Przydałby się remont? Odśwież swoje mieszkanie za pomocą światła

Paź 7, 2019 | Światło w życiu | 0 komentarzy

Często zdarza się, że chcemy zmienić coś w naszym wnętrzu, ale nie wiemy, za co się zabrać. Zmienilibyśmy kolor albo styl, ale nie jesteśmy przekonani na jaki. Na takie eksperymenty najlepiej nadaje się oświetlenie. Pozwala na duże zmiany, które można szybko i łatwo cofnąć, jeśli jednak nie spodoba nam się takie rozwiązanie. Jak można odmienić mieszkanie przy pomocy światła?

Odmień mieszkanie wymieniając lampę główną

Lampa główna jest pierwszą rzeczą, którą widzimy w pomieszczeniu, jeśli tylko jest dobrze wyeksponowana. Może stanowić podstawę motywu kolorystycznego albo sprawić, że pomieszczenie będzie wyglądało zupełnie inaczej. Jak to zrobić?

Zamień plafon na lampę wiszącą i ciesz się odmienionym pomieszczeniem

Zwykle nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale, żeby sprawić, że pomieszczenie wydaje się w pełni zaaranżowane, nie wystarczy myśleć jedynie o meblach. To, co znajduje się na suficie, jest tak samo ważne, jak to, co jest na podłodze. Jeśli wnętrze wydaje nam się puste i nie wiemy, co zrobić, żeby je wypełnić, wystarczy zamienić plafon na efektowną lampę wiszącą. Nie zajmie ona miejsca użytkowego, którego nie chcemy zagracać niepotrzebnymi dodatkami, a doda klimatu i stylu. Wystarczająco duża zapełni pustą przestrzeń, a umieszczona nad najważniejszymi strefami może podkreślić ich przeznaczenie. Obecnie najczęściej takie rozwiązanie wykorzystuje się w jadalni, miejscu, w którym jedynymi meblami są stół i krzesła. Umieszczając nad nim zwis lub kilka lamp wiszących, łatwo jest stworzyć wrażenie dobrze zaaranżowanego pomieszczenia.

Wymień abażur w swojej lampie, a nie poznasz swojego wnętrza

Najczęściej bywa tak, że chcemy coś zmienić w naszym mieszkaniu, ale nie mamy budżetu na generalny remont. Najlepszym rozwiązaniem na to jest wymiana jedynie abażuru oświetlenia głównego. Dzięki niemu najłatwiej jest zmienić wygląd pomieszczenia bez wymieniania całej lampy. Abażury można obecnie znaleźć w każdym rozmiarze i stylu. Wybór tego jedynego na pewno będzie więc przyjemny i łatwy. Wymieniając tylko ten element wnętrza, możemy też być spokojni o nasz budżet domowy. Tego typu zmianę możemy zrobić sami bez pomocy elektryka.

Skieruj światło na sufit i powiększ swoje mieszkanie

Niskie mieszkania to zmora polskich realiów. Wydają się mniejsze i ciaśniejsze niż są w rzeczywistości, a my nie wiemy jak temu zapobiec. Ci, którzy poznali styl skandynawski, wiedzą pewnie, że dobrze jest wtedy pomalować wszystkie ściany na biało. Co jednak zrobić, jeśli nie chcemy rezygnować z kolorów? Wtedy wystarczy wymienić oświetlenie. Wybierając światło główne, kierujmy się tym, w którą stronę będzie świeciło. Jeśli zdecydujemy się na oświetlenie sufitu, możemy łatwo optycznie podwyższyć pomieszczenie. Pewnie wszyscy się teraz zastanawiają, czy przy tym rozwiązaniu nie będzie ciemno. Nie musimy się jednak martwić, światło doświetli też dobrze dolną część wnętrza. Przy lampie przysufitowej, światło skierowane w górę odbije się od razu od sufitu i będzie świeciło w dół. Da jednak wrażenie, że jego źródło jest wyżej niż w rzeczywistości.

Odśwież wnętrze wstawiając lampę dodatkową

Lampy dodatkowe są idealnym elementem dekoracyjnym, który jednocześnie jest użyteczny. Przydają się jako niezbędne punkty świetlne, ale też jako świetna ozdoba. Decydując się na takie rozwiązanie, możemy łatwo odmienić nasze wnętrze.

Wyeksponuj to, co najważniejsze – podświetl swoje meble

Planując swoje mieszkanie, często w naszych wyobrażeniach wygląda ono inaczej niż w rzeczywistości. Co można jednak zrobić, kiedy meble, które miały być główną atrakcją wnętrza, giną w całości? Wystarczy zwrócić na nie uwagę, a czym łatwiej to zrobić niż światłem? Nie wymaga to przearanżowania całego pomieszczenia. Wystarczy mieć pomysł. Pasek LED-owy naklejony w strategicznym miejscu może zdziałać cuda. To od nas zależy, jaki efekt chcemy osiągnąć, można więc umieścić go nad meblem, pod nim, czy nawet w nim. Jeśli nie chcemy się decydować na naklejenie paska na mebel, warto zastanowić się nad alternatywą. Lampka stołowa może być idealnym punktem skupiającym uwagę, jednocześnie będąc ozdobą. 

Zrób remont, zmieniając dodatki doświetlając strefy pomieszczenia

Mając neutralną bazę kolorystyczną w pomieszczeniu, możemy łatwo zmieniać jego styl. To dodatki grają wtedy główną rolę, a je można wymieniać bardzo często. Widocznymi i mającymi znaczenie w odbiorze wnętrza ozdobami są lampy. Dekoracyjne oświetlenie jest kluczowe nie tylko przy doświetlaniu stref, ale też przez swój wygląd. Mając dużo kinkietów klasycznych czy lamp stojących, wymiana ich abażuru może zupełnie odmienić wnętrze. Jeśli nie mamy takich rozwiązań, warto się nad nimi zastanowić. Można wtedy zapomnieć o remoncie, nie tylko zmieniając styl wnętrza, ale też oświetlając je w inny niż do tej pory sposób.

Przeczytaj poprzedni wpis:
postaw na ledy w salonie
Lampy do salonu – czy LEDy będą dobrym wyborem?

Zamknij