Jakość światła a wada wzroku – jakie światło dla osób mających problemy z oczami?

Kwi 24, 2019 | Światło w życiu | 0 komentarzy

Współcześnie ciągle mamy styczność z ekranami telewizorów, komputerów, smartfonów i tabletów, dużo więcej czasu spędzamy też przy sztucznym oświetleniu. Wszystko to naraża nasze oczy na działanie szkodliwego światła i pogarsza ich kondycję. Przez to zmagamy się z problemami oczu, o których nawet nie pomyśleliby nasi dziadkowie czy nawet rodzice.

Trudno wyobrazić sobie życie w dzisiejszym świecie, gdzie pozbawieni bylibyśmy dostępu do urządzeń elektrycznych i dodatkowego oświetlenia wieczorami i w nocy. Jak jednak zniwelować ich szkodliwe działanie na nasze oczy? I jakie środki powinny przedsięwziąć osoby z wadami wzroku, aby zminimalizować wpływ światła na ich widzenie?

Jak światło wpływa na człowieka?

Nie od dziś wiadomo, że światło ma wpływ na człowieka. Różnice jego natężenia, barwy i kąta padania wpływają na naszą koncentrację, nastrój, motywację do pracy czy nauki, a także zdrowie. Bardzo ważne jest więc, aby przy wyborze oświetlenia zwracać szczególną uwagę właśnie na jego kolor, możliwość regulacji natężenia oraz temperaturę barwową.

Długotrwałe przebywanie w źle lub po prostu nieodpowiednio oświetlonym pomieszczeniu może prowadzić w dalszych następstwach do pojawienia się uczucia skołowania, nerwowości oraz bólów oczu i głowy.

Światło a wady wzroku – co wybierać?

Szczególnie uważne przy wyborze oświetlenia powinny być osoby z wadami wzroku, a także gorzej widzące, ponieważ ich oczy siłą rzeczy są słabsze i bardziej narażone na zmęczenie. Zły dobór światła sprawia, że nasze oczy szybciej będą się wysuszać, będą szczypać i będą zaczerwienione.

Najlepsze, najbardziej naturalne dla oka jest światło słoneczne, więc mając do wyboru podniesienie rolety lub przełączenie kontaktu, aby doświetlić pokój, w którym przebywamy, w pierwszej kolejności powinniśmy decydować się na to pierwsze.

W wypadku, kiedy potrzebujemy już doświetlenia sztucznego, najlepiej wybierać to o ciepłym odcieniu i natężeniu rzędu 4000 K, ponieważ będzie ono najbardziej zbliżone do światła słonecznego.

Światło a wady wzroku – czego unikać?

Osoby o słabszym wzroku powinny unikać bezpośredniego, nieosłoniętego światła LED i jarzeniówek o niskiej jakości, ponieważ emitują one zimne, ostre światło, a efekt migotania takiego oświetlenia (często prawie niedostrzegalny gołym okiem) szybko męczy wzrok, prowadzi do przesuszania spojówek, podrażnień oczu i bólów głowy. W efekcie dłuższego przebywania w pomieszczeniu oświetlonym takim światłem może dochodzić także do nieostrości widzenia, pojawienia się poczucia nerwowości i rozkojarzenia.

Światło do pracy i nauki dla osób ze słabym wzrokiem

Wybierając oświetlenie miejsca, gdzie będziemy pracować z komputerem, uczyć się lub czytać, musimy pamiętać, aby światło na nie padające było możliwie jak najbardziej rozproszone. Poza lampami sufitowymi zainwestować należy więc w dodatkowe lampy biurkowe. Najlepiej wybierać takie, które mają sterowalne ramię i regulowane natężenie światła, aby móc dopasować je do naszych potrzeb.

Wybierając światło przy biurku, trzeba zadbać o to, aby było ono osłonięte nieprzezroczystym abażurem lub inną przesłoną, aby uniknąć bezpośredniego patrzenia na źródło światła lub na jego jaskrawe odbicie od blatu biurka, co wywoła efekt „olśnienia” – bardzo męczący dla oczu.Dodatkowe oświetlenie biurka dla osób ze słabym wzrokiem

Dodatkowa ochrona przed szkodliwym światłem dla słabowidzących

Dodatkowym zabezpieczeniem przed szkodliwym działaniem światła niebieskiego dla osób dużo czasu spędzających przy monitorze komputera będą okulary z antyrefleksem. Pokrywająca szkła dodatkowa powłoka poprawia kontrast widzenia i redukuje odbicia światła, przez co nie męczy tak bardzo oczu i wydłuża nasz czas pracy przed ekranem.

Okulary z taką powłoką warto nosić także podczas oglądania telewizji. Przy tym należy pamiętać, że optymalna odległość od ekranu, w jakiej powinniśmy się znajdować, wynosi min. 2 m. W czasie samego seansu dobrze zaś, aby w pomieszczeniu były zapalone dodatkowe lampy o słabym natężeniu światła, które zniwelują ostry kontrast świetlny płynący z ekranu. Oglądając film czy serial należy także częściej niż zwykle mrugać, ponieważ nieruchoma pozycja oka wpatrzonego w jeden punkt wpływa na jego szybsze wysychanie.

Rodzaj i jakość oświetlenia sztucznego mają wielkie znaczenie dla naszego wzroku. Lepiej więc zawczasu zadbać o odpowiednie, możliwie jednolite barwowo oświetlenie w naszym domu, aby nie narażać oczu na częste zmiany światła i nie wysilać ich przy zbyt jaskrawym lub zbyt słabym światłem. Osoby mające problemy ze wzrokiem powinny przykładać do tego szczególną wagę, a także stosować dodatkowe środki, które pomogą lepiej zadbać oczy i uniknąć uczucia dyskomfortu, bólów głowy oraz złego samopoczucia wynikającego ze źle dobranego oświetlenia.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Oświetlenie do pokoju dziecięcego powinno być odpowiednio dopasowane do etapu rozwoju malca
Jakie światło wybrać do pokoju dziecka? Oświetlenie do nauki i zabawy

Zamknij