Jesteś streamerem? Stwórz niskim kosztem dobrze oświetlone domowe studio nagraniowe!

Maj 28, 2019 | Światło w życiu | 0 komentarzy

Stworzenie domowego studia nagraniowego może wydawać się skomplikowaną sprawą. Pierwszym problemem jest dostępność sprzętu. Jego ceny nierzadko osiągają zawrotne kwoty, które nie mieszczą się w budżecie przeciętnego hobbysty zainteresowanego tematem. Na szczęście istnieje wiele sposobów na tanie rozwiązania. Kluczem do tego jest poznanie praw, jakimi rządzi się światło. Wystarczy poznać kilka trików, a oświetlenie domowego studia przestanie być tajemnicą.

Po pierwsze, zaprzyjaźnij się ze światłem

Często zdarza się, że stream nagrał się w bardzo słabej jakości, ponieważ twarz nie była wystarczająco doświetlona? Aby temu zaradzić, wystarczy ustawiać źródło światła w odpowiednim miejscu. Miejmy na uwadze, że światło odbija się od przedmiotów i z łatwością nad nim zapanujemy, np. zwiększając ich płaszczyznę. Gdy dodamy do tego światło dzienne i przekierujemy je w kierunku nagrywanego obrazu, to również zaoszczędzimy sobie pracy. Pamiętajmy jednak, że źródło światła powinno znajdować się w takim miejscu, aby nic nie stało na drodze pomiędzy nim, a naszą osobą.

Wszystko zależy od płaszczyzny i jej koloru

Ukształtowanie płaszczyzny i jej barwa wpływają na odbijanie się światła. Im jaśniejszy kolor, tym mocniej odbija światło, im ciemniejszy, tym lepiej je pochłania. Oznacza to, że biała kartka papieru przypięta za nami, widocznie rozjaśni obraz, ponieważ odbije padające na nią światło. Jeszcze lepszy efekt uzyskamy mnąc kartkę, ponieważ zwiększa się ilość płaszczyzn, od których odbija się światło. Wpływa to dodatkowo na rozproszenie się promieni, co da efekt w postaci bardziej miękkiego i rozproszonego źródła.

Zastosuj zdobyte informacje i zaplanuj oświetlenie

Dalej nie jesteś pewny, jak ustawić oświetlenie, żeby obraz nagrania był lepszej jakości? Wiadomo już, że więcej światła uzyskamy poprzez otoczenie się jasnymi przedmiotami. Teraz należy je odpowiednio poukładać. Zadbajmy także o to, żeby źródła światła znajdowały się z każdej strony, wyeliminuje to nieestetyczny efekt cienia. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zakupienie statywów na żarówki. Nie nadszarpnie to naszego budżetu, a pozwoli dowolnie manipulować oświetleniem. Przyda nam się to także, jeśli postanowimy przenieść nasze studio nagrań do innego pokoju.

Wybierz odpowiednie żarówki i zabłyśnij na streamie

Jak zbudować tanie studio

Najlepszym źródłem światła będą żarówki o odpowiedniej mocy i temperaturze barwnej. Wybierzmy ledy lub halogeny, których temperatura oscyluje w granicach 3500K, a moc zawiera się w przedziale 500-2000W. Wadą halogenów jest ich szybkie nagrzewanie się i wydzielanie dużych ilości ciepła podczas pracy. Jeśli nie posiadamy klimatyzowanego wnętrza, to ich użytkowanie może być problematyczne. Dobrze jest je co jakiś czas wyłączać, żeby zdążyły ostygnąć. Ledy są o wiele przyjemniejsze w eksploatowaniu, jednak znalezienie tych właściwych może chwilę zająć.

Profesjonaliści korzystają zazwyczaj z lamp światła ciągłego HMI, które generują bardzo małe ilości ciepła, jednak ich cena jest wysoka i nie są polecane do rozkręcania studia w domowych warunkach. Pierwszym krokiem jest eksperymentowanie z oświetleniem i znalezienie najlepszych parametrów dla siebie.

Mieszaj źródła światła i znajdź najlepsze rozwiązanie!

Pamiętaj, że nie wszystkie źródła światła kupione do studia muszą być takie same. Można je miksować i rozmieszczać według własnych preferencji. Tło może być odrobinę chłodniejsze, a pierwszy plan w barwie zbliżonej do naturalnej. Sprawdźmy też, czy kamerka wyposażona jest w swoje źródło światła lub, czy mamy możliwość dokupienia do niej lampy (np. w przypadku lustrzanki, hybrydy lub bezlusterkowca). Taka opcja świetnie sprawdza się jako bezpośrednie oświetlenie. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykorzystać biurowe lampki, jeśli takie posiadamy. Jednak zanim zaczniemy się nimi otaczać, upewnijmy się, jakiej mocy mają żarówki oraz czy pasują do tworzonego klimatu.

Parasole, reflektory, blendy… Wsparcie dla oświetlenia

Na pewno niejednokrotnie spotkaliśmy się z charakterystycznymi parasolami używanymi w studiach. Jednak wbrew pozorom może z nich korzystać każdy. Nie są drogie, a ich użycie sprawi, że nie będziemy musieli eksperymentować z papierem, folią lub najtańszą blendą. Parasole nie tylko odbijają światło, ale też je rozpraszają, dzięki czemu lepiej dociera we wszystkie zakamarki pomieszczeń. Warto mieć na uwadze, że kupno parasola to nie wszystko, należy uzupełnić go o odpowiednie żarówki, ponieważ nie stanowią z nim kompletu. Parasol jest jedynie uzupełnieniem i pomaga w lepszym odbijaniu się światła

Reflektory przypominają lampy halogenowe, jednak dają światło bardziej rozproszone. Łatwiej nad nimi zapanować początkującym, ponieważ cienie nie stają się intensywne.

Blenda może wyglądać różnie. Wszystko zależy czy zakupimy ją w profesjonalnym sklepie, czy zrobimy samodzielnie. W teorii jest to kawałek plastiku albo papieru, którego zadaniem jest rozproszenie światła, a czasami również jego zmiękczenie. Blendą może być nawet zwykła kartka papieru, o czym wspomniano na początku. Jej użycie uzależnione jest tylko od pomysłowości właściciela studia.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jakie oświetlenie dla osób mających problemy ze wzrokiem
Jakość światła a wada wzroku – jakie światło dla osób mających problemy z oczami?

Zamknij