tylko prezentuje się niezwykle efektownie, ale przy tym jest bardzo praktyczne – poprawia jakość oglądania telewizji oraz odciąża wzrok. Uzyskujemy dzięki temu zmniejszenie kontrastu między światłem telewizora, a ciemną ścianą dookoła. 

Jadalnia w salonie – jak ją wyodrębnić za pomocą światła ledowego?

Jeśli w naszym salonie znajduje się jadalnia, to warto ją oddzielić przy pomocy oświetlenia ledowego. Dobrym pomysłem będzie na przykład umieszczenie nad stołem wiszącej lampy LED. Do większego powierzchniowo salonu pasować będzie zwłaszcza lampa sufitowa w stylu loftowym. Sprawdzi się ona w pomieszczeniu, które właśnie przez podział na strefy charakteryzuje się eklektyzmem. Dzięki niej stworzymy w naszym salonie strefę do biesiadowania, która stanie się sercem spotkań towarzyskich w naszym domu. 

Kącik czytelniczy w salonie – oświetlenie ledowe pomoże Ci go stworzyć

Salon jest miejscem, w którym gromadzi się i spędza czas wolny cała rodzina. Dobrze więc, aby był on przystosowany do potrzeb wszystkich domowników. Podczas gdy inni mają swój kącik kinowy, warto zadbać również o mole książkowe i ich przestrzeń do czytania w salonie. W wyznaczeniu jej pomocne może okazać się światło ledowe. Aby stworzyć klimatyczny kącik czytelniczy, możemy na przykład oświetlić zabudowę karnisza. Ponadto obowiązkowo należy zorganizować przy stanowisku do czytania dodatkowe źródła światła. Sprawdzi się tutaj na przykład klasyczna lampa stojąca LED z abażurem – najlepiej, by znajdowała się za plecami osoby czytającej. Dobrym pomysłem będzie również umieszczenie nad fotelem do czytania kinkietu ledowego.

Dzielenie salonu na strefy – postaw na ozdobne podświetlenie półek

Jeśli jesteś typem zbieracza i przejawia się to w ilości zgromadzonych przez Ciebie rzeczy w salonie, to ciekawą opcją będzie dekoracyjne podświetlenie półek. To propozycja zwłaszcza dla kolekcjonerów, na przykład płyt, filmów czy gier video. W przypadku gdy zbierasz płyty winylowe to podświetlenie półek, na których się one znajdują i umieszczenie w pobliżu gramofonu stworzy w salonie swoisty kącik melomana. Efektownie będzie się również prezentowało podświetlenie półek, na których znajdują się ramki ze zdjęciami.

Salon z aneksem kuchennym – jak podzielić go na strefy za pomocą oświetlenia ledowego?

Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy dysponujemy salonem z aneksem kuchennym, a przecież jest to całkiem częsty układ w mieszkaniach. Wówczas, aby oddzielić salon od kuchni, można zdecydować się na przykład na podświetlany podwieszany sufit nad przestrzenią pokoju dziennego. W ten sposób nie tylko wyodrębnimy optycznie strefę salonu, ale również stworzymy przytulny klimat w pomieszczeniu. Miękkie, rozlane światło po suficie pozwoli nam się zrelaksować po trudach całego dnia. Pomocne w optycznym oddzielaniu salonu od kuchni okażą się również ledowe lampy stołowe z abażurami – ich dyskretne światło otuli strefę pokoju dziennego, nadając jej intymnego charakteru. 

Kącik do zabawy dla dziecka w salonie – podkreśl go za pomocą oświetlenia ledowego

Jeśli nasza pociecha jest wyjątkowo towarzyska i lubi bawić się w salonie, to warto stworzyć dla niej kącik zabaw. Można to zrobić na przykład za pomocą kolorowego oświetlenia ledowego. Dziecko będzie mogło ponadto zmieniać pilotem barwy światła wedle swoich preferencji. W ten sposób nasza pociecha zyska przytulną przestrzeń do zabawy, która przy okazji pobudzi jej wyobraźnię.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Sposoby na oświetlenie korytarza nocą
(Nie)trudne nocne wyprawy – jak oświetlić korytarz nocą?

Zamknij