W domowych wnętrzach niezwykle modny jest styl skandynawski. Cieszy się sporą popularnością od wielu sezonów. Na pierwszy rzut oka wnętrza scandi mogą wydawać się surowe, ale dzięki umiejętnie dopasowanym dodatkom wprowadza się przytulność. Stonowana kolorystyka w połączeniu z wyrazistymi akcentami pozwala uzyskać pożądany efekt. Pomieszczenia w stylu skandynawskim mają być jasne, dobrze oświetlone.

Czym charakteryzuje się styl skandynawski?

 

Styl skandynawski cechuje minimalizm, widać wyraźnie prostotę. W jego przypadku można mówić także o ponadczasowości, zamiłowaniu do natury. Jasne i harmonijne wnętrza są bardzo pożądane przez wiele osób. Wszyscy domownicy czują się w nich niezwykle komfortowo. Styl scandi będzie świetną opcją, jeśli dla kogoś znaczenie ma ją pomieszczenie funkcjonalne, ekologiczne i przytulne. Świetnie odnajdzie się on niemalże w każdym wnętrzu. Można urządzić sypialnię w stylu skandynawskim, łazienkę, kuchnię, salon itd. Dominuje w nim przede wszystkim drewno i biel, nie może zabraknąć też miękkich tkanin. Duże przeszklenia są niezwykle istotne, pozbawione zasłon i firan. Znaczenie ma jak najlepsze doświetlenie pomieszczeń. Mają być one jasne i przestronne.

Charakterystycznymi cechami stylu skandynawskiego są:
• Minimalizm,
• Naturalność,
• Prostota,
• Przytulność,
• Jasne barwy,
• Elegancja,
• Czystość formy,
• Ponadczasowość,
• Funkcjonalność.

Jakie wybrać oświetlenie skandynawskie?

 

Nawet jeśli ktoś ma duże przeszklenia, to nadal potrzebuje sztucznego światła. Istotne staje się umiejętne dobranie go do swoich potrzeb, preferencji i możliwości. Warto mieć na uwadze również styl wnętrzarski. Oświetlenie powinno pasować do wystroju. W ten sposób uzyska się spójność aranżacyjną. Przełoży się to oczywiście na wysokie walory estetyczne. W zależności od przeznaczenia pomieszczenia, potrzebne będzie nieco inne oświetlenie.

W pokoju dziennym niezwykle istotne jest oświetlenie główne i dodatkowe. W kuchni trzeba odpowiednio doświetlić blaty robocze. Z kolei w łazience kluczowe staje się oświetlenie stanowiska przed lustrze. W sypialni znaczenie ma lampka nocna. Najlepszą rozwiązaniem będzie oczywiście zamontowanie kilku różnych źródeł światła. Nie można ograniczać się wyłącznie do lampy wiszącej, bo nie jest ona w stanie spełnić należycie swojego zadania. Trudno mówić o doświetlaniu przy jej pomocy poszczególnych punktów pomieszczeniu. Należy zwracać uwagę na materiał, z którego zostały wykonane lampy. Znaczenie ma wzornictwo i kolorystyka.

Jakie wybrać lampy do wnętrza skandynawskiego?

 

W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów lamp, które idealnie odnajdują się w pomieszczeniach urządzonych w stylu skandynawskim. Godne polecenia są lampy z materiałów naturalnych. W przypadku stylu scandi nawiązanie do przyrody jest niezwykle ważne. Stawia się na dodatki z drewna, wikliny, lnu i wełny. Wspaniałą opcją są modele z drewnianymi oprawami, na linkach wełnianych, oplecione lnem. Świetnie sprawdzą się lampy z wiklinowymi abażurami. Ma być prosto i lekko. Osłony ażurowe odnajdują się rewelacyjnie w pomieszczeniach skandynawskich. Można śmiało zdecydować się także na lampy z papierowymi abażurami. Najpopularniejsze są klosze w kształcie kuli. Mogą być one zarówno pojedyncze, jak i w większej ilości.

W pomieszczeniach skandynawskich mile widziane są lampy metalowe, w wersji pełnej lub ażurowej. Świetnie sprawdzają się konstrukcje przypominające klatki, w których znajdują się żarówki. Wspaniałą opcją są również lampy z kloszami wykonanymi ze szkła. Najlepiej prezentują się modele ze szkła barwionego, co dodaje wnętrzu nowoczesnego klimatu i lekkości. Ciekawą opcją będą także proste lampy z kloszami betonowymi w stonowanej kolorystyce. Świetnym połączeniem jest drewno i szkło, drewno i metal, szkło i metal, drewno i tkaniny. Można zdecydować się także na oryginalny żyrandol z kilku opraw osadzonych na przewodach, które zostały oplecione tkaniną. Bardzo praktyczne będzie także oświetlenie na długich przewodach. Każdą oprawę można zawiesić osobno na haczyku. Najlepszy efekt uzyska się, jeśli będą one znajdować się na różnych wysokościach.

Jak oświetlić wnętrze skandynawskie?

 

Jeśli ktoś szuka efektownego oświetlenia do pomieszczenia urządzonego w stylu skandynawskim, to można mu polecić metalowe lampy z regulacją. Zawsze dobrym wyborem będą modele z prostymi abażurami, który nie muszą być wykonane z tkaniny. Świetną opcją będą także lampy z tworzywa sztucznego. Bardzo efektownie prezentują się modele stojące na trzech nóżkach. Klasyką będzie lampa podłogowa o drewnianej podstawie z kloszem tkaninowym. Przyda się także model stołowy z abażurem z motywem florystycznym.

W kuchni i jadalni świetnie sprawdzają się gołe żarówki w oprawkach, który zostały nisko osadzone. Można także zamontować kilka lamp metalowych wzdłuż stołu. Mile widziane są lampy z oprawami w geometrycznym kształcie. Jeśli komuś zależy na czymś bardziej nowoczesnym, to może wybrać wiszące listwy z kilkoma źródłami światła. W kuchni skandynawskiej rewelacyjnie sprawdzają się lampy miedziane i złociste o kloszach w kształcie półkolistym.