Jakość światła a wada wzroku – jakie światło dla osób mających problemy z oczami?
Trudno wyobrazić sobie życie w dzisiejszym świecie, gdzie pozbawieni bylibyśmy dostępu do urządzeń elektrycznych i dodatkowego oświetlenia wieczorami i w nocy. Jak jednak zniwelować ich szkodliwe działanie na nasze oczy? I jakie środki powinny przedsięwziąć osoby z wadami wzroku, aby zminimalizować wpływ światła na ich widzenie?
Jak światło wpływa na człowieka?
Nie od dziś wiadomo, że światło ma wpływ na człowieka. Różnice jego natężenia, barwy i kąta padania wpływają na naszą koncentrację, nastrój, motywację do pracy czy nauki, a także zdrowie. Bardzo ważne jest więc, aby przy wyborze oświetlenia zwracać szczególną uwagę właśnie na jego kolor, możliwość regulacji natężenia oraz temperaturę barwową.
Długotrwałe przebywanie w źle lub po prostu nieodpowiednio oświetlonym pomieszczeniu może prowadzić w dalszych następstwach do pojawienia się uczucia skołowania, nerwowości oraz bólów oczu i głowy.
Światło a wady wzroku – co wybierać?
Szczególnie uważne przy wyborze oświetlenia powinny być osoby z wadami wzroku, a także gorzej widzące, ponieważ ich oczy siłą rzeczy są słabsze i bardziej narażone na zmęczenie. Zły dobór światła sprawia, że nasze oczy szybciej będą się wysuszać, będą szczypać i będą zaczerwienione.
Najlepsze, najbardziej naturalne dla oka jest światło słoneczne, więc mając do wyboru podniesienie rolety lub przełączenie kontaktu, aby doświetlić pokój, w którym przebywamy, w pierwszej kolejności powinniśmy decydować się na to pierwsze.
W wypadku, kiedy potrzebujemy już doświetlenia sztucznego, najlepiej wybierać to o ciepłym odcieniu i natężeniu rzędu 4000 K, ponieważ będzie ono najbardziej zbliżone do światła słonecznego.
Światło a wady wzroku – czego unikać?
Osoby o słabszym wzroku powinny unikać bezpośredniego, nieosłoniętego światła LED i jarzeniówek o niskiej jakości, ponieważ emitują one zimne, ostre światło, a efekt migotania takiego oświetlenia (często prawie niedostrzegalny gołym okiem) szybko męczy wzrok, prowadzi do przesuszania spojówek, podrażnień oczu i bólów głowy. W efekcie dłuższego przebywania w pomieszczeniu oświetlonym takim światłem może dochodzić także do nieostrości widzenia, pojawienia się poczucia nerwowości i rozkojarzenia.
Światło do pracy i nauki dla osób ze słabym wzrokiem
Wybierając oświetlenie miejsca, gdzie będziemy pracować z komputerem, uczyć się lub czytać, musimy pamiętać, aby światło na nie padające było możliwie jak najbardziej rozproszone. Poza lampami sufitowymi zainwestować należy więc w dodatkowe lampy biurkowe. Najlepiej wybierać takie, które mają sterowalne ramię i regulowane natężenie światła, aby móc dopasować je do naszych potrzeb.
Wybierając światło przy biurku, trzeba zadbać o to, aby było ono osłonięte nieprzezroczystym abażurem lub inną przesłoną, aby uniknąć bezpośredniego patrzenia na źródło światła lub na jego jaskrawe odbicie od blatu biurka, co wywoła efekt „olśnienia” – bardzo męczący dla oczu.
Dodatkowa ochrona przed szkodliwym światłem dla słabowidzących
Dodatkowym zabezpieczeniem przed szkodliwym działaniem światła niebieskiego dla osób dużo czasu spędzających przy monitorze komputera będą okulary z antyrefleksem. Pokrywająca szkła dodatkowa powłoka poprawia kontrast widzenia i redukuje odbicia światła, przez co nie męczy tak bardzo oczu i wydłuża nasz czas pracy przed ekranem.
Okulary z taką powłoką warto nosić także podczas oglądania telewizji. Przy tym należy pamiętać, że optymalna odległość od ekranu, w jakiej powinniśmy się znajdować, wynosi min. 2 m. W czasie samego seansu dobrze zaś, aby w pomieszczeniu były zapalone dodatkowe lampy o słabym natężeniu światła, które zniwelują ostry kontrast świetlny płynący z ekranu. Oglądając film czy serial należy także częściej niż zwykle mrugać, ponieważ nieruchoma pozycja oka wpatrzonego w jeden punkt wpływa na jego szybsze wysychanie.
Rodzaj i jakość oświetlenia sztucznego mają wielkie znaczenie dla naszego wzroku. Lepiej więc zawczasu zadbać o odpowiednie, możliwie jednolite barwowo oświetlenie w naszym domu, aby nie narażać oczu na częste zmiany światła i nie wysilać ich przy zbyt jaskrawym lub zbyt słabym światłem. Osoby mające problemy ze wzrokiem powinny przykładać do tego szczególną wagę, a także stosować dodatkowe środki, które pomogą lepiej zadbać oczy i uniknąć uczucia dyskomfortu, bólów głowy oraz złego samopoczucia wynikającego ze źle dobranego oświetlenia.