(Nie)trudne nocne wyprawy – jak oświetlić korytarz nocą?

Lis 19, 2020 | Światło w życiu | 0 komentarzy

Każdy z nas był kiedyś w jednej, niezwykle trudnej sytuacji: konieczność nocnej wyprawy do kuchni lub toalety. Otaczająca ciemność niezwykle skutecznie utrudnia zadanie, a co więcej, często jest powodem uszczerbków na zdrowiu, takich jak np. stłuczenie małego palca u nogi. Jest jednak łatwy sposób na to, aby ułatwić sobie nocne podróże po ciemku: odpowiednie oświetlenie. Jak oświetlić korytarz, aby pozbyć się problemów związanych z wyprawami nocą? Zapraszamy do lektury!

Tradycyjne sposoby oświetlenia korytarza nocą – lampy sufitowe i naścienne

W większości polskich domów korytarze oświetlane są przez tradycyjne lampy sufitowe lub naścienne. Jest to dobry wybór, jednak czasami – kiedy nie został odpowiednio przemyślany – mało praktyczny.

Klasyczne lampy sufitowe jako oświetlenie korytarza

Mówi się, że najprostsze rozwiązania są najczęściej jednocześnie tymi najlepszymi. Jednak niestety, nie zawsze się to sprawdza. Decydując się na oświetlenie korytarza w postaci klasycznych lamp, warto rozważyć wybór nieco innego sposobu ich włączania. Na rynku dostępne są włączniki światła, umożliwiające regulację ich natężenia – z tzw. ściemniaczem. Dzięki temu, oświetlając sobie drogę nocą, nie jesteśmy zmuszeni do natychmiastowego, całkowitego oświetlenia całego pomieszczenia – możemy regulować sobie ilość promieni świetlnych w zależności od potrzeb.

Plafony na suficie w korytarzu

Ciekawą opcją oświetlenia sufitowego na korytarz są duże, płaskie plafony sufitowe. Można zdecydować się na te klasyczne, jednak w ostatnim czasie, bardzo popularne stały się plafony LED. Ta unowocześniona wersja daje opcję wyboru wariantu oświetlenia. Może być to tryb dzienny: ze światłem białym zimnym lub ciepłym, a także bardzo często kolorowym, jednak oprócz tego niektóre wersje mają także tryb nocny. Jak sama nazwa wskazuje, jest on idealny dla osób, które często odbywają wycieczki po domu po zmierzchu. Co więcej, taki rodzaj oświetlenia bardzo często daje możliwość sterowania nim za pomocą małego pilota. Dzięki temu nie musimy po omacku szukać włącznika na ścianie. 

Kinkiet naścienny jako propozycja oświetlenia korytarza

Dobrym pomysłem na oświetlenie korytarza jest również klasyczny kinkiet. Ten może być dobrany odpowiednio do wyglądu pomieszczenia, a także oświetlenia sufitowego, o ile w danym wnętrzu się ono znajduje. Ważne jest, żeby włącznik światła był w miejscu łatwo dostępnym – takim, do którego łatwo sięgnąć, w celu oświecenia sobie drogi. Kinkiety zazwyczaj dają nieco mniej światła, niż np. żyrandole, dzięki czemu nocą nie zostaniemy „porażeni” przez mocne, intensywne promienie świetlne.

Oświetlenie przypodłogowe jako źródło światła na korytarzu nocą

Nieco mniej klasycznymi sposobami oświecenia korytarza nocą jest zainwestowanie w oświetlenie przypodłogowe. W tej kategorii jest wiele wariantów do wyboru, jednak my przedstawiamy te najlepsze i jednocześnie najczęściej spotykane

Taśmy ledowe sposobem na oświetlenie korytarza nocą

Oświetlenie ledowe jest ostatnio jedną z najchętniej wybieranych opcji. Nie tylko ze względu na dość małe zużycie energii, ale przede wszystkim dzięki walorom wizualnym, jakie pozwalają osiągnąć. Taśmy ledowe zamontowane przy listwach przypodłogowych mogą skutecznie oświetlić trasę nocnych wypraw. Co więcej, dzięki nim pomieszczenie wyda się przestronniejsze, a zastosowanie ciepłej barwy światła sprawi, że wnętrze będzie bardziej przytulne.

Lampki z czujnikiem ruchu na korytarzu

Ten wariant jest jednym z najprostszych sposobów na oświetlenie korytarza nocą. Nie musimy bowiem przejmować się szukaniem włącznika na ścianie, ponieważ wystarczy, że czujnik wychwyci ruch i automatycznie zaświeci światło. Lampka taka wytwarza jedynie delikatną poświatę, dzięki czemu nie zostaniemy oślepieni tuż po jej uruchomieniu. Co ważne, po pewnym czasie wyłączy się ona automatycznie, ułatwiając najbardziej, jak to możliwe, nasze nocne wyprawy. 

Oświetlenie nie tylko na korytarz 

Przedstawione przez nas warianty oświetlenia opisane zostały z myślą głównie o korytarzu. Nie jest jednak powiedziane, że sprawdzą się one tylko tam. Wszystkie wskazane opcje będą doskonałym rozwiązaniem również w sypialni, a także pokoju dziecka. Przydatne okażą się nawet w momencie, gdy pociecha boi się spać w całkowitej ciemności. Delikatne światło ułatwi jej zasypianie i sprawi, że nawet po przebudzeniu w środku nocy, nie będzie problemu z ponownym zaśnięciem.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wpływ oświetlenia na jakość życia
Czy lampa może poprawić jakość życia? Podpowiadamy, jakie oświetlenie ma wpływ na nastrój

Zamknij